Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Alevi Dedesi, Sivas Katliamı’nı Kınadığı İçin Savcılık Soruşturma Açtı

Dersim

Alevi Dedesi, Sivas Katliamı’nı Kınadığı İçin Savcılık Soruşturma Açtı

Alevi dedesi Kadir Bulut Dede, katıldığı radyo programında Sivas Katliamı’nı kınadığı için hakkında Tunceli Cumhuriyet Savcılığı soruşturma açtı.

 

Dersimnews.com – Tunceli Cemevi dedelerinden ve Tunceli Üniversitesi Alevilik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Kadir Bulut hakkında, katıldığı radyo programında Sivas Katliamı’nı kınadığı için Tunceli Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma açıldı.

 

kadir-bulut-dede

Alevi Dedesi Kadir Bulut

Dün (2 Temmuz) Dersim’de bir yerel radyoda 2 Temmuz Sivas Katliamı ile ilgili programa katılan Alevi dedesi Kadir Bulut, Sivas Katliamı’nı yapanları kınadı. Bulut’un radyo programında söylediği sözleri nedeniyle Tunceli Cumhuriyet Savcılığı harekete geçti. Savcılık Alevi dedesi Kadir Bulut hakkında bugün (3 Temmuz) soruşturma açtı.

Tunceli Cemevi dedelerinden olan Kadir Bulut aynı zamanda Tunceli Üniversitesi Alevilik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü olarak görev yapıyor.

 

AYGÜN’DEN SAVCIYA TEPKİ

Bulut, hakkında açılan soruşturmayla ilgili CHP Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün tepki gösterdi. Aygün sosyal medya üzerinden tepkisini dile getirdi.

TUNCELİ CEMEVİ TEPKİ GÖSTERECEK Mİ?

Tunceli Cumhuriyet Savcılığı’nın Alevi dedesi Kadir Bulut hakkında soruşturma açmasıyla ilgili Tunceli Cemevi Başkanı ve yönetim kurulunun nasıl tavır alacağı merak konusu. Tunceli Cemevi Başkanı Ali Ekber Yurt‘un Alevi dedesi Kadir Bulut hakkında açılan soruşturmayla ilgili nasıl tepki vereceği merak ediliyor.

Yurt, Tunceli Cemevi’ndeki yanlış icraatleri nedeniyle eleştirilerin odağında. Tunceli Cemevi yönetimi Gezi Direnişi’nde polis tarafından öldürülen Alevi gençlerle ilgili açıklama yapmamış, Okmeydanı Cemevi’nde Uğur Kurt’un polis kurşunuyla öldürülmesine sessiz kalmıştı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

  1. berfin salman

    25/01/2015 at 15:43

    olayı uzatmaya gerek yok sırf Dersimli olduğundan ötürü dava açılmıştır. Yine bir alevi kürt vakası olayın özeti bu

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen − nine =

More in Dersim

To Top