Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Onbinler Ethem İçin Yürüdü

Gündem

Onbinler Ethem İçin Yürüdü

Ethem Sarısülük’ü vuran polis memurunun tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasını protesto eden onbin kişi Kadıköy’de eylem yaptı.  Ankara ve İzmir’de de binlerce kişi  Ethem için yürüdü.

Kadıköy'de onbinlerce kişi Ethem Sarısülük için yürdü.

Kadıköy’de onbinlerce kişi Ethem Sarısülük için yürdü.

Kadıköy’de toplanan vatandaşlar slogan atarak Ethem Sarısülük için yürüdü.

Kadıköy’de toplanan yüzlerce vatandaş, Ankara ‘da Ethem Sarısülük’ü başından vurarak ölümüne neden olan  polis memurunun tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasını protesto etti.

Altıyol’daki Boğa Heykeli önünde toplanan grup, saat 22.00 sıralarında sloganlar atarak harekete geçti. Yoğurtçu Parkı’na yürüyen gruba yoldan geçenler de katıldı.

Yoğurtçu Parkı’na gelen eylemciler burada oturarak protesto eylemi düzenledi.

İZMİR DE ETHEM İÇİN AYAKTA

İzmir’de de Gezi Parkı eylemine destek olmak için sosyal paylaşım siteleri üzerinden örgütlenen yaklaşık 2 bin kişi, protestoların kentteki adresi olan Gündoğdu Meydanı’nda bir araya geldi.

Saat 20.00’de harekete geçen göstericiler, Konak yönüne doğru trafiğe kapattıkları Cumhuriyet Bulvarı üzerinden önce Gazi Bulvarı’na sonra AKP Konak İlçe Teşkilatı’nın bulunduğu Basmane Meydanı’na sloganlar ve pankartlar eşliğinde yürüdü. Meydana gelen protestocuları TOMA araçları ile polis ekipleri karşıladı. Protestocular TOMA araçları önünde oturma eylemi yaptı, bazı göstericilerde insan zinciri oluşturdu. Emniyet yetkilileri ile görüşen göstericilerin basın açıklaması yapma talebi olumlu karşılandı. TOMA araçları ile kapatılan meydan girişi protestoculara açıldı.

YAŞAMINI KAYBEDENLERİN ADLARI OKUNDU
Meydana girip AKP binası önüne gelen eylemciler hükümeti, kentte son günlerde yapılan operasyonlardaki gözaltıları ve polis müdahalelerini protesto etti. Gösterilerde hayatını kaybedenlerin hatırasına adları sırasıyla okundu, eyleme katılanlar hep bir ağızdan ölenler için ‘Burada’ diye bağırdı. Ardından yaklaşık 30 dakika boyunca oturma eyleminde bulunan topluluk, Cumartesi günü saat 19.30’da Gündoğdu Meydanı’nda bir araya gelmek üzere sloganlar eşliğinde meydandan ayrıldı.

Farklı bir güzergahtan yola çıkan göstericiler Doktor Refik Raydam Bulvarı’ndan Şair Eşref Bulvanı’na oradan da Plevne Bulvarı üzerinden yürüyüşün başlangıç noktası olan Gündoğdu’ya geri döndü. Kentte şu ana kadar yapılan protestolarda herhangi bir olumsuzluğun yaşanmadığı kaydedildi. (dha)

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 + seventeen =

More in Gündem

To Top