Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Eğitim-Sen’den Rektör Boztuğ’a “Kadrolaşma” Tepkisi

Dersim

Eğitim-Sen’den Rektör Boztuğ’a “Kadrolaşma” Tepkisi

Eğitim-Sen Dersim Şubesi tarafından düzenlenen açıklamada Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ’un üniversitenin sorunlarını çözmek yerine kadrolaşmaya hız kazandırdığı ileri sürüldü.

Eğitim-Sen Dersim Şubesi’nde düzenlenen açıklamada konuşan Şube Başkanı Hasan Ölgün, Tunceli Üniversitesi’nde usulsüz atamaların basının gündeminden düşmediğini söyledi.

Ölgün, “En son Tunceli Üniversitesi kadrosuna yapılan atama tam bir skandaldır. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne Gürcistan’da doktorasını yapmış bir kişiyi, üç jüri üyesinin reddetmesine rağmen bireysel inisiyatif kullanarak atamıştır. Dünyanın sayılı üniversitelerinden Sorbonne’dan mezun olan bir kişinin başvurusu ise Alevi ve Kürt olduğu gerekçesiyle reddedilmiştir. Her açıklamasında kimliksel ve inançsal ayrım yapmıyorum demesine rağmen Kürt, Alevi, sol, sosyalist insanların atamaları yapılmıyor. Rektör, bu atamanın gerekçesini formasyon alacak olan öğrencilerin mağdur olmaması şeklinde açıklıyor. Kendisine sormak istiyoruz, bu mağduriyeti gidermenin yolu Gürcistan’da Arap Dili ve Edebiyatı alanında doktorasını yapmış birini atamak mıdır yoksa Sorbon’dan birini atamak mıdır? Bunun takdirini kamuoyuna bırakıyoruz” dedi.

“ÖĞRENCİLERİN SORUNLARINA DUYARSIZ KADROLAŞMA DERDİNDE!”

Tunceli Üniversitesi öğrencilerinin ciddi mağduriyetler yaşadığını ifade eden Ölgün, “Üniversitenin geç açılması da ayrı bir skandal. Altyapısı oluşturulmadan öğrencilerin yeni kampüse taşınması bir dizi problemi de beraberinde getirmiştir. Öğrenciler, ısınma, ulaşım ve elektrik gibi sorunlarla cebelleşirken, rektör bunları çözmek yerine kadrolaşma konusunda ciddi çaba gösteriyor” diye konuştu.

“REKTÖR DERSİMLİLERİ AŞAĞILIYOR”

Rektör Boztuğ’un neredeyse her açıklamasında Dersimlileri aşağıladığını dile getiren Şube Başkanı Hasan Ölgün, “Rektör devlet tarafından yapılan yatırımları bireysel bir lütuf olarak sunuyor. Dersim halkı doğru ve haklının her zaman yanında yanlışın da her zaman karşısında olmuştur. Bu yatırımlar yapılıyor ancak bina su damlatıyorsa, yollar çöküyorsa bunu eleştirmek lazım. Bu eleştirileri hizmetlere düşmanlık algısı olarak düşünüyor. Rektörün görevi eleştirileri ciddiye alıp sorunları çözmektir yoksa basın üzerinden birilerine cevap yetiştirmek değildir” dedi.

Eğitim Sen Dersim Şube Başkanı Hasan Ölgün, yanlış ve eksiklikleri eleştirmeye devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × 1 =

More in Dersim

To Top