Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Kazan: DDK Girişimi Hükümlüleri Aklamak Girişimidir

Gündem

Kazan: DDK Girişimi Hükümlüleri Aklamak Girişimidir

Cumhurbaşkanı Abdullah Gülün,  Sivas katliamının araştırılması için Devlet Denetleme Kurulu’nu (DDK) görevlendirmesini değerlendiren Avukat Turgut Kazan; “Bu girişim hükümlüleri aklama girişimidir.”

Dersimnews.com
– Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün,  Sivas katliamının araştırılması için Devlet Denetleme Kurulu’nu (DDK) görevlendirmesiyle ilgili Türkiye’nin önde gelen hukukçularından biri olan Avukat Turgut Kazan’dan tepki geldi.
Avukat Turgut Kazan, “DDK’nın girişimi Katliam sanıklarını aklama girişimidir” dedi.

Kazan, konuyla ilgili görüşlerini twitter üzerinden paylaştı. İşte Kazan’ın açıklamaları:

“Cumhurbaşkanının DDK’yı Sivas katliamını incelemekle görevlendirilmesi, Anayasanın 108 ve 2443 sayılı yasanın 1 ile 2. maddelerine aykırıdır.

Sivas katliamı yargılanmış, kesin karara bağlanmıştır. Kaçanlar zamanaşımından yararlanıp kurtuldu. Mahkum olanlar cezalarını çekiyor. DDK görevlendirmesi, cezaları infaz edilen hükümlüleri aklama girişimidir. Arkadan, yasa değişikliği ile kurtarılmaları gündeme gelecektir.

Mesleği avukat olan her kademedeki çok sayıda AKP’linin Sivas davasında sanık müdafiliği yaptığı düşünülürse, bu girişime şaşırmamak gerekir. DDK’ya asla yargı kararının infazını önleyici bir görev verilemez. Kesinleşmiş hükümleri geçersiz kılmak amacıyla, bu kurul kullanılamaz.”

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 − seventeen =

More in Gündem

To Top