Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim’de Suruç Katliamı Protesto Edildi

Dersim

Dersim’de Suruç Katliamı Protesto Edildi

Dersim’de binlerce kişi Suruç katliamını lanetledi. 

Dersimnews.com – Cihatçı terör örgütü IŞİD’in Suruç’ta canlı bombayla katlettiği 32 kişi için Dersim’de vatandaşlar protesto yürüyüşü yaptı.

dersim-suruc-protestosu

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde düzenlenen terör saldırısı, Dersim Halk Meclisi’nin çağrısı ile bir araya gelen yaklaşık 4 bin kişi, tarafından yürüyüşle protesto edildi. Yürüyüşe HDP Dersim milletvekilleri Ali Can Önlü ve Edibe Şahin ile birlikte Tunceli Belediyesi Eş başkanları Mehmet Ali Bul ile Nurhayat Altun, Komünist Partili Ovacık Belediye BaşkanıFatih Maçoğlu, ÖDP’li Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkel, CHP’li Hozat Belediye Başkanı Celalalettin Polat ile Nazimiye’nin Bağımsız Belediye Başkanı Cafer Güzel Çicek ile birlikte birçok siyasi parti ve STK temsilcisi de katıldı.

Grup, Sanat Sokak’tan sloganlar ve “Dün Mersin, Amed, bugün Pirsus, Katliamların hesabını soracağız” pankartıyla Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü.

Burada yolu çift yönlü olarak trafiğe kapatan grup, Suruç’taki saldırada hayatını kaybedenler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu. Daha sonra bir süre oturma eylemi yapan grup adına Dersim Halk Meclisi üyesi Hakan Kavut basın yaptı. ‘Rojava Devriminin’ 3 yıldönümünde Suruç’ta yapılan bu saldırının son derece düşündürücü olduğunu belirten Kavut, “Buz kırılmış yol açılmıştır. Ortadoğu ve Türkiyebugün yaşamını yitiren sosyalist gençlerin ışığıyla aydınlanacaktır” dedi.

Basın açıklamasının ardından Suruç’ta hayatına kaybedenlerin anısına insan hakları heykeline karanfil bırakan grup daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

six + 20 =

More in Dersim

To Top