Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Kırmızı Bültenle Aranan Sivas Katliamı Sanıkları Bulunamıyor!

Haberler

Kırmızı Bültenle Aranan Sivas Katliamı Sanıkları Bulunamıyor!

Sivas katliamı davasında kırmızı bültenle aranan üç firari sanık yönünden zamanaşamı tehlikesi iyice yaklaştı. Zamanaşımı süresinin 26 Aralık 2014’te dolmasına 3 ay kalmışken, zanlılar bir türlü yakalanamıyor. 

SİVAS DAVASI KAPANIYOR!

Sivas katliamı davasında kırmızı bültenle aranan üç firari sanık yönünden zamanaşamı tehlikesi iyice yaklaştı. Zamanaşımı süresinin 26 Aralık 2014’te dolmasına 3 ay kalmışken, zanlılar bir türlü yakalanamıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü, yarın görülecek duruşma öncesi üç sanığın Türkiye genelinde “arandığını” ancak yakalanamadığını bildirdi. İnterpol Daire Başkanlığı ise sanık Murat Sonkur’un 2004’te, Eren Ceylan’ın ise 2007 yılında iadesinin talep edildiği, ancak Almanya tarafından “mevzuata ve adil yargılamaya aykırılıklar” nedeniyle istemin reddedildiğini açıkladı. Ancak emniyetin yazısında, Türkiye’nin 2004 ve 2007 tarihlerinden sonra bu sanıkları tekrar Almanya’dan isteyip istemediğine ilişkin bilgi yer almadı. Sivas’ta 2 Temmuz 1993 tarihinde Madımak Oteli’nin yakılarak 33’ü aydın, 2’si otel görevlisi olmak üzere 35 kişinin katledilmesine ilişkin süren son davanın görülmesine Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün devam edilecek. Daha önce duruşmada mahkeme, “terör örgütü kurmak ve yönetmek” suçundan sanıklar Eren Ceylan ve Murat Karataş hakkında kırmızı bülten ile aranmalarının devam edip etmediği, ayrıca Türkiye genelinde aramalarının yapılıp yapılmadığı yönünde araştırma yapılarak bilgi verilmesini istemişti. Emniyet, mahkemeye yanıtları gönderdi. Sivas Emniyet Müdürlüğü, mahkemeye gönderdiği yazıda, “Müdürlüğümüzce yapılan tahkikat neticesinde Murat Karataş, Eren Ceylan ve Murat Sonkur isimli şahıslar yakalanamamış olup, şahısların yakalanmasına yönelik çalışmalarımız devam etmektedir” denildi. Emniyet İnterpol Dairesi Başkanı Rafet Ufuk Önder ise Murat Karataş, Murat Sonkur ve Eren Ceylan’ın haklarında verilen yakalama emri doğrultusunda kırmızı bülten ile uluslararası düzeyde arandığını bildirdi. Sanık Sonkur’un 2004 yılında iadesinin Almanya’dan talep edildiğini, mevzuata aykırılık gerekçesiyle iadesinin reddedildiğini belirten İnterpol Dairesi Başkanı, sanık Ceylan’ın ise iadesinin 2007 yılında istendiği ancak yine Almanya tarafından adil yargılanmaya aykırılık gerekçesiyle olumsuz karşılandığını kaydetti. Murat Karataş’ın iadesini ise daha önce Belçika reddetmişti.

Sivasta zamanaşımına hayır

 

ZAMANAŞIMI YAKLAŞTI

Davanın avukatlarından Şenal Sarıhan, geçen duruşmadan istekleri üzerine mahkemenin Alman makamlarından gelen iade yanıtlarının tercümesinin gönderilmesini Adalet Bakanlığı’ndan istediğini anımsattı. Ancak bakanlığın bu yanıtları mahkemeye göndermediğini dile getiren Sarıhan, “Alman makamları, iade taleplerini mevzuata ve adil yargılanmaya aykırılıklar nedeniyle reddetti. Alman makamları hukuka aykırı iş yaptıysa buna AİHM’de dava açacağız” dedi. Öte yandan davada zamanaşımı tehlikesi iyice yaklaştı. Eğer üç ay içinde bir sonuç alınamazsa üç sanık hakkındaki dava da düşücek. Ve Sivas katliamına ilişkin son dava da kapanacak.

Cumhuriyet

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × two =

More in Haberler

To Top