Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Tiyatrocular İnsanların(!) Kirlettiği Munzur Vadisi’nde Çöp Topladı

Dersim

Tiyatrocular İnsanların(!) Kirlettiği Munzur Vadisi’nde Çöp Topladı

Areye Kay Tiyatro Grubu, insanların kirlettiği Munzur Vadisi’nde çöp topladı. 
Dersimnews.com – Bugün Munzur ve Pülümür vadileri için en büyük tehlike sadece barajlar değil. Dersim halkının vadilere verdiği zarar en az barajlar kadar zararlı. İki vadi boyunca her taraf insanların attığı çöplerle dolu. “Doğasına bu kadar düşman insanlar başka memlekette var mı acaba?”  diye soramadan edemiyoruz.

 

 Vadi boyunca her yer insanların attığı çöplerle dolu.

Vadi boyunca her yer insanların attığı çöplerle dolu.

İnsanların kirlettiği doğa harikası vadilerdeki çevre kirliliğine dikkat çekmek için bir grup tiyatrocu ve doğa sever Munzur Vadisi’nde çöp topladı.

Zazaca tiyatro yapan Areye Kay Grubu’nun öncülüğünde bir grup gönüllü doğa sever,  Munzur Vadisi’nde çevre temizliği yaptı.

Munzur Vadisi’ndeki etkinlik sırasında klozetten radyoya bir çok atık toplayan katılımcılar, şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Dersim – Ovacık karayolu üzerinde bulunan Dikilitaş mevkisinde organize ettikleri programla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Areye Kay Tiyatro Grubu Yönetmeni Yılmazcan Şare, Munzur ve PülümürVadilerindeki kirliliğe dikkat çekmek amacıyla böyle bir çalışma başlattıklarını belirterek, “Ama katılım yetersiz olduğu için tek bir vadiye yöneldik. Sabah saatlerinden beri Munzur Vadisi’nde çöp topluyoruz. Gördüğümüz manzara gerçekten içler acısı. İnsanlar çöplerini çok rahat bir şekilde vadiye atabilmişler. Bu bir doğa katliamı” diye konuştu.

Şare, şunları söyledi:

“Bira şişelerinden plastik şişelere, akla hayale gelmeyecek bir çok şey var. Bu çöplerin buradaki insanlara ve doğaya yansıması çok farklı olacak.Munzur ve Pülümür Vadileri Dersim’in tek mirası. Bunlar yok edildikten sonra buranın bir anlamı kalmaz. Barajlara karşı çıkıyoruz. Hes’ler olmasın istiyoruz ama çöp atmak da doğa katliamlarının en büyüğü. İnsanların bu konuda duyarlı olmasını bekliyoruz. Hem insanlarımızın, hem kurumların duyarlı olması gerekiyor.”

“Hem Çöp, Hem de Tiyatro için Malzeme Topluyoruz”

Şare, “Tiyatro grubu olarak burada hem çöp, hem de tiyatro için malzeme topluyoruz. Klozet, lavabo, televizyonun arka kapağı, radyo, halı çıktı. Vadi boyunca inşaat molozları dökülmüş. Yazık günah” dedi.

Gruptan Gül Kapar ise etkinlik kapsamında çöp toplamayı beklediğini dile getirerek, “Bu kadarını tahmin etmiyordum. Bu doğa bizim. Çevremizi temiz tutalım” ifadesini kullandı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

  1. cesur yürek

    18/08/2014 at 20:55

    DEVLET YAPMIŞTIR DEVLET.SİZİN MUHALİFLİĞİNİZİ YESİNLER EMİ.HİÇ ALEVİ DOĞAYI KİRLETİR Mİ?ALEVİ DOĞAYI KİRLETİYOR DİYEN ÇARPILIR.YETİŞTİRDİĞİNİZ NESİL BU İŞTE.SÜREKLİ MAZLUM EDEBİYATI O TOPLUMU ÇÜRÜTÜR.BUGÜN AKP Lİ DİNCİLER DE OLDUĞU GİBİ.İÇKİYE DEVAM.DEVLET ŞİŞELERİ AĞZIMIZA TUTUYOR,ZORLA İÇİRİYOR DEYİN.İLKEL KÖLECİ MUHALİFLİK DEYİM BEN DE BUNA.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 − four =

More in Dersim

To Top