Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Aygün’den Çarpıcı Rapor: Milli Eğitim Şurası mı İŞID İrfan Divanı mı?

Haberler

Aygün’den Çarpıcı Rapor: Milli Eğitim Şurası mı İŞID İrfan Divanı mı?

 CHP Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün, “Milli Eğitim Bakanlığı mı, ‘IŞİD irfan divanı’ mı?” başlıklı raporunu yayınladı. 

Dersimnews.com – 19. Milli Eğitim Şurası’na yönelik tepkiler devam ediyor. Birçok gerici uygulamanın onaylandığı şuraya ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün, “Milli Eğitim Bakanlığı mı, ‘IŞİD irfan divanı’ mı?” başlıklı raporunu basınla paylaştı. 

aygun-mecliss

Meclis’te basın toplantısı düzenleyen Aygün, Osmanlıca dersinin zorunlu olmasına sert tepki gösterdi. 

Hüseyin Aygün, çocuğuna kesinlikle Osmanlıca ve Arapça öğrettirmeyeceğini belirterek, “Gitsin sınıfta kalsın. O okulu da verecek hocaya dar ederim” dedi.

Aygün, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında 19. Milli Eğitim Şurası’nı değerlendirdi.

Şurada ne milli ne de eğitime dair hiçbir karar alınmadığını savunan Aygün, “Eğitim Bir Sen’in, hükümet ve IŞİD ile anlaşmalı tekliflerinin, tartışılıyormuş gibi gösterilerek şurada yasal görünüm kazandığını” ileri sürdü.

Aygün, “Rakka’dan IŞİD militanlarını getirseniz, daha liberal bir eğitim toplantısı yaparlardı. Bu şura, eğitimi katleden, ileride yargılanacak Nabi Avcı’nın deyişiyle karma eğitime son verilmesini defacto olarak kabul etmiş bir şuradır” diye konuştu.

Şuraya ilişkin 8 sayfalık bir rapor hazırladığını ifade eden Aygün, raporda, IŞİD’in programında aldığı kararlarla Türkiye’de eğitimde alınan kararların benzerliğinin dikkatten kaçmayacağını öne sürdü.

Aygün, “IŞİD’in Rakka ve Halep’te ilan ettiği İslam devleti denilen, terörist organizasyonun müminlerin ellerinden cehaleti ortadan kaldırma, şeriat ilmini yayma müjdesi diye sapıkça bir program var. Bu program, şu anda Nabi Avcı’nın elindeki programdır. Avcı da karma eğitime son vermeyi, doğar doğmaz bütün çocukları din ekseninde yeni bir kalıba sokmayı hedefliyor. Bu eğitim bakanı düzeyinde ancak Leman’a kapak olursun” diye konuştu.

Osmanlıca ve Arapça’yı dayatanların, Kürtler ve Zazalar ile ilgili hiçbir tartışmayı yürütmediğini ifade eden Aygün, şurada Kürtçe, Zazaca, Ermenice, Lazca’nın okullarda öğretilmesine yönelik gündem oluşmadığını savundu.

Aygün açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Müzik, resim, felsefe, sosyoloji derslerinin kaldırılması. Türkiye’de IŞİD’leştirme doğrultusunda bir şey yapıldı, hafızlık eğitimi denen bir rezalet ortaya çıkarıldı. Peşinen söyleyelim, Türkiye’nin çağdaşlık birikimi 200 yüzyıllık yani yarın ne olur, okullarda çatışma çıkar, yarın ne olur Gezi benzeri eylemler ortaya çıkar, yarın ne olur Saray’ı basarlar, vallahi Saray’ı sana mezar ederler. Bin 150 odada seni kurtaramaz.

IŞİD ile Türk Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet arasındaki önemli bir benzerlikte şu. IŞİD’in müminlerin ellerinden şeriatı yayma kuralları diye ilan ettiği program Diyanet’in fetvalarıyla birebir aynı. IŞİD’in Rakka’da uyguladığı kırbaç ve kafa kesme tehdidiyle uyguladığı kurallar Diyanet’in sayısız fetvasında da aynı şekilde geçiyor. Diyanet fetvası, ‘kadının evinde oturup mahrem olmayan kimse bulunmazsa başını açmasında beis yoktur’. Kadınla başka kadınlarla gitmesini bile yasaklıyor, bu nasıl bir din Allah aşkına. Raporumda birkaç sapıkça fetva daha var, kadınların kaşlarını alması caiz midir sorusunu soruyor, Diyanet caiz olmadığını söylüyor, IŞİD daha liberal. Diyanet IŞİD’in daha ötesinde radikal bir örgüttür.

 

RAPORU OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × 4 =

More in Haberler

To Top