Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Savcılık Fişleme Skandalına El Koydu

Dersim

Savcılık Fişleme Skandalına El Koydu

Hozat’ta  ortaya çıkan fişleme olayına savcılık el koydu. Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün’den konuyla ilgili soru önergesi verdi.

Dersimnews.com/Dersim – Dersim Hozat’ta  bağımsız belediye başkanı Cevdet Konak ve çok sayıda siyasi parti temsilcisi ile vatandaşın da yer aldığı fişleme olayına Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı el koydu.

Fişleme skandalının ortaya çıkması ardından Hozat Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma kapsamında İlçe Emniyet Müdürlüğü , İlçe Jandarma Komutanlığı’nda hafta sonunda arama yaptı. Aramada polis ve jandarmadaki bütün bilgisayarların hard diskler kopyalanıp alınırken, birçok belge ve dokümana da el konuldu.
Soruşturmada ilçede geçmiş dönemlerde görev yapan jandarma komutan ile emniyet amirlerinin ifadesine de başvuracağı belirtildi.

Savcılığın soruşturması devam ederken, Tunceli Valiliği’nin başlattığı soruşturma kapsamında İçişleri Bakanlığı’ndan istenen müfettişlerin de kısa sürede ilçeye gelerek çalışmalara başlayacağı bildirildi. Bakanlığın soruşturma kapsamında 3 müffetiş görevlendirdiği belirtildi.

Cumhuriyet Başsavcılığı konuyla ilgili soruşturma başlatırken, Tunceli Valiliği de fişleme skandalına ilişkin idari soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından görevlendirilecek müfettişlerin ilçeye gelerek olayı araştırması bekleniyor.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAKLAR

Fişleme skandalıyla ilgili Hozat’ta sivil toplum örgütleri tarafından bugün bir protesto yürüyüşü ve basın açıklaması yapılacak. Fişlemeyi yapanların ortaya çıkarılması için Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulacak.

FİŞLEME MECLİS GÜNDEMİNDE

Dersimnews.com/Ankara –  CHP Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün, Hozat İlçesi’ndeki fişleme skandalını meclis gündemine taşıdı.

CHP’li Aygün, TBMM Başkanlığına İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Tunceli’nin Hozat İlçesi’nde jandarma ve polis tarafından ilçede çok sayıda kamu görevlisi ve vatandaşın fişlendiği ortaya çıktı. Hozat Jandarma Komutanlığı ve Hozat İlçe Emniyet Amirliği tarafından yapıldığı belirtilen fişleme, Kaymakam talimatıyla yapıldığı iddia edilmektedir. Kaymakamlık, jandarma ve poliste birer kopyası bulunan fişleme dosyalarında, kişilere ait birçok bilgiye yer verilmiştir. Kişilerin kimlik bilgileri, ev adresi ve telefon numarasının yer aldığı fişleme dosyalarında, kilosuna, saçına ve göz rengine, konuşma şekline ve bağlantısı olduğu ileri sürülen örgüt ve görevine kadar bilgiler yer aldığı iddia edilmektedir” ifadelerine yer verdi.

Aygün, İçişleri Bakanından şu sorulara yanıt istedi:

İddia edilen fişleme talimatını kim vermiştir?

İddia edildiği gibi talimatı kaymakam mı vermiştir?

Kaymakam bu yetkiyi kimden almaktadır?

Tunceli’nin diğer ilçelerinde de bu tür uygulamalar var mıdır?

Bu fişleme olayını kaç kişi yapmıştır? Görevleri nelerdir?

Kaymakam hakkında ne işlem yapmayı düşünüyorsunuz?

Fişlenen kişi sayısı kaçtır?

Bu bilgileri ne amaçla toplamışlardır? Bilgileri nerede kullanmışlardır?

Fişlendiği iddia edilen kişilerin Hozat İlçesi’nde yetkili kurumlara güvenini tekrar nasıl sağlamayı düşünüyorsunuz?

Fişlenenlerin güvenliğini kim sağlamaktadır? Halkın tedirginliğini gidermek için ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seven + 5 =

More in Dersim

To Top