Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim’de 8 Mart Kutlandı

Gündem

Dersim’de 8 Mart Kutlandı

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü Dersim’de kadın mitingi olmaktan çıktı BDP mitingine döndü.  Kürt illerinden binlerce kadın otobüslerle Dersim’e taşındı.

Dersimnews.com/Dersim – 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Dersim’de BDP mitingine dönüştü. Tunceli Belediyesi ve BDP’nin organize ettiği mitinge 11 ilden yüzlerce otobüsle binlerce Kürt kadın Dersim’e miting için getirildi. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü, kadın mitinginden çok BDP mitingine benzedi. Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan ve Kürt illerinden getirilen binlerce kadın katıldı.

Mitinge Uludure  Anneleri de katıldı. Mitingin ardından Sakine Cansız’ın mezarı ziyaret edildi.

bdpli kadinlar dersimde
BDP’e mitingi havasında geçen Kadınlar Günü mitinginde Kürt illerinden gelen  kadınlar geleneksel kıyafetlerini giydiler. Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin’in Dersim geleneksel kıyafeti yerine  Kürt geleneksel kıyafeti giymesi dikkat çekti.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
8 Comments

8 Comments

 1. Hardo Şên

  09/03/2013 at 08:35

  Kadınlar günü bahane,
  Kürtçülük,
  örtülü devrimcilik şahane,
  çok şahane.
  Böylece Dersimde hergün devrim eksik olmuyor, devrimlerin devrimi eksik olmuyor, Kürtçülük eksik olmuyor.
  Hele her türlü bayrak hiç eksik olmuyor. Dersim bir yaz-boz tahtasıdır. Bir oyun yeridir, karanlık oyunlar yeridir!

 2. vatandas

  09/03/2013 at 08:50

  her zamaki taktik disardan getir alani doldur mesele oradaki kadinlari alana cekebilmek olmali

 3. Koo Sur

  09/03/2013 at 08:55

  “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü, kadın mitinginden çok BDP mitingine benzedi. Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan ve Kürt illerinden getirilen binlerce kadın katıldı.”

  Buna Kürtlerin Dersim istilasi denilir, başka ne denilir ki!

  Kürtler Irakda ve Iranda kendi içindeki Alevi unsurlarını taşıyan, Ehli Haq taraftarı olan ve Zazayaca çok yakın bir dil konuşan Hawramanları ve Goranları baskı ve şiddet yoluylan kendi içinde eritti. Sonra Saddam Irakda Halepçede yaşayan Hawramanları zehirli gaza tuttu. Kürtler gücünü hep hem koruyabildi hem de sürekli artırtı.
  Bu gerçekler karşısında Kürtler, yani SORANLAR (Celel Talabani bölgesi) ve Badınanlılar (Kurmanclar, Barzani taraftarları) bir birlerine bile güvenememekteler, bundan dolayı kendi ayrı partileri ve örgütleri vardır, kendi silahli güçleri vardır!
  Hiç bir örgütü olmayan, henüz hiç bir milli/halkçı hareketi olmayan Aleviler/Dersimliler/Zazalar neye dayanarak Kürtlere güvensinler! Orta Doğuda gücü olan, zorba olan ve iktidara gelen istiğini yapıyor. Kedisinden olmayana ve güçsüzlere kölelik buyuruyor!
  Kürtler güçlendikçe yarın o bür gün başka türlü mü yapacak?

 4. mamekiye

  09/03/2013 at 12:31

  bunlar 8 marti niye uludere’de yada halfeti’de kutlamamislar!!!

 5. onur

  09/03/2013 at 20:41

  Başka illerden Kürt kadınlarının dersime gelmesinde ne kötülük var. Haber mağdurların birleşmesi olarak da verilebilirdi. Sitedeki Dersim kültürü ve Kırmancki dili ile ilgili yayınlanan diğer haberleri beğenmekle birlikte Hüseyin AYGÜN’ün CHP ye katılmasından sonra sitedeki Kürt hareketine ön yargılı tutum izlenmesi dikkat çekici.

 6. Kadir Altan

  10/03/2013 at 22:45

  Herzaman oldugu gibi, koloni ve asimle edilmeye calisilan bir Dersim.. Zamaninda osmanli, bazen Devlet, bazen isbirlikci gücler, bazen örgütler.. Birde son dönemde Hüseyin Aygün korkusu olustu; E hakli olarak ithal insanlara ihtiyac var; .. gövde gösterisi sözde..; ha unutulan birsey var burda; Dersim su an sessiz ama ama bir can damarina bassinlar bakalim ne olacak..!

 7. şoreşger

  12/03/2013 at 12:56

  MAMEKİYE arkadaş onlar için dersimin,uludernin,halfetinin arasın da hiç bir fark yoktur.

 8. Hasan Can

  16/03/2013 at 12:36

  Saime Aşkın’ı unutmadık

  Dünya Kadınlar Gününde öğretmen Saime Aşkın gibi Dersim’li bir yiğit kadının anılması gerekirdi. Sakine Cansız boyun eğenlerden oldu, ancak Saime Aşkın canı pahasına başını eğmedi.

  PKK’nin Merkez Komite Üyelerinden olan ve 12 Eylül darbesinden sonra Lübnan’a geçen Aşkın, Abdullah Öcalan’ın diktatörce tutumuna karşı çıkanlardan bir gerçek devrimciydi. Bundan dolayı uzunca bir süre Öcalan sisteminin elinde tutuklu kalmasına, tarifsiz işkence ve baskılara rağmen boyun eğmedi. Sonuçta öldürülmeye götürülürken olayı izlemek istemeyen Ali Haydar Kaytan’a bakarak “ALÇAK KAÇMA! SEN DE GEL, İZLE! İZLE DE ANALAR NE YİĞİTLER DOĞURMUŞ, GÖZLERİNLE GÖR!” diyerek hayal kırıklığı içinde ama kararlılıkla inancı uğruna PKK’li infaz memurlarının elinde son nefesini verdi.

  Gerçek Dersim’liler sadece fikrini söylediği için katledilen Saime Aşkın’ı unutmadı, unutmayacak. BDP’lilerin, eğer samimi demokrat iseler, Saime Aşkın’ın niçin taş altı edildiğini açıklamaları ve onu anmaları gerekir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × two =

More in Gündem

To Top