Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Rektör Emretti Cemevi Yöneticileri İmza Attı!

Dersim

Rektör Emretti Cemevi Yöneticileri İmza Attı!

Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ’a  Hacıbektaş’ta gösterilen tepkiler nedeniyle yayınlanan bildirininTunceli Üniversitesi Rektörlüğü tarafından kaleme alındığı ortaya çıktı! 


Dersimnews.com
Tunceli Üniversitesi Alevilik Uygulama ve Araştırma Merkezi, Tunceli ve Elazığ Cemevleri, Çemişgezek Kırklar Cemevi, Pertek Cemevi, Hozat Cemevi, Hozat Sarı Saltık Derneği, Mazgirt Şıh Çoban Cemevi ile Ovacık Koyungölü Kırklar Cemevi; Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ‘ın katıldığı Hacı Bektaş Veli Anma ve Kültür Şenlikleri’nde protesto edilmesini kınayan bildiri yayınladılar.

Ancak o bildirinin Tunceli Üniversitesi Rektörlüğü tarafından kaleme alındığı ve diğer kurumlarında bildirinin altına isimlerini yazdırdığı ortaya çıktı. Bildiri metni Tunceli Üniversitesi‘nin resmi internet sitesi www.tunceli.edu.tr adresinde yayınlandı.

Tunceli Üniversitesi Rektörü Durmuş Boztuğ ve Ahmet Yurt

Tunceli Üniversitesi Rektörü Durmuş Boztuğ ve Ahmet Yurt

Rektörlük tarafından kaleme alınan bildiri metninin üniversite bünyesindeki “Alevilik Uygulama ve Araştırma Merkezi” imzası atıldı. Ardından Elazığ Cemevi ve Dersim’deki 7 cemevi yöneticilerininde metni imzalamaları istendi. Rektör ve valinin emir eri gibi çalışan Tunceli Cemevi Dernek Başkanı Ali Ekber Yurt ve diğer cemevi yöneticileri de metne imza attılar.

Metinde yer alan “…Alevi vatandaşlarımızın temel hak ve özgürlükleriyle ilgili sorunlarına çözümün bulunmaya çalışıldığı demokratikleşme paketinin duyurulduğu bugünlerde”cümlesii dikkat çekiyor.

Bu cümle, metnin rektörlük tarafından kaleme alındığını ele verdiği gibi  hükümetin sözde Alevi açılımına dikkat çekmekte.  Hükümetin yakında Alevilerle ilgili yeni “demokratikleşme paketi” açacağı bu yüzden hükümete karşı Alevilerin sesini çıkarmaması isteniyor.

Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Durmuş Boztuğ’un, hükümetin açılım politikalarına verdiği destek kamuoyu tarafından biliniyor.

Bildiri metnin linki:
http://www.tunceli.edu.tr/haberler/images/Bas%C4%B1n%20ve%20Kamuoyuna-2.doc
Rektörlüğün ve cemevlerinin açıklamasıyla ilgili haberi okumak için aşağıdaki linki tıklayın:

https://dersimnews.com/manset/gundem/yandas-cemevi-yoneticileri-bekir-bozdaga-uzulmus.html

Sosyal medyada paylaşın
        
   
4 Comments

4 Comments

 1. ali mercan

  17/08/2013 at 18:14

  tunceli cem evinde yönetimde bulunan sözde dede ve oglu ile diyer kişiler hak yoluna degilde sünnilige hizmet eden zamane yezitleri tam cem vakfına calışan menfaatleri dogrusunda calışmalar yapan ve alevilikle ilgisi olmayan her şeye imza atan faşist ırkcı devletten yana tavır alan insanlar toplulugu… tarihte hic bir zaman devletten yana olmayan devamlı haklının ezilen yanında olan bizler bu insanları iyi tanımamız lazım dinimize dilimize kültürümüze sahip cıkalım aşk ile

 2. Hıdır Aytaç

  17/08/2013 at 21:00

  Hacı Bektaşı Veli anma etkinliklerinde hükümet adına etkinliklere katılan Bekir Bozdağ daha konuşmaya başlar başlamaz protesto ediliyor bu protesto öyle provakatif bir eylem değil, öyleyse nedir? hükümetin 11 yıldan beri Alevilere karşı oynadıkları oyunlar açığa çıktığından Alevi kitlesi müthiş bir tepki içerisindedir. Hükümet 11 yıldır adeta Alevilere ha bire hakaret ediyor inançlarının ucube olduğunu, Cem evinin cümbüş yani eğlence yeri saz bar yeri olduğunu söyleyerek kitlemizi tahrik ediyor. Başbakan Seçim meydanlarında Alevi olduğu için bir parti başkanını yuhlatıyor,Alevilerin katliamı için fetvalar veren kadıların isimlerini anarak onları kutsuyor göklere çıkarıyor. Alevi soykırımı yapan osmanlı padişahının ismini köprülere veriyor.Kısacası attığı her adımda Alevi camiasına hakaret ediyor aşağılıyo. En son Suriye devlet başkanını diktatörlükle suçlayarak ne kadar gerici yobaz ve katil varsa Süriye halkının üzerine sürerek 100 binin üzerinde Alevi insanı katletti Süriyedeki katillerin Türkiyede kamplarının olduğunu ve bütün organizenin Türkiye üzerinden yapıldığı ap açık ortada. Bütün bu olup bitenler ortada iken yinede biz Bekir Bozdağın saldırıya uğramasını istemeyiz ama orda binlerce insanın yüzüne baka baka yalanları ile tahrik edince öyle bir olay yaşanmıştır. Peki bu Tunceli üniversitesinin bu kadar alel acil tepkisinin anlamı nedir? Bu Üniversite Akp nin alt birimimi? Hadi onu anlıyoruz zaten bütün kurumlar Akp den oluşturuldu. Ya Hacı Bektaş Dernek başkanları neyin ve kimin alt birimi. Ahmet dede ve oğlu Ali Ekber Yurt Akp ye ne zaman yol arkadaşı oldular. Ahmet Dede Hozatta generallerin ve Tunceli valisinin yaverliğini az yapmadı. Ben Pir Sultanın bir söylemi ile bitirmek istiyorum. Pir Sultan diyorki sizin yemeklerinizi benim köpeklerim bile yemez. Köpekler aç bırak
  ılıyor önlerine konan yemekleri Pir Sultanın köpekleri yemez. İktidarın sofrasında yemek yiyenler Ne Dede olur nede Pir. Bildiriye imza atan Diğer Cem evleri iktidarın yalakasına uymaları doğru değil. İnanıyorumki onları oyuna getiren Ali Ekber Yurt ve Babasıdır.

 3. cihan ağce

  18/08/2013 at 11:16

  ANLADIK TAMAM DA KİM BU YETKİYİ BİZİM ADIMIZA SÖZDE CEMEVİ YÖNETİCİLİĞİ YAPAN BABA OĞUL’A VERİYOR SÖZDE DİYORUM ÇÜNKÜ DERSİM KAMUOYUNDAN DESTEK ALARAKMI BURAYA GELMİŞLER YOKSA AKP VEYA YANDAŞLARININ SALIK VERMESİYLEMİ BURAYA GELDİLER İKİNCİ GÜN HEMEN REKTÖRÜN DOLMUŞUNA BİNİP BÖYLE BİR KINAMA YAZISININ ALTINA İMZA ATIYORLAR VATANDAŞ ORADA TEPKİSİNİ GÖSTEREMEZMİ HİÇ BAŞKA ÜLKELERDE BÖYLE BİR ŞEY OLMAMIŞ MI BAŞBAKANLARA VEYA DEVLET BAŞKANLARINA HİÇ TEPKİ GÖSTERİLMEDİMİ!!!CEMEVLERİNE HAKARET EDEN BU ZİHNİYETE SÖZDE ALEVİ AÇILIMI REZALETİ ALTINDA DEFALARCA TOPLANTILAR VB ŞEYLERDEN NE ÇIKTI MERAK EDİYORUM SENİN VERGİNİ ALIYOR BU TOPLUMU YOK SAYIYOR SİZ HALA MEDET BEKLİYORSUNUZ KARDEŞİM BU LÜTUF DEĞİLDİR SENİN HAKKINDIR KENDİ İBADETİNİ KENDİ GELENEKLERİNE GÖRE YAŞMALIYIZ BİRİLERİNİN BUNU YAPABİLİRSİN BUNU YAPAMAZSIN DEME YETKİSİ VE LÜXÜ YOKTUR BU BÖYLE BİLİNE…

 4. Pingback: TRT Haber’den ‘Alevi Açılımı Zarar Görmesin’ Yayını! | Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 + fifteen =

More in Dersim

To Top