Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Köylüler Limak’a Başkaldırıyor

Doğa ve Çevre

Köylüler Limak’a Başkaldırıyor

Dersim’in Nazımiye İlçesi ile Elazığ’ın Karakoçan İlçesi sınırında yapımı devam eden Pembelik Barajına karşı direnen köylüler HES’e karşı yürüyüş düzenledi.

Tehdit edilen köylülere destek amacıyla Nazımiye İlçesi’ne bağlı Aşağıdoluca Köyü’nde bir araya gelen kalabalık bir grup, buradan alkış ve sloganlar eşliğinde şantiye önüne kadar yürüdü.

Şantiye önünde düzenlenen açıklamada konuşan Ali Mükan, köylülerin, Limak Şirket Koordinatörü tarafından tehdit edildiğini söyledi.

Mükan, “Geçtiğimiz günlerde köylüler, Limak Şirket Koordinatörü Adil İlhan tarafından tehdit edilmiştir. Adil İlhan; “Geçmişte köylerinizi yaktılar ama sizler bundan ders alıp adam olmadınız. Bu sefer ben yakarsam köylerinizle birlikte sizi de diri diri yakacağım ki bu memleket rahat bir nefes alsın” ifadeleriyle devletin de kar hırsı ile hareket eden şirketlerin de zihniyetini bir kez daha gözler önüne sermiştir” dedi.

 

Köylülerin baraj istememesi üzerine şirket yetkililerinin zorba yöntemlere başvurduğunu ileri süren Mükan, “Uzun süreden beridir köylülerimizin sürdürmüş olduğu ısrarlı mücadeleler karşısında her türden zorbalığı devreye sokan talancı Limak Şirketini ve onun paralı askerlerini buradan uyarıyoruz. Devletin ikinci 38 politikası olarak devreye koyduğu barajlarla, bizleri yok etme hedefinde olabilirsiniz. Ancak bizler dün olduğu gibi bugün de saldırılarınıza boyun eğmeyeceğimizi yineliyoruz. Doğamıza, kültürümüze, tarihimize sahip çıkarak örgütlü mücadelemizle saldırılarınızı boşa düşüreceğiz” diye konuştu.

Mükan’ın açıklamasının ardından dönüş yoluna geçen gruptan bazıları şirkete ait iş makinelerini taşlayınca güvenlik güçleri havaya uyarı ateşi açtı.

Şirket yetkililerinin talimatıyla dövüldüğünü ileri süren Karakoçan İlçesi’ne bağlı Pamuklu Köyü sakini Binali Demir de açıklama katıldı.

Demir, daha önce baraj şantiyesinde çalıştığını belirterek, “18 Nisan’da şirket koordinatörü Adil İlhan gelmişti. Beni toplantı odasına çağırdı. Ben içeri girerken sen terörist misin? 40 adam tutar köyleri yakarım seni de buraya diri diri gömerim. Burası Alevi köyüdür. Onların ölmesi gerekiyor şeklinde hakaretlerde bulundu. Ondan sonra terk edip gitti. İki hafta sonra beni işten attılar. Ben de adam hakkında suç duyurusunda bulundum. 16 Mayıs’ta haber Sabah Gazetesi’nde yayımlandı. Aynı gün ben davar otarmaya götürmüştüm arkam dönükken arkadan vurup beni bayılttılar ve öldü diye bıraktılar. Koordinatör Adil İlhan’dan şüpheleniyorum” dedi.

Aşağı Doluca Köylüleri de baraj nedeniyle köylerinin etrafının tel örgüyle çevrildiğini ve göçe zorlandıklarını söyledi.
(tuncelininsesi)

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − six =

More in Doğa ve Çevre

To Top