Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

BM: Hükümet Polis Şiddeti Mağdurlarına Tazminat Ödesin

Haberler

BM: Hükümet Polis Şiddeti Mağdurlarına Tazminat Ödesin

 Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Navi Pillay, Gezi Parkı gösterilerinde aşırı güç kullanan kolluk güçlerinden hesap sorularak mağduriyetlerin tazmin edilmesi çağrısı yaptı. 

BBC Türkçe haber sitesine göre, BM İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi,  AKP Hükümetinin polis şiddetine maruz kalan vatandaşlara tazminat ödemesi çağrısı yaptı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Navi Pillay, Gezi Parkı gösterilerinde aşırı güç kullanan kolluk güçlerinden hesap sorularak mağduriyetlerin tazmin edilmesi çağrısı yaparken, İnsan Hakları İzleme Örgütü de, polis şiddetinin Türkiye’de kutuplaşmaya yol açtığı uyarısı yaparak, “polis taktiklerinin değiştirilmesini” tavsiye etti.

Başbakan Tayyip Erdoğan ise polisin, “sistematik şiddet” kullanan göstericiler karşısında “demokrasi sınavından başarıyla geçtiğini” söyledi.

Erdoğan ayrıca, polisin güçlendirileceğini ve müdahale gücünün artırılacağını da kaydetti.

BM yetkilisinden ‘tazminat’ önerisi

Gezi Parkı gösterileriyle ilgili ilk kez açıklama yapan BM insan hakları yetkilisi Navi Pillay, göz yaşartıcı gazın ve biber gazının göstericiler doğrudan hedef gözetilerek ve kapalı alanlarda kullanılmasının soruşturulması gerektiğini söyledi.

Sosyal gerginlik zamanlarında kolluk güçlerinin eylemlerinden sorumlu tutulmasının önemini vurgulayan Pillay şöyle dedi: “Protestolara en başta zorbaca karşılık verilerek birçok kişinin yaralanmasının hâlâ sorunun büyük kısmını oluşturduğunun yetkililer tarafından kabul edilmesi önemlidir.”

Protestolara en başta zorbaca karşılık verilerek birçok kişinin yaralanmasının hâlâ sorunun büyük kısmını oluşturduğunun yetkililer tarafından kabul edilmesi önemlidir.”  BM İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Navi Pillay

 

Pillay, güvenlik güçlerinin aşırı güç kullanımı ve insan hakları ihlallerinden mağdur olanlara hükümetin tazminat sağlaması gerektiğini sözlerine ekledi.

HRW: Polis taktikleri değişmeli

Merkezi New York’ta bulunan sivil toplum kuruluşu İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), hafta sonunda göstericilere karşı aşırı güç kullanılmasının Türkiye’de “insan hakları ve siyaset krizini” derinleştirdiği tespiti yapıyor.

“Polisimiz sistemli bir şiddet hareketi karşısında, demokratik bir tavır sergilemiş ve demokrasi sınavından başarıyla geçmiştir.” Başbakan Tayyip Erdoğan

HRW’nin Türkiye araştırmacısı Emma Sinclair-Webb, “Hükümet politikalarından memnun olmayanlara yönelik tekrarlanan polis şiddeti Türkiye’yi derinden kutupaştırdı. Hükümet acilen polis taktiklerini değiştirmeli ve açık bir itidal çağrısı yapmalı” diyor.

Açıklamada, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin, uygunsuz şekilde göz yaşartıcı gaz ve biber gazı kullanımıyla ilgili olarak Türkiye’yi “insanlık dışı muamele” nedeniyle suçlu bulduğunun altı çiziliyor.

taksim-gaz-atilma-ani

Taksim’de toplanan direnişçilere polis gazla müdahale ederken…

Ayrıca, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne ve BM Kişisel ve Siyasal Haklar Uluslararası Sözleşmesi’ne taraf olduğu hatırlatılıyor.

Erdoğan: Müdahale gücünü artıracağız

Başbakan Erdoğan ise bugün partisinin TBMM’deki grubuna seslenirken, polisi başarışı bulduğunu söyledi.

“Bu olaylar, daha en başından itibaren, polisin çevreci gösterilere şiddet uygulaması gibi sunuldu ve sunuluyor. Bu tamamen yanlıştır” diyen Erdoğan şöyle devam etti:

“Güvenlik güçlerimiz, demokrasi ve hukuk sınırları içinde son derece sabırlı şekilde, şiddet eylemlerine karşı başarıyla mücadele vermişlerdir. Hatta polisimiz sistemli bir şiddet hareketi karşısında, demokratik bir tavır sergilemiş ve demokrasi sınavından başarıyla geçmiştir.”

Erdoğan, polisin biber gazı kullanma yetkisi olduğunu belirterek, “Polise biber gazı kullandı diye yapılmayan kalmadı. Hep bir ağızdan hepsi aynı şeyi söylediler. Dünyaya bu yönüyle takdim ettiler. Şiddet uygulayan kim? Terörist, anarşistler şiddet uyguluyor” dedi.

Polisin “hiçbir hukuksuzluğa göz yummayarak, gerekeni yapmaya devam edeceğini” vurgulayan Başbakan, “Polisimizi daha da güçlendireceğiz. Her yönüyle daha da güçlendireceğiz. Ki bütün bu olaylar karşısında çok daha müdahale gücünü artıracağız” diye konuştu.

BBC Türkçe 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 4 =

More in Haberler

To Top