Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Mehmet Ayvalıtaş Davası: Katilleri Korumaya Devam

Haberler

Mehmet Ayvalıtaş Davası: Katilleri Korumaya Devam

Gezi eylemlerinde hayatını kaybeden Mehmet Ayvalıtaş ile ilgili davanın ikinci duruşması Kartal’daki Anadolu Adliyesi 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma gergin geçerken, adliye önünde bekleyenlere müdahale edildi. Sanıkların katılmadığı duruşma 21 Mayıs’a ertelendi.

mehmet-ayvalitas-davasi

Dersimnews.com – Mahkeme erteleme kararının ardından duruşma salonunun çıkışında ve adliye içinde toplanan izleyiciler kararı protesto etti.

Duruşma salonu davayı takip etmek için gelenlere oranla küçük olması nedeniyle salonunun kapısının önünde izdiham yaşandı.

Anadolu Adliyesi’ndeki duruşmayı izleyenler arasında Gezi eylemleri sırasında hayatını kaybeden Ethem Sarısülük ve Abdullah Cömert’in yakınlarıyla yine Gezi eylemleri sırasında başına gaz kapsülü gelmesinin ardından aylardır uyutulan Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan da vardı.

Tutuksuz yargılanan sanıklar Mehmet Görkem Demirbaş ve Cengiz Aktaş ise duruşmaya gelmedi.

Duruşmayı erteleyen mahkeme heyeti sanık Cengiz Aktaş’ın ‘yeniden zorla getirilmesi’ kararı aldı.

Mehmet Ayvalıtaş’ın kardeşi Muharrem Ayvalıtaş annesinin ve kardeşinin fotoğraflarını taşıdı.

Ayvalıtaş ailesinin avukatı Ayla Öztabak, 21 Kasım 2013 tarihinde duruşmadan sonra Muharrem Ayvalıtaş’ın annesi Fadime Ayvalıtaş’ın hayatını kaybetmesinin duruşma tutanaklarına geçirilmesini istedi ve “gördük ki adaletsizlik bir anayı öldürebiliyormuş” dedi.

Ailesi İsyan Etti

Mehmet Ayvalıtaş’ın anneannesi Neslihan Karagöz elinde torununun fotoğrafı ile girip “Bunun hesabını kim verecek” diye bağırdı. Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş ise “Yine bizimle dalga geçecekler. Adalet dolarları olanlar için var. Bize yine adalet çıkmayacak” dedi.  Baba Ayvalıtaş, adliye önündeki polislere, “Utanıyorum sizin gibi polisimiz olmasından…” diye isyan etti.

Güvenlik talebi reddedildi

Duruşmanın yapıldığı sırada adliye önünde, duruşmaya destek için gelenlere polis müdahalesi olduğu haberinin gelmesi üzerine avukat Can Atalay söz aldı ve “Duruşma salonunda dışarıda bir müdahaleyi gerektirecek bir durum yaşanmamıştır. Bu ve buna benzer müdahaleler yargılamanın başka ile taşınması konusunda gerekçe olamaz. Duruşma salonunun devamı niteliğindeki alanda yapılan polis müdahalesinin durdurulması için ara karar verilmesini talep ediyoruz” dedi.

Can Atalay’ın dışarıda güvenliğini sağlanmasıyla ilgili talebi üzerine ara karar vermek için mahkeme heyeti çekildi. Ara karardan sonra ise heyet duruşmayı bugünlük bitiren bir karar verdi.

Salonda bulunan avukatlar, izleyiciler ve aileler mahkeme heyetinin kararını protesto etti.

Mehmet Ayvalıtaş’ın hayatını kaybetmesiyle ilgili yazılan iddianamede, 2 Haziran gecesi Mustafa Kemal Mahallesi’nde göstericilerin otoyolu trafiğe kapattığı sırada, Mehmet Görkem Demirbaş ile taksi şoförü Cengiz Aktaş’ın Ayvalıtaş ile Seyit Kartal’a çarptığı belirtiliyor.

Ayvalıtaş’ın ölümüne, Kartal’ın yaralanmasına sebep olduğu iddia edilen sanıklar hakkında, “taksirle adam öldürme ve yaralama” suçlamasıyla 3 ile 15 yıl arasında hapis cezası isteniyor.

Duruşmayı CHP milletvekilleri Mahmut Tanal, Musa Çam, Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Sekreteri Mücella Yapıcı ve sanatçı Şebnem Sönmez de izledi.

Rengin Arslan – BBC Türkçe

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen − 2 =

More in Haberler

To Top