Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Özgür Politika’nın Dersim Düşmanlığı

Haberler

Özgür Politika’nın Dersim Düşmanlığı

Özgür Politika gazetesinin Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün’ü hedef göstermesinin amacı ne?

Dersimnews.com
– 14 Ağustos 2012 tarihli “Özgür Politika” gazetesinde  Hüseyin Aygün ile ilgili yayınlanan haberde Hüseyin Aygün hedef gösterildi. Kürt hareketinin Avrupa’daki yayın organı olarak bilenen Ö. Politika Hüseyin Aygün’ü hedef almasının altında Dersim’e ve Alevilere duyduğu kin ve nefret yatıyor. 2011 Genel seçimlerinde de  bu gazetede Hüseyin Aygün ve ona oy veren Dersimli seçmenler hakkında ağır hakaretler ve küfürler içeren yazılar ve yorumlara yer verilmişti.  Bu gazetede “köşe yazarı” sıfatıyla yazan Ahmet Kahraman isimli insanlıktan nasibini alamamış  mahlukatın Dersimlilere ettiği ağır hakaretler hala dün gibi aklımızda. Ahmet Kahraman’ın kin ve nefret kokan yazısına gösterilen tepkilere aldırış etmeyen Ö. Politika bu kez Hüseyin Aygün’ün örgüt tarafından kaçırılmasıyla ilgili yaptığı haberde niyetini açıkca ortaya koydu.

Özgür Politika’nın Hüseyin Aygün özelinde Dersimlilere ve Alevilere saldırmasının altında Dersim kimliğinden ve inancından duyduğu rahatsızlık yatmaktadır. Her seferinde Dersim’in özgünlüğünü inkar eden gazetenin Aygün’e ve Dersimlilere yönelik beslediği kin ve nefret Ö. Politika’nın gerçek niyetini bir kez daha ortaya koyuyor.

Hüseyin Aygün’ün dün akşam verdiği barış mesajları art niyetli çevrelere iyi bir cevap olmuştur. Umarız Özgür Politika’nın  yayın kurulu da Hüseyin Aygün’ün verdiği mesajlardan dolayı bir nebze olsa utanmıştır.

İŞTE ÖZGÜR POLİTİKA’NIN HÜSEYİN AYGÜN’Ü HEDEF ALAN YAZISI:

“CHP’li vekil HPG’nin elinde”
“CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün gerillalarca alıkonuldu. HPG Anakarargah Komutanlığı, Aygün’ü, devletin özel savaş politikalarının yürütücüsü olduğu yönünde gelen şikayet üzerine gözaltına alındığını belirtti.

Türk devletinin Dersim’e yönelik özel savaş politikasının sinsi bir unsuru olarak rol üstlenen; Dersim’in Kürt olmadığı, BDP’nin bile terör uyguladığı yönündeki zırvalarını ve PKK’ye yönelik karalamalarının dozajını arttırması tepkiyle karşılanan CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, HPG gerillaları tarafından gözaltına alındı. İlk kez bir TBMM üyesinin gerillalarca gözaltına alınması karşısında şok olan Ankara, daha çok olayın ‘basit’ tutulmasını yeğlerken, iki gün önce İzmir’deki ‘teröre lanet’ mitingine iştirak eden CHP panikledi. AKP Hükümeti, kınama mesajları ve güvenlik bürokrasisi aracılığıyla ‘takipteyiz’ açıklamalarıyla geçiştirmeye çalıştı. CHP, bu vesileyle HPG’nin elindeki Türk asker ve polisleri ile AKP’li yöneticileri hatırlatarak, Türk Hükümeti’ni Meclis oturumuna davet etti. HPG, dün sabah saatlerinde gözaltı olayını açıklarken öğleden sonra da Anakarargah Komutanlığı, Aygün’ün yoğun şikayetler üzerine gözaltına alındığını ve sorgusunun ardından serbest bırakalacağını açıkladı.

Kürdistan gerillaları, önceki gün bir ilke daha imza attı. CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Dersim-Ovacık karayolunda, bir grup gerilla tarafından gözaltına alındı. Türk devletinin uzun süredir Dersim’e yönelik özel savaş politikasının ana omurgasını oluşturan ‘Dersimliler Kürt değil Zaza’dır. PKK bir Şafii örgütüdür’ konseptinin yeni dönem temsilciliğine atanan Hüseyin Aygün, uzun süredir Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’ni karalıyordu. Kendisini TDKP’li tanıttığı yıllarda PKK’yi pasif kalmakla, yeterince radikal eylemler yapmamakla suçlayan Aygün, uzun bir süredir de AKP Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner’in Alevi versiyonu rolünü üstlenmişti. Aygün, BDP’yi bile terörizm uygulamakla suçlayıp Türk devletinin Roboskî Katliamı’nın neredeyse meşrulaştıran sözler sarfediyordu. Türk devletinin Sünni Zazalar içinde “PKK yöneticileri Alevidir” propagandasına paralel olarak Alevi Kürtler içinde de “PKK Kürt Şafii örgütüdür” şeklindeki propagandanın gönüllü yürütücülerinden biri olan Aygün, yurtsever Dersim halkı tarafından tepkiyle karşılanıyordu.”

Yeni Özgür Politika
Tarih: 14.08.12

Sosyal medyada paylaşın
        
   
4 Comments

4 Comments

 1. Usaro Newe (1)

  16/08/2012 at 04:06

  PKK’nın Alevilere/Zazalara açık düşmanlığı

  Asagida okuyacaginiz alintida bakin PKK ve Yeni Özgür Politika gazetesi ne diyor (Tarih: 14.08.12):

  “Kürdistan gerillaları, önceki gün bir ilke daha imza attı. CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Dersim-Ovacık karayolunda, bir grup gerilla tarafından gözaltına alındı. Türk devletinin uzun süredir Dersim’e yönelik özel savaş politikasının ana omurgasını oluşturan ‘Dersimliler Kürt değil Zaza’dır. PKK bir Şafii örgütüdür’ konseptinin yeni dönem temsilciliğine atanan Hüseyin Aygün, uzun süredir Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’ni karalıyordu.”

  PKK, kaçırma nedenini açık ve berak bir şekilde böylece itiraf ediyor.
  Yani bugüne kadar Zazaca´ya bir lehçe, bir şivedir diyen PKK, şimdi açıkca Zazalara, Alevilere ve Zazaca´ya saldırıyor.
  Böylece PKK, dilinin altındaki baklayi nihayet çıkardı.
  PKK´nın yeni derdi: Alevilikten, Zazaca´dan ve Zaza kimliğinden rahatsız olmasıdır. Artık bunu bugün itiraf edebiliyor!
  PKK, bu yeni yüzüylen çekinmeden Alevilere ve Zazalara karşı yeni bir KÜRT Faşizmine bürünmüş durumuna geldiğini gösteriyor bize. Bu durum, bu yazi büyük bir itiraftır!
  ____

 2. Usaro Newe (2)

  16/08/2012 at 04:12

  Vekılê Ma
  Ma Tora zof haskeme
  Sayın milletvekilimiz Hüseyin Aygün´ün 48 saat sonraki bu korkunç, eziyetden dolu, olağan üstü dramatik bir durumdan sonra serbest bırakılmasına çok sevindik!
  Sayın Aygün´e bu stresli, dramatik ve travmatik hal durumunu üzerinden kolayca atabilmesi için gönülden bol şanşlar ve bol şifalar diliyoruz.
  Sayin ve sevgili Aygün, İyi ki varsınız, izi ki halkımız için varsın. Berxudar be! Haq tora raji vo! Haq quwetê bıdo! Xızıro Khal torê qılawız bo! Ma tora zof haskeme!

  U. Newe__

  Zazaca: Dımılki,Kırmancki, Dersimki, sobi …. ve başka bin tane ismi daha olsa, bu bir dildir, kendi arasında kendine öz şiveleri olan bir dildir. Tam bir dildir. Bir bütündür. Lehce filan hikayeleri geride kaldi. Zaten bu iddia bir tozdu. Bunu hic kimse bugüne kaddar ciddiye almadi!
  Zazaca çok güzel ve çok tatlı bir dildir. Eski tarihden günümüze kadar gelen şanlı bir dildir. Zazaca bugüne kadar ayakta kalabildi.Bunu yaşatmak bizim elimizdedir. Bir halkın kendisine tek ait değerli şeyi dilidir. Dil bizim identitemizdir/kimliğimizdir! Her halk gibi biz de kendi dilimizi seviyoruz. Bizim kimliğimiz bellidir. Bize başka kimlik gerekmiyor!

  Wes bo zonê ma, wes bo hardê ma, wes bo qom u qêvilê ma!
  Wes bé Verfekê ma!

 3. Usaro Newe (3)

  16/08/2012 at 04:24

  PKK’in/Yeni Özgür Polıtıka’nın kini, nefreti ve korkusu:
  Aleviler, Zazaca ve Zazalar

  Zazaca: Dımılki, Kırmancki, Dersimki, sobi …. ve bu dilin başka bin tane ismi daha olsa, bu bir dildir, kendine öz bir dildir, ve kendi arasında kendine öz şiveleri olan bir dildir.
  Zazca tam bir dildir. Bir bütündür. Lehce filan hikayeleri geride kaldi. Zaten bu iddia bir tozdu, bir dumandı, bir adi propagandaydı. Bu gülünç progagandayı nu hiç kimse bugüne kadar ciddiye almadi! Sırf sahipleri kendi kendilerini inandırdılar!

  Zazaca çok güzel ve çok tatlı bir dildir.
  Eski tarihden günümüze kadar gelen şanlı bir dildir. Zazaca bugüne kadar ayakta kalabildi. Bunu yaşatmak bizim elimizdedir. Bir halkın kendisine ait tek değerli şeyi dilidir. Dil bizim identitemizdir/kimliğimizdir! Her halk gibi biz de kendi dilimizi seviyoruz.
  Bizim kimliğimiz bellidir. Bize başka kimlik gerekmiyor!
  Hey Y. Özgür Politika, yalanlarınızı kendiniz pişirin kendiniz yeyin. Size affiyet olsun!
  Siz, bizi kim, nasıl ve ne görürseniz görün, biz kim olduğumuzu sizden öğrenecek değiliz!

  Wes bo zonê ma, wes bo hardê ma, wes bo qom u qêvilê ma!
  Wes bé Verfekê ma!

  U. Newe

 4. Hüseyin

  16/08/2012 at 05:42

  Birçoğumuz yeni uyanıyoruz galiba.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 + fifteen =

More in Haberler

To Top