Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Ovacık’ta ‘Kolektif Üretim’ öğrenci bursu oldu

Dersim

Ovacık’ta ‘Kolektif Üretim’ öğrenci bursu oldu

Ovacık’ın TKP’li Belediye Başkanı Hazine arazisini nohut ve fasulye ekerek değerlendirdi. Ekimden hasada kadar gönüllülerin çalıştığı tarladaki ürünlerin bir kısmı yoksula dağıtıldı, bir kısmı pazarlanarak öğrencilere burs yapıldı…

Dersim’in Ovacık ilçesinin Türkiye Komünist Partili (TKP) Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Hazine’ye ait yaklaşık 200 dönümlük araziye nohut, kuru fasulye ekti. Elde edilen ürünlerin bir bölümü Ovacıklı yoksullara ücretsiz dağıtılırken, bir kısmı “Ovacık” markasıyla satışa çıkarıldı.

ovacik-fasulye

Satışa çıkarılan kuru fasulye ve nohuttan elde edilecek gelir, kasım ayından itibaren üniversite öğrencilerine burs olarak verilecek. Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, mayıs ayında ilçe sınırları içindeki 200 dönümlük araziye nohut ve kuru fasulye ekerek yoksul ailelere yardım ile üniversite öğrencilerine burs sağlamayı amaçladı. Hem ekimde hem de toplamada gönüllülerin desteğini alan Maçoğlu, ürünlerden bir bölümünü yoksul ailelere dağıttı. Diğer bölümünü ise “Ovacık” markazıyla satışa çıkardı.

Fasulyenin kilosunu 8 lira, nohudun kilosunu ise 7 liradan satışa çıkaran Maçoğlu, buradan elde edilecek geliri ise kasım ayından itibaren ihtiyaç sahibi öğrencilere burs olarak dağıtacak. Bölgede tarım ve hayvancılık dışında pek bir şey yapılmadığını, kendilerinin de arazileri nasıl değerlendirecekleri noktasında böyle bir proje geliştirdiklerini anlatan Maçoğlu, şöyle konuştu:

‘Eğitim önemli’

“Mayıs ayında Hazine’ye ait 200 dönümlük araziye nohut ve kuru fasulye ekmeye karar verdik. Böylelikle elde edeceğimiz ürünle hem ihtiyaç sahibi ailelerinin ihtiyaçlarını karşılamayı, hem de okuyan öğrencilere eğitim bursu vermeyi planladık. Çünkü, eğitim bizim için oldukça önemli ve bölgemizde ihtiyaç sahibi çok fazla öğrenci bulunmakta. Bizler de bu öğrencilerin eğitimlerine biraz da olsa katkı sağlamak için diktiğimiz nohut ve kuru fasulyeden elde ettiğimiz geliri öğrencilere burs olarak dağıtacağız. Ürünlerimizin bir kısmını bölgemizde ihtiyaç sahibi olanlara dağıttık. Diğer kısmını ise satışa sunduk. Fasulyenin kilosunu 8 TL, nohuttun kilosunu ise 7 TL satıyoruz. Sattığımız ürünlerden elde ettiğimiz gelirin tamamı ihtiyaç sahibi öğrencilere burs olarak dönecektir.”
Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen gönüllülerin bu arazilerde çalıştığını söyleyen Maçoğlu, “Ürünleri ekmeye karar verdiğimizde bize ülkenin birçok yerinde destekte bulunan insanlar oldu. Hem ekimde hem de toplamada bu projeyi gönüllü arkadaşlarımızla birlikte yürüttük. Dersim’e tatile gelen arkadaşlarımız katkı olsun diye bu arazilerde çalıştı. Birlikte el ele vererek birbirimize destek olarak daha güzel şeyler yapacağız” dedi. Maçoğlu, benzer projelerinin devamının geleceğini belirterek, şöyle devam etti: “Bir sonraki projemiz de bu arazilerin bir kısmını kadınlara vermek olacak. Kadınlara vereceğimiz bu arazileri kadınlar ekip toplayacak. Böylelikle kendi gelirlerini kendileri elde edecek ve ihtiyaçlarını karışlayabilecekler.”

Çiğdem Yılmaz / Milliyet

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
1 Comment

1 Comment

  1. Serkan

    16/10/2015 at 09:48

    ülke çapında yapılması gereken örnek uygulama bence..
    http://www.serkancamur.com

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two − 1 =

More in Dersim

To Top