Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Pembelik Barajına Durdurma Kararı

Dersim

Pembelik Barajına Durdurma Kararı

Dersim’deki Peri Suyu üzerinde yapımı süren Pembelik Barajı ve HES inşaatları için, ‘imar planları’ olmadığı gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı verildi.

Dersimnews.com Doğa katliamcısı Limak‘ın Peri Suyu üzerinde yaptığı Pembelik Barajına mahkeme dur dedi.

Dersim-Elazığ sınırındaki Peri Suyu üzerinde yapımı süren Pembelik Barajı ve HES inşaatları için, ‘onaylı imar planları’ olmadığı gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı verildi. Bölge halkının ve çevrecilerin büyük tepkisini çeken inşaatlar mühürlenecek.

veli-yildiz-peri

Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişimi Sözcüsü Barış Yıldırım, Bilgin Enerji’nin bölgede  yapımına devam edilen inşaatının mühürlenmesi talebiyle dava açmıştı.

Elazığ 1. İdare Mahkemesi’nde görülen duruşmada, oy birliğiyle inşaat hakkında durdurma kararı alındı.

Barış Yıldırım, mahkeme kararının bölgede inşaatı devam eden ve yapılması planlanan 20’den fazla HES projesini doğrudan etkileyeceğini belirtti.

Yıldırım tarafından gazetecilere dağıtılan Elazığ 1. İdare Mahkemesi’nin kararında ise şu görüşlere yer verildi:

“Hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin, uygulanması halinde çevre ve bölgenin imar durumu ile mülkiyet haklarına ilişkin olarak telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2577 Sayılı Kanunun 27. maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütmesinin durdurulmasına, kararın tebliğini izleyen günden itibaren 7 gün içerisinde Malatya Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz yolu açık olmak üzere 18.09.2014 tarihinde oy birliğiyle karar verildi.”

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 + four =

More in Dersim

To Top