Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim Kırmanciye Olacak mı?

Haberler

Dersim Kırmanciye Olacak mı?

Tarihsel gerçeklikle uzlaşmayan ve Dersim coğrafyasında yaratılmaya çalışılan Kürt resmi tarihine ve bunun neticesinde, ısrarla BDP üzerinden sistematik bir şekilde Dersim’de uygulanan politikalara karşı çıkarak; gizli asimilasyona uğrayan kültürümüze “Dersim, Kürdistan değildir; Dersim, Kırmancziye’dir” diyerek sözlü-tarihsel gerçekliğimize sahip çıkmamızın gerektiğine inanıyorum.

restike

Özcan ÇİÇEK

Tarihsel gerçeklikle uzlaşmayan ve Dersim coğrafyasında yaratılmaya çalışılan Kürt resmi tarihine ve bunun neticesinde, ısrarla BDP üzerinden sistematik bir şekilde Dersim’de uygulanan politikalara karşı çıkarak; gizli asimilasyona uğrayan kültürümüze “Dersim, Kürdistan değildir; Dersim, Kırmancziye’dir” diyerek sözlü-tarihsel gerçekliğimize sahip çıkmamızın gerektiğine inanıyorum.

Dün Demirtaş’ın, Zaza kökenli Bingöl milletvekili İdris Baluken’i, şeriatçı olduğunu her fırsatta dile getiren milletvekili Altan Tan’ı, belediyecilik yapacağına başka illerde şeriatçılarla kol kola gezerek, propaganda yapma derdinde olan Dersim Belediye Başkanı Edibe Şahin’i (Sormak lazım; kol kola girdiği şeriatçı Altan Tan’ın eşi ya da kızı ya da kız kardeşi çok rahat bir şekilde gelip, ben Aleviyim diyen bir erkekle kol kola girerek sosyalistlerin ağırlıkta olduğu illerde propagandaya çıkabilir mi?) ve niyetinin tekrardan Dersim’deki seçimlere hazırlanmak olduğu anlaşılan şarkıcı Ferhat Tunç’u yanına alarak, Elazığ’da partisinin düzenlediği mitingte sarf ettiği kimi sözler, Türkiye basınında da yer aldı.

Demirtaş’ın sarf ettiği bu sözler bize, egemen dile karşı kullandığı dilin, esasında kendisinin de bir çeşit egemen dil olduğunu gösterdi.

İşte şimdi o dilin egemen dil olduğunu, bir inkâr ve ret dili olduğunu Demirtaş’ın kendi söyleminde bulunan kimi kavramları değiştirerek kanıtlama niyetindeyim. Bir o kadar da bu soruların aynısını Demirtaş’a sormak durumundayız. İşte Demirtaş’ın dünkü Elazığ mitinginde söyledikleri;

’KÜRDİSTAN DİYORUZ, DİKEN DİKEN OLUYORLAR’

“İnkârı bitirdik diyorlar ya. Kürdistan diyoruz, diken diken oluyorlar. En büyük inkâr onun üzerinde. Eski isimleri iade edeceğiz diyorlar. Tunceli, Dersim olacak diyorlar. Hani inkârı bitirmiştin? İşte Dersim, Dersim olacak. Peki, Kürdistan, Kürdistan olacak mı? Başbakan kendisi diyor, ’Osmanlı’da Kürdistan Eyaleti vardı’. Başbakana Kürdistan’ın kalbinden soruyorum; Kürdistan Kürdistan olacak mı ?”

İşte bizim Demirtaş’ın kendi söyleminden alıntılayarak kendisine yönelttiğimiz soru;

“KIRMANCZİYE DİYORUZ, DİKEN DİKEN OLUYORLAR”

“İnkârı bitirdik diyorlar ya. Kırmancziye Ülkesi diyoruz, diken diken oluyorlar. En büyük inkâr onun üzerinde. Eski isimleri iade edeceğiz diyorlar. Güneydoğu, Kürdistan olacak diyorlar. Hani inkârı bitirmiştin? İşte Kürdistan, Kürdistan olacak. Peki, Kırmanzciye, Kırmanzciye olacak mı? Demirtaş kendisi diyor, ’Osmanlı’da Dersim özerk bölgeydi’. Demirtaş’a Kırmancziye’nin kalbinden soruyoruz; Kırmancziye, Kırmancziye olacak mı?

İdeolojik ve politik duruştan bağımsız en sade bir ahlâk olarak insani ahlâkla yaklaşıldığında bile; ret, inkâr ve asimilasyon nereden gelirse gelsin, buna karşı olmak gerekir. Bu ret ve inkâr; TC’nin Kürt ulusunun ve Kürdistan’ın varlığını tanımamaya yönelik olduğunda da, Kürt ve Türk milliyetçiliğinin Dersim ve Kırmancziye’nin varlığını tanımamaya yönelik olduğunda da en temel insani refleks gereği buna karşı olunmalıdır.

Not: Kırmancziye, Dersim’in ülke olarak Dersimliler tarafından adlandırılan ismidir. Dersimlilerin kendi ana dillerinde Kırmanz, Kızılbaş demektir. Kırmancziye ise Kızılbaş Dersimlilerin ülkesi manasındadır. Bugünkü Tunceli(Dersim) ilinin tamamı, Erzincan ve Sivas illerinin bir kısmı ile Hınıs-Varto-Kiğı-Kelkit gibi bölgeleri içine alan bir sınıra sahiptir Kırmancziye. Dersim’deki sözlü tarih aktarımı Kırmancziye Ülkesinin tarihi sınırlarını ve varlığını tüm gerçekliğiyle kanıtlamaktadır.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 + eleven =

More in Haberler

To Top