Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Cemevi Önünde Polis Kurşunuyla Vuruldu!

Haberler

Cemevi Önünde Polis Kurşunuyla Vuruldu!

İstanbul, Okmeydanı’nda  gerçekleştirilen bir gösteriye polisin müdahalesi sırasında, cenaze töreni için Okmeydanı Cemevi’nde bulunan Uğur Kurt polisin silahla ateş etmesi sonucu ağır yaralandı.

Dersimnews.com – Polis, Soma faciası ve Berkin Elvan’ın ölümünü protesto eden küçük bir gruba müdahale etti.

Olay esnasında bir cenaze törenine katılmak üzere Okmeydanı Cemevi’nin avlusunda bulunan Uğur Kurtpolisin ateşi sonucu yaralandı ve Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

ugur-kurt-vurulma-ani

Yaralanan Kurt’un hayati tehlikesi sürüyor

Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli olan ve ismini açıklamak istemeyen bir doktor Kurt’un durumuyla ilgili BBC Türkçe’ye bilgi verdi.

Doktor, Kurt’un durumunun iyiye gittiği iddiasının şu aşamada doğru olmadığını söyleyen doktor, hastanın hayati tehlikesinin devam ettiğini söyledi.

İstanbul Tabip Odası tarafından yapılan açıklamada “Üyelerimize Uğur Kurt’un durumunun kritik olduğu, yüksek derecede yaşamsal risk taşıdığı bilgisi verildi” ifadelerine yer verildi.

HEM GERÇEK MERMİ, HEM GAZ!

Polisin attığı gerçek merminin Uğur Kurt’un ağzından girdiği ve mermi çekirdeğinin boynundan çıkamadığı öğrenildi. Öte yandan, Kurt yerde yatarken Cemevi’nin avlusuna biber gazı atıldı.

Görgü Tanıkları: Polis Ateş Etti

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Okmeydanı Cemevi Başkanı Zeynel Şahin, şahit olduğu yaralanma olayını BBC Türkçe’ye anlattı:

“Burada bir cenazemiz vardı. Cenazeyi kaldırmak için hazırlık yapılıyordu. Bunun için uğraşıyorduk. O arkadaş da (Uğur Kurt) cenazeye gelmişti. Yukarıda çatışmalar oluyordu. Yukarıdan silah sesleri geldi.”

“O tarafta polisler vardı. Silah seslerinin bize doğru geldiğini duyduk. Sağa sola kaçıştık. Tam o sırada yanımızdaki bir kişinin yere düştüğünü gördük. Yaralı kucağımızdaydı, havluyla tampon yapmaya çalıştık. O sırada Cemevi içerisine biber gazı atıldı. Ambulans 20-25 dakika içinde geldi.”

Avukatlardan ‘deliller kaybolmadan’ suç duyurusu

Uğur Kurt’la ilgili avukatlar Şükriye Erden, Oya Aslan ve Tahir Kemal Bozkır, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusu yaptı.

Bianet’ten Ayça Söylemez’in haberine göre, olayla ilgili deliller kaybolmadan hemen inceleme yapılmasını talep eden avukatlar, Okmeydanı’nda bugün görev yapan tüm polislerin soruşturmaya tabi tutulmasını istedi.

ÇHD: Kurt’u vuran polisler ve talimatı veren yetkililer bir an önce tespit edilmeli

Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi, Uğur Kurt’u vuran polislerin ve onlara talimat veren yetkililerin bir an önce tespit edilmesini ve olay yerindeki delillerin muhafaza altına alınmasını istedi. Yapılan yazılı açıklamada, ” Artık polis güpegündüz sokak ortasında insanların üzerine kurşun yağdırmaktadır. Polisin önünü açan, her vurulma olayından sonra destan yazıldığını söyleyen ve talimatı ben verdim diyen bu ülkenin Başbakanı ve siyasal iktidardır” denildi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × five =

More in Haberler

To Top