Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Aleviliği Yok Sayan Barış Olamaz!

Siyaset

Aleviliği Yok Sayan Barış Olamaz!

Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu eski Genel Başkanı Ali Kılıç:  Anadolu hümanizminin çimentosu olan Aleviliği yok sayanlar, cemevini cümbüşevine benzetenlerle aynı çizgide buluşmuşlardır.
Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu eski Genel Başkanı ve CHP MYK Üyesi Ali Kılıç, Diyarbakır’da yapılan Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan tarafından gönderilen mesajın tek tarafa yansıdığına işaret etti.

Kılıç, yaptığı açıklamada Nevruz’un her anlamda barış içermesi gerektiğine vurgulayarak, dostlukların pekişmesine, kültürlerin kucaklaşmasına kapı açılması ve ırkçılık yapılmaması gerektiğini söyledi.

Bu Barış Çağrıları Sahtedir!

Mesajların eksik kaldığını ifade eden Kılıç, “Misak-ı Milli sınırlarına değinip, Anadolu hümanizminin çimentosu olan Aleviliği göz ardı ederek ümmetçiliğe çağrı yapanların samimiyetleri sorgulanacaktır. Çünkü bu topraklar üzerinde bir zamanlar Türk-Laz-Çerkez-Ermeni- Rum-Arap-Boşnak-Kürt-Arnavut-Gagavuz-Abaza gibi kavramlar konuşulmaz iken, Anadolu’da Şeyhülislam fetvalarıyla ‘Alevi Kızılbaşların’ katli vacip sayılıyordu. Yaşadığımız bu acı tabloyu görmezden gelenlerin, emperyalistlerin, ülkemizi bölüp parçalamak üzere sahneye koydukları senaryoyu sahiplenmelerini kabul etmek mümkün değildir’ dedi.

Kılıç, konuşmasını şöyle tamamladı: “Anadolu hümanizminin çimentosu olan Aleviliği
yok sayanlar, cemevini cümbüşevine benzetenlerle aynı çizgide buluşmuşlardır. Bu çirkin oyuna asırlardır kardeşçe yaşayan Anadolu devrimci halkının izin vermeyeceğine inanıyorum. Alevilerin adını bir kez bile olsa ağzına almayanların barış çağrıları sahtedir.

(Yurt Gazetesi)

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 × three =

More in Siyaset

To Top