Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Kadınlardan İsyan: Aileyi Koruma Kadın Cinayetlerini Engelle!

Haberler

Kadınlardan İsyan: Aileyi Koruma Kadın Cinayetlerini Engelle!

Kadın cinayetlerine dikkat çekmek isteyen bir grup kadın, İstanbul Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü binasını işgal etti. Grup, TBMM’nin kadın ve trans cinayetlerini olağanüstü toplantıyla ele almasını istedi.

kadin-eylemi

Fatih’teki Prof. Dr. Kazım İsmail Gürkan Caddesi’nde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü binasına saat 11.00 sıralarında gelen çeşitli kadın sivil toplum örgütleri ile derneklere üye yaklaşık 50 kişi, toplu bir şekilde binaya girdi. ‘Cinayeti engelle, boşanmayı değil’‘Meclis toplansın acil önlem alınsın’ sloganları atarak binaya giren gruba girişte bulunan güvenlik görevlileri engel olmak istedi.

KADIN GÜVENLİKÇİ KADINLARA KARŞI 
Yetersiz kalan, aralarında bir kadın personelin de bulunduğu özel güvenlik görevlileri ile grup arasında kısa süreli arbede yaşandı. Eylemci kadınlardan bazıları turnikelerden yürüyerek geçerken bazıları da üzerlerinden atlayarak üst kata çıktı. Eylemciler buradaki pencereden ‘Her yerde kadın cinayeti, meclis olağanüstü toplansın’ yazılı pankart astı. ‘Aileyi koruma cinayetleri engelle’, ‘Kadın katliamı var’, ‘Nefret öldürüyor, meclis uyuma’yazılı dövizler açan eylemciler burada bir basın açıklaması yaptı.

MECLİS’İN OLAĞANÜSTÜ TOPLANMASI İÇİN SES ÇIKARIYORUZ 
Grup adına yapılan basın açıklamasında, ” Bugün kadın cinayetlerine karşı sesimizi çıkarmak üzere çok çeşitli gruplardan, feministlerden, siyasi partilerden ve demokratik kitle örgütlerinden kadınlar olarak buradayız. Çünkü her hafta kocası, babası, erkek kardeşi, oğlu, boşanmak-ayrılmak istediği kocası, sevgilisi, müşterisi tarafından öldürülen kadınların ve trans kadınların haberlerini duyuyoruz. Aile Bakanına, kadın cinayetlerini görmezden gelen devlete sözümüz var. Kadın cinayetlerine karşı isyanımızı haykırmak için ev işi, çocuk bakımı dayatmalarına kulak asmadan sokaklara çıkıyoruz. Meclisin olağanüstü toplanması için ses çıkarıyoruz. Bugüne kadar kadın cinayetlerini istatistiksel bilgiye sığdırmaya çalışan devleti göreve çağırıyoruz. Meclis’in, kadın ve trans cinayetleri gündemi ile olağanüstü toplanmasını ve bu toplantıda kadın örgütlerinin belirlediği cinayetleri önleyebilecek temel şartları doğrultusunda acil bir eylem planı oluşturmasını talep ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

20 TEMMUZ’DA GEL

Basın açıklamasının sonunda da 20 Temmuz’da Kadıköy’de yapılacak kadın cinayetlerine karşı yapılacak yürüyüşe çağrı yapıldı. Yaklaşık 10 dakika süren işgal eyleminden sonra bina önüne çıkan kadınlar burada alkışlar eşliğinde bir süre slogan attı. Bazı eylemciler bina girişine çeşitli dövizler astı. Bu sırada asılan dövizleri sökmek isteyen bir personel ile kadınlar aralarında gerginlik yaşandı. Bazı kadınların camdan kapıyı yumruklaması dikkat çekti. Eylem atılan sloganların ardından sona erdi.

dha

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eleven − eight =

More in Haberler

To Top