Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

2011’de CHP’ye 2 Vekil Veren de, Bugün HDP’ye İki Vekil Veren de Dersim Halkıdır

Dersim

2011’de CHP’ye 2 Vekil Veren de, Bugün HDP’ye İki Vekil Veren de Dersim Halkıdır

Dün hemşerisi Kılıçdaroğlu’na destek veren Dersim’e hakaret ederek „katiline aşık“ demek ne kadar yanlış ise, bugün mazlum HDP destek veren Dersim halkını “38 travmasını atlatmış” değerlendirmesinde bulunmak da bir o kadar yanlıştır.

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu, Med Nuçe TV’ye yaptığı seçim değerlendirmesinde “Bu, Dersim’in kendi kimliğine sahip çıkmasıdır. Artık Dersim 1938 travmasını atlatmıştır diye biliriz.” diye değerlendirmede bulundu.

dersim

Hatırlanacağı gibi 2011 genel seçimlerinde Kılıçdaroğlu’na „soyunu söyle“ diyerek hergün alanlarda Aleviliği yuhalatan Erdoğan’a karşı hemşerisi Kılıçtaroğlu’na destek verdi. Hüseyin Aygün ile Kamer Genç’i CHP’den meclise gönderdi. Seçim sonrası CHP bürolarına saldırılar oldu, Dersim halkına hakaretler edildi. Yayın organlarında “hayın, tecavüz çocukları, katiline aşık” diye çok ağır hakaretler yapıldı. Bu hakaretleri yapanlar bugün haala gazetelerde yazmaya devam etmektedirler.

2015 genel seçimlerinde ise Dersim halkı Amed’in yanında yer aldı. Erdoğan hergün HDP hedef göstermekte, meydanlarda yuhalatmaktaydı. Onlarca bürosu saldırıya uğradı. Erdoğan HDP’yi baraj altında bırakılmak istiyordu. Dersim halkı Kürt halkı ile dayanışma içinde oldu, zulmün karşısında mazlumun yanında yer aldı. Bu kez Alican Ünlü ile Edibe Şahin hemşerilerimizi HDP’den meclise gönderdi. Bu vefalı ve erdem sahibi halkın dayanışmacı tavrı yine siyaseten suistimal edilerek Karasu tarafından “Dersim 38 travmasını aşmış” olarak değerlendirildi.

Dün hemşerisi Kılıçdaroğlu’na destek veren Dersim’e hakaret ederek „katiline aşık“ demek ne kadar yanlış ise, bugün mazlum HDP destek veren Dersim halkını “38 travmasını atlatmış” değerlendirmesinde bulunmak da bir o kadar yanlıştır.

Dersim Halkı vefalı, vicdan sahibi, onurlu bir halktır, onu tanımayanlar, tarihini bilmeyenler reflekslerini de anlayamazlar. Açıkça söylemek gerekir ki; 2011 seçimlerinde CHP’ye iki vekil veren de, 2015’de HDP iki vekil veren de aynı halktır, Dersim halkıdır. Dersim halkının daha gerilere gitmeden söylemek gerekirse 1514 Çaldıran’dan bu yana yani 500 yıllık tarihini bilmeden; onu yanlızca günlük siyasal tercihleri ile degerlendirmek en basit tabiri ile bu halkı tanımamaktır. Bu değerlendirmeyi yapanlara sormak gerekir: Dün CHP oy veren ile bugün HDP oy veren halk aynı halk, hatta aynı kişiler değil mi? Bir halkın „katiline aşıklığı“ suçlaması ile „taravmayı atlatması“ arasındaki sınır çizgisini oy pusulasına basılan bir mühür ile açıklanabilecek kadar basit mi? Dersim bir sonraki seçimde HDP değil de başka bir partiye, yada bağımsız Dersim çizgisine dönerse „Dersim 38 travmasını“ atlatmamışmı olacak?

Hiç bir parti Dersim halkının tarihsel acılarını, siyasal tercihleri için kullanmamalıdır. Dersim Soykırımı insanlığa karşı işlenmiş ağır bir suçdur. İnsanlığa karşı işlenmiş suç olan soykırımı günlük politik çıkarlar için kullanılmamalıdır. Dersim davası tıpkı soykırıma uğramış diğer halkların yaptığı gibi partiler üstü bir dava olarak ele alınmalıdır.

HDP tartışmasız büyük bir zafere imza attı, barajları yıktı geçti, yürekten kutluyorum. Keşke HDP’nin başarısının tadını çıkarabilseydik, sevincimiz yine kursağımıza tıkıldı. Dersim halkı büyük bir vefa örneği gösterdi, mazlumun yanında yer aldı, her kes bu halkın reflekslerini doğru okumalı bu onurlu halka saygılı davranmalıdır. Ve yine umut ediyorum ki Dersim’in özgünlükleri kabul görür çok renkli, çok milliyetli, çok mezhepli HDP’de Özerk Dersime de yer açılır.

Yaşar Kaya

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

  1. Rame

    23/07/2015 at 13:14

    Senin sandığın gibi Dersimliler özgür değil. Sokağa/Caddeya kim hakimse, kim zorbaysa, yumuşak Dersim oyunu ona veriyor. Dersimde halk diyor ki, “Mordemê QURRU (Khuru) ki JÊ MORİ PULEŞİNE MARA, REY wazenê!

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × four =

More in Dersim

To Top