Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Şerafettin Halis’ten BDP’ye Diyarbakır Eleştirisi

Haberler

Şerafettin Halis’ten BDP’ye Diyarbakır Eleştirisi

Geçtiğimiz haftasonu Diyarbakır’da yapılan Erdoğan, Barzani, Şivan Perwer buluşmasına ilişkin tartışmalar sürüyor. Eski BDP Dersim milletvekili Şerafettin Halis BDP’nin tavrını eleştirdi.
Dersimnews.com – BDP eski Dersim milletvekili  Şerafettin Halis, Diyarbakır’da gerçekleşen Erdoğan, Barzani, Perwer buluşmasının bir parçası haline gelen BDP’yi eleştirdi.

 

Diyarbakır'da gerçekleşen buluşmada BDP'li vekillerin tek sıra halinde Erdoğan'ı karşılamaları objektiflere böyle yansıdı.

Diyarbakır’da gerçekleşen buluşmada BDP’li vekillerin tek sıra halinde Erdoğan’ı karşılamaları objektiflere böyle yansıdı.


Halis,  soL gazetesinden Selin Asker’e konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. 

Geçtiğimiz haftasonu Diyarbakır’da yapılan Erdoğan, Barzani, Şivan Perwer buluşmasına ve BDP’nin bir yandan karşılama yapıp öte yandan protesto eylemi gerçekleştirmesine ilişkin tartışmalar sürüyor. Eski BDP Dersim milletvekili Şerafettin Halis bu tartışmaları soL’a değerlendirdi. Erdoğan’ın Ortadoğu’da ittifak arayışı içerisinde olduğunu ve Barzani’nin gelişini yerel seçim yatırımı olarak kullandığını ifade eden Halis, BDP’nin tutumuna ilişkin “BDP, AKP programının bir parçası oldu” dedi.

Diyarbakır’da Barzani-Erdoğan görüşmesi yapıldı, Şivan Perwer Türkiye’ye davet edildi, bu buluşmayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Tabloya bakıldığında Barzani’nin önemi açığa çıkarılmaya çalışılıyor. Ortadoğu güç dengeleri açısından Barzani’nin önemi artıyor, yaklaşan seçimler açısından da rol sahibi edinilmesi bekleniyor. Şivan Perwer de hala yurt dışında kalan, gelmesi önünde hiçbir engel bulunmayan, sürgün edebiyatıyla beslenen bir Kürt sanatçısı. Daha doğrusu türkücü. AKP iki hedefli bir çalışma içerisinde. Esad’ı götüremedi. Ortadoğu dengesini Barzani’yle yaratmaya çalışacak. Bir diğeri de Barzani’nin Perwer ile birlikte Kürt toplumu üzerindeki etkisini seçimlere yatırım olarak kullanacak.

Kürt demekten imtina edip Kürdistan deme noktasına gelen AKP ve Erdoğan, Kürt sorununu çözme konusunda samimi mi değil mi ona bakmak gerekiyor. Samimi olmadığına inanıyorum. Samimi olsaydı süreci kolaylaştırmak için çalışmalar yapardı, yapmadı. En azından ana dilde eğitimin önünü açar, TMK, TCK’da yapacağı düzenlemelerle cezaevlerindeki binlerce Kürt siyasetçisinin serbest kalmasını sağlardı. Erdoğan yaşadığı sıkışmışlığının sonucunda kazanılmış hakların adını söylüyor. Sanıldığı gibi Kürtler istedi de verdi değil, Türkiye ve Kürdistan’da verilen mücadele sonucunda hak kazanma noktasına gelindiğini görüyor.

BDP’nin tavrı hayli eleştiri konusu oldu. Karışık mesajlar verdi, örneğin Erdoğan’ın belediye ziyareti oldu ancak aynı saatlerde BDP İl Örgütü de eylem yaptı. Nasıl yorumluyorsunuz?

İki BDP vardı görünümde. Barzani ve Erdoğan’ı kucaklayan, Başbakan’la muhabbet eden BDP görüntüsü vardı, bir de protesto eden BDP vardı. Görünürde elit BDP bu karşılamada AKP programının bir parçası oldu, BDP tabanında da protesto şeklinde dışa vurdu. Failleri bile hala tespit edilmek istenmeyen Roboski’yi bir yana bırakırsak, daha bir hafta önce açlık grevinde ölüm sınırına gelen Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan’ın durumu akıllarda. BDP bu sınavı veremedi.

Bundan sonra gelişmeler ne yönde olur?

Orta-kısa vadede Ortadoğu’da Kürt sorununu çözmede PKK’yi daha güçsüz kılmak gibi bir arayış söz konusu. Erdoğan ilişkilerini Esad’la ne kadar sürdürebildiyse Barzani’yle de o kadar sürecek. İkisi de Rojava kazanımını sindiremedi. Bir sindirimsizlik paydası üzerinde buluştular. Erdoğan bu dostluğun daha uzun ömürlü olması için çaba harcayacak. Çünkü Suriye konusunda yalnızlaşan Erdoğan bölgede kendisine yeni ittifak bileşenleri arıyor. Erdoğan yalnızlaşmışlığını Barzani üzerinden gidermeye çalışacak. Barzani üzerinden Kürtleri birbirine çatıştırma hesapları var. Ancak 92’lerdeki gibi kardeşkanı akıtılmayacak. Ayrıca Erdoğan’ın Barzani’yle ekonomik çıkar ilişkileri söz konusu. Kısa vadedeki etkisi ise Barzani’nin bu gelişi bir seçim yatırımı olacak.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 + seventeen =

More in Haberler

To Top