Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Hüseyin Aygün HDP’ye mi Geçecek?

Gündem

Hüseyin Aygün HDP’ye mi Geçecek?

CHP’den 4 milletvekilinin istifa ederek HDP’ye geçeceği iddia ediliyor. Peki kim bu isimler?

Dersimnews.comCHP’den 4 milletvekilinin istifa edip HDP‘ye katılacağı iddia edildi.
Radikal’in haberine göre; Yerel seçimlere doğu illerinde BDP, batı illerinde de HDP adı altında girilmesi kararının ardından HDP’yi TBMM’de temsil edecek milletvekilleri BDP’den istifa etti. HDP’ye geçecek olan Sırrı Süreyya Önder, Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü BDP’den ayrıldı. BDP’li üç milletvekilinin istifasıyla BDP’nin milletvekili sayısı 26’ya düştü.
BDP’den istifa eden üç ismin yanısıra İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel’in de katılımıyla HDP, TBMM’de temsil edilen beşinci parti olacak.

HÜSEYİN AYGÜN HDP’YE KATILACAK MI?

CHP’li 4 vekilin istifa edip HDP’ye katılacağı iddialarından sonra gözler CHP’de Hüseyin Aygün’e çevrilmiş durumda.
HDP’ye geçmesi beklenen ilk isimlerin başında Hüseyin Aygün tahmin ediliyor.

Peki Hüseyin Aygün, HDP’ye geçer mi? 

Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün’ün HDP’ye geçmez. Çünkü Aygün’ün BDP’nin güdümünde olan HDP’de siyaset yapmaz. Aygün CHP içindeki bazı ulusalcıların istemediği ilk isimlerden biri. Ancak Kılıçdaroğlu’nun davetiyle partiye katılan Aygün’ün CHP’den istifa etmesi gibi bir durum söz konusu değil. Aygün, kendisine karşı ulusalcıların yoğun baskı yaptığı dönemde bile CHP’den istifa etmedi. Aygün’ün CHP’den istifa edip HDP’ye geçmesinin bir nedeni görünmüyor. Aygün, CHP’nin en çalışkan isimlerinden biri ve  partide kendisini  istediği gibi ifade ettiğini söylüyor. Bu durumda  Aygün neden HDP’ye geçsin ki?

Bilindiği gibi HDP bizzat Abdullah Öcalan’ın talimatıyla kuruldu. Kurulduğu gün “ölü doğan” bir parti olarak yorumlanan HDP’nin solcuları ve sosyal demokratları bir araya getirmesi zor görünüyor.
HDP, BDP’nin batıdaki kötü imajını düzeltmek için girişilmiş bir adım olarak görülüyor.

BDP, yerel seçimlerde Batı’da HDP adaylarıyla seçime gireceğini açıkladı. HDP’nin Batı’da seçime girmesi en çok CHP’ye zarar verir. Çünkü HDP’nin oy alabileceği iki taban var. Biri BDP’nin Kürt seçmenleri diğeri CHP’ye oy veren sosyal demokratlar. HDP’nin Batı’da seçimlere girmesi en çok AKP’nin işine yarayacak. Özellikle İstanbul’da AKP ile CHP arasında geçeceği tahmin edilen yarışta HDP’nin alacağı 200-300 bin oy seçiminde kaderini belirleyebilir. CHP’den HDP’ye gidecek oylar AKP’nin seçimi kazanmasını sağlayabilir.

Durum böyleyken CHP’li vekillerin istifa edip HDP’ye katılmasının mantıklı bir gerekçesi görünmüyor.  “Yetmez ama evetçi” tayfanın başında gelen Ufuk Uras, Doğan Tarkan gibi isimlerinde HDP’de yer alması tepki çekiyor.

CHP’li 4 vekilin HDP’ye geçeceği iddiası, Radikal muhabirinin gündem yaratma çabasından öte görünmüyor.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 − five =

More in Gündem

To Top