Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Hakkari Dağlıca’da Çatışma: 16 Asker Öldü

Haberler

Hakkari Dağlıca’da Çatışma: 16 Asker Öldü

Hakkari’nin Yüksekova İlçesi Dağlıca bölgesinde yola döşenen mayın, askeri iki zırhlı aracın geçişi sırasında PKK’liler tarafından patlatıldı.

Dersimnews.com – Meydana gelen patlama ve ardından bölgede sürdürülen operasyon sırasında çıkan çatışmalarda çok sayıda ölü  ve yaralıların olduğu belirtildi.

SON GÜNCELLEME: 15.50 

Genelkurmay Başkanlığı, Yüksekova’da PKK’nin Dağlıca’daki taburda görevli askerleri hedef alan saldırısında hayatını kaybeden ve yaralanan askerler olduğunu açıkladı.

Genelkurmay sayı vermezken, Reuters ajansı adını vermediği bir güvenlik yetkilisine dayanarak 16 askerin yaşamını yitirdiğini yazdı.

Bunlar arasında tabur komutanı yarbayın da olduğu bildiriliyor.

PKK ise bugün öğle saatlerinde yaptığı açıklamada, Pazar günkü çatışmalarda 31 Türk askerinin öldürüldüğünü, altısının yaralandığını iddia etti.

Fırat Haber Ajansı’nda yer alan PKK açıklamasında, ilk çatışmanın Dağlıca ve Yeşiltaş karakollarından ayrılan bir konvoyla yaşandığı, ardından da ikinci saldırıda Yüksekova’dan gelen tank ve zırhlı araçların hedef alındığı öne sürüldü.

PKK, kendi güçlerinin herhangi bir kayıp vermediğini de iddia ediyor.

GENELKURMAY: 16 ASKER ÖLDÜ 6 ASKER YARALI

Genelkurmay Başkanlığı, Dağlıca saldırısında 16 askerin öldüğünü açıkladı. TSK saldırıda 6 askerin ise yaralandığını duyurdu.

ASKER CENAZELERİNİ HALK TAŞIDI

Yüksekova’nın Şagulort  mevkisinde çıkan çatışmada yaşamını yitiren askerlerden 16’sının cenazesi, bölgeye giren halk tarafından parçalanmış zırhlı araçlardan çıkarılarak askerlere teslim edildi.

daglica-asker-cenazaleri

Heyette yer alan Ersin Canan Evrensel’e şunları söyledi: “Gürkavak köprüsüne yakın bir alanda, iki askeri araç imha edilmiş. Ağır hasarlı ve asker cenazeleri yerde bekliyordu. Beraberimizde bulunan siviller ile birlikte cenazeleri kaldırdık. 16 asker cenazesini askeri yetkililere teslim ettik.”

Canan, BBC Türkçe’ye yaptığı açıklamada ise şunları söyledi: “Yasak bölge ilan edilen olayın yaşandığı bölgeye girdik, cenazeler yerdeydi. Cenazeleri, beraber gittiğimiz halkla birlikte topladık. Askeri makamlara teslim ettik ve dönüyoruz. Şu an bizim girdiğimiz alanda çatışma yok. Sivil kayıp ve yaralı var mı bilemiyoruz. Canlı kalkanlar halen oldukları yerde duruyor. Dünden beri cenazeler olay yerinde kalmıştı ve kaldıramıyorlardı. Halk inisiyatifi olarak gitmeye mecbur kaldık. Eski milletvekili olarak yetkililere müdahale edeceğimizi ve cenazelere sahip çıkacağımızı söyledik. PKK’lı kayıplarına rastlamadık. O konuda bir bilgimiz yok.”

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

20 − eight =

More in Haberler

To Top