Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

1915’te Hozat’ta Öldürülen Ermeniler için Anma

Dersim

1915’te Hozat’ta Öldürülen Ermeniler için Anma

Dersim’in Hozat İlçesi’nde 1915 yılında Ermenilerin atıldığı 1500 metre yükseklikteki Kayışoğlu Yarması’nda öldürülen Ermeniler anıldı.

 

Dersimnews.com – 1915’in 100. yılında Dersimli Ermeniler ve Aleviler Dostluk Derneği (DERADOST) tarafından Hozat’ta anma töreni düzenlendi.

hozat-24nisan-anmasi

Anma töreni, 1915 yılında Osmanlı askerleri tarafından toplanan Ermenilerin Kayışoğlu Yarması’ndan aşağıya atılarak katledildiği bölgede gerçekleştirildi. Anmaya Hozat Belediye Başkanı Celaleddin Polat, HDP milletvekili adayı Alican Önlü ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“KAYIŞOĞLU YARMASI 1915 VE 38’İN ORTAK KATLİAM NOKTASI”

Burada düzenlenen anmada DERADOST adına bir konuşma yapan Serkan Sarıataş, “Kayışoğlu yarmasında Ermeniler birbirine iplerle bağlanarak aşağı atıldılar. Burada can verdiler. Burası aynı zamanda 1938’in de katliam noktası. Burada Dersimlileri aşağı attılar. Bundan dolayı burayı tercih ettik” dedi.

“ERMENİLER VE KIZILBAŞLAR İNANÇLARINDAN DOLAYI KATLEDİLDİ”

CHP’li Hozat Belediye Başkanı Celaleddin Polat, öldürülen Ermenilerin katliama uğradığını söyleyerek, “Keşke katliamların değil, barışların temelinin atıldığı günleri görsek ve o günlerde bir araya gelsek. Bu topraklar bir çok katliamlara sahiplik etmiştir. Bu topraklarda Kızılbaşlar, Ermeniler, dilleri dinleri ve ırklarından ötürü katliamlara uğramış. Hani derler ya, toprakların dili olsa da konuşsa, bu toprakların dili olsa hep ağıt yakardı. Çünkü bu topraklar hep ağıt gördü, hep zulüm gördü. Halkların kendi arasında bir çatışması olmadı bu topraklarda. Bu ülkede de olmadı. Ama iktidarların savaşları oldu, iktidara gelen zihniyetlerin savaşları oldu, katliamları oldu. Bu bir zihniyet savaşıdır. Bundan sonra yapılması gereken tüm yüreklerin tüm insanların omuzu omuza vererek mücadele etmesidir. Katliamları kınıyoruz, kimler katledilirse edilsin, insanlık dışıdır vahşettir. Bu anlamda burada katledilen insanları rahmetle anıyoruz, huzurlarında saygıyla eğiliyoruz” dedi.

Hozat-Pertek yolu üzerinde bulunan Kayışoğlu Yarması’ndaki anmanın ardından öldürülen Ermeniler anısına uçuruma karanfiller atıldı.
Anmanın arından Hozat’ın Geçimli köyünde bulunan Ergen Kilisesi’ni ziyaret eden dernek üyeleri, burada da mumlar yakarak dua etti ve niyaz dağıttı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − seventeen =

More in Dersim

To Top