Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Fişleme Komisyonu Dersim’den Ayrıldı

Siyaset

Fişleme Komisyonu Dersim’den Ayrıldı

TBMM İnsan Hakları Komisyonu bünyesinde kurulun ve Tunceli’nin Hozat İlçesi’ndeki fişlemeleri araştıran komisyon, çalışmalarını tamamlayarak ilden ayrıldı.

Üç gündür Dersim’de bulunan Ak Parti Milletvekili Mehmet Metiner başkanlığındaki komisyon Hozat İlçesi’ndeki inceleme ve görüşmelerinin ardından bugün il merkezinde Emniyet Müdürü Hayati Yılmaz, Baro Başkanı Avukat Hasan Özcan ve bazı vatandaşlarla görüşmeler gerçekleştirdi.

Dersim’de bir otelde gerçekleştirilen görüşme, Emniyet Müdürü Hayati Yılmaz ile başladı. Yılmaz ile yaklaşık bir saat görüşen komisyon üyeleri daha sonra sırasıyla Baro Başkanı Hasan Özcan ve bazı vatandaşları dinledi.

İldeki görüşmeleri tamamlayan komisyon üyeleri adını komisyon başkanı Mehmet Metiner tarafından basına bir değerlendirme yapıldı.

Adli soruşturmanın devam ettiğini ve kimseyi peşinen suçlu ilan edemeyeceklerini belirten Metiner, “Kimin suç işleyip işlemediğine de adli makamlar karar verecek” dedi.

Yaptıkları inceleme ve görüşmeler neticesinde yasadışı fişleme yapıldığını gördüklerini aktaran Metiner, “Bu fişlerin bir kısmı elimizin altında bulunmaktadır. Bunlar yasal olmayan fişlemeler. Biyografik bilgi fişi adı altında bize de ulaşan bizim de bizzat gördüğümüz fişlemeler. Gerek Cumhuriyet Başsavcımızla gerekse emniyet müdürümüzle görüşürken bunların yasal yollarla elde edilen istihbari bilgi notu olmadıklarını gördük. Bu aşamada bile biz çok rahatlıkla yasal olmayan yollarla temin edilmiş bir takım fişlemeler olduğu sonucuna vardık. Tarihleri konusunda değişik iddialar var. Görünen o ki 2007 de başlayan 2010 yılına kadar devam eden fişlemeler var. Emniyetin bilgisayarlarında çıktığı iddia edilen fişlemeler var. Jandarmada henüz bu fişlerin bir tekine rastlanmış değil. Ama jandarmanın bilgisayar imajları da alındığı için kriminal dairenin göndereceği rapor neticesinde jandarmada da fişlemeler olup olmadığı ortaya çıkacak. Ama bu aşamada dediğim gibi söyleyebileceğim şey evet ne yazık ki bu tür fişlemeler var hala eski alışkanlıklarını sürdüren bir takım insanlar var. Tabi bu kurumsal bir işlem midir yukarıdan verilen bir talimat neticesinde verilen bir işlem midir yoksa hala eski alışkanlıklarını sürdürmek isteyen ve devlet adına rutinin dışına çıkmayı kendine vazife eden durumdan vazife çıkartmayı kendi meslekleri sayan bir takım unsurların iş ve işlemleri midir bu konu henüz netliğe kavuşmuş değil. Bu yöndeki incelemelerimiz henüz devam etmektedir. Ama kurumsal bir iş olduğu hesaplamasından şuan uzağız. Tespit edilebilmiş değil ama devletimizin emniyet teşkilatımızın kullandığı bilgisayarlarda yasal olmayan hukuka uygun olmayan suç niteliği taşıyan biyografik fişlerinin var olduğu tespit edilmiştir bundan sonraki süreç Ankara’da devam edecektir” dedi.

 

Jandarma Alay Eski Komutanı Dinlenecek

Vatandaşlarla yapılan görüşmeler neticesinde Tunceli’de 2004 ile 2006 yılları arasında görev yapan Jandarma Alay Komutanı Namık Dursun isminin ön plana çıktığını belirten Komisyon Başkanı Mehmet Metiner, “Vatandaşlarımızın 2004-2006 sürecinde çok yoğun bir şekilde şikayet konusu ettikleri bir takım isimler var. Bunlardan biri de o tarihlerde il jandarma alay komutanı olarak görev yapan Namık Dursun. Onu da komisyonumuz olarak dinlemeye çağıracağız. Bunun dışında emniyetin ve jandarmanın bilgisayarlarına Cumhuriyet Başsavcılığımız marifeti ile el konulmuştur, yedekleri alınmıştır. İmajları alınmıştır. Jandarma Genel Komutanlığı kriminal dairesine gönderilmiştir Oradan henüz rapor gelmemiştir, bu raporun bir an evvel gelmesini sağlamak durumundayız ayrıca Malatya adli tıptan emniyet amirimizin intiharı ile ilgili otopsi raporu henüz Hozat’a intikal etmemiştir. Ankara’ya döndükten sonra adli tıp başkanımızla görüşerek raporun bir an evvel kavuşturulmasını sağlayacağız” diye konuştu.

Vatandaşların komisyon üyelerine yoğun şekilde şikayet ettiği Albay Namık Dursun, 2004 ile 2006 yılları arasında Tunceli’de Alay Komutanı olarak görev yapmış, şu an CHP Milletvekili olan ve dönem Tunceli Baro Başkanlığını yapan Hüseyin Aygün’ü tehdit ettiği iddialarıyla gündeme gelmişti.

tuncelininsesi 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 − three =

More in Siyaset

To Top