Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Gericiliğe karşı laiklik çağrısı yapan gençler tutuklandı

Haberler

Gericiliğe karşı laiklik çağrısı yapan gençler tutuklandı

Okmeydanı’nda kahvelerde laiklik çağrısı yapan Halkevleri üyeleri Dışkaya ve Başar çıkarıldıkları mahkeme tarafından “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” suçlamasıyla tutuklandı.

Ortaköy Reina’da düzenlenen saldırının ardından Okmeydanı’nda laiklik çağrısı yapan Halkevleri üyeleri Hamit Dışkaya ve Ayşegül Başar çıkarıldıkları İstanbul 14. Sulh Ceza Hakimliğince tarafından tutuklandı.

Avukatlarından Deniz Özbilgin, Başar ile Dışkaya’nın, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 216. maddesinde yer alan “Halkı kin ve düşmanlığa alalen tahrik etme” suçlamasıyla tutuklandıklarını açıkladı.

Savcılık tarafından 14. Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen Halkevi üyelerinin tutuklanması sonrası Çağlayan Adliyesi önünde konuşan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, karara tepki gösterdi.

Yarkadaş, “Halkevi üyelerine ‘Sizi laikliği savunduğunuz için tutukluyoruz’ diyemedikleri için suç uydurdular” dedi.

Evrensel’de yer alan habere göre, Başar ve Dışkaya’nın TCK 216’dan tutuklamaya sevk edildiğini belirten Yarkadaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Savcılık ve hakimlik, bu maddeyi ilgisiz bir yerden ve tersten yorumladı. Bu madde, halkı kin ve nefrete sevk etme suçlamasıdır. Halkevi üyeleri, aksine halkı dostluğa davet etmiştir. IŞİD karşıtı olmak, terörü lanetlemek ve halkı laikliğe davet etmek, suç değildir. Aksine her yurttaşın, tutuklama kararı verdirten savcı ve Hakimlerin de görevidir.”

“Laiklik, Anayasa’nın 2. maddesi”

Laikliğin Anayasa’nın 2. Maddesi olduğunu hatırlatan Yarkadaş, “Ayşegül ve Hamit’in savunduğu değerlerin arkasında milyonlar var. İçişleri Bakanlığı, IŞİD’in lanetlenmesinden ve laikliğe çağrı yapılmasından niye gocunuyor? Bu tutuklamayla neyin üstü örtülmeye çalışılıyor?” diye sordu.

Laikliği savunmaktan hiçbir koşulda vazgeçmeyeceklerini belirten Yarkadaş, “Az önce tutuklanan Hamit ve Ayşegül’le konuştum. Her ikisi de (Laikliği savunmaya devam edeceğiz) dedi. Hamit tutuklama için hiçbir delilin ve gerekçenin olmadığını da ilave etti sözlerine. Moralleri çok iyiydi. Her ikisi de gülümseyerek gittiler” diye konuştu.

İçişleri Bakanlığı “İhbar edin” demişti

 

İçişleri Bakanlığı,  laiklik çağrısı yapılan videonun sosyal medyada paylaşılmasının ardından Twitter’da “Terörle Mücadele Ekiplerine iletildi. Lütfen gördüğünüz yerde bize ihbar edin” diye yazmıştı.

Bakanlık daha sonra bu mesajı silmişti.

Ayşegül Başar ve Hamit Dışkaya’nın Okmeydanı’nda yaptıkları çağrı şöyle:

“Bunlar katliamlarıyla birlikte bize hayatı zulmetmeye çalışan insanlardır. Artık yeter. Artık buraya kadar. Bundan sonra mahallelerimizde IŞİD’çilere, cihatçı çetecilere geçit vermeyeceğiz. Gericiliğin karşısında yükseltilmesi gereken bir bayrak vardır. Bu da laiklik bayrağıdır. Laiklik, özgürlük, kardeşlik, insanca yaşam mücadelesi demektir. Bizler herkesi bu mücadelenin birer neferi olmaya çağırıyoruz. Gericilerden, faşistlerden, başkanlık sevdalılarından hesap sormaya çağırıyoruz. Dinlediğiniz için teşekkür

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 − six =

More in Haberler

To Top