Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Barış Müslüman Kardeşliği Temelinde Gerçekleşemez!

Siyaset

Barış Müslüman Kardeşliği Temelinde Gerçekleşemez!

Süryani-Asuri-Keldani-Arami politik örgütleri ve aydınları,  hükümet ve PKK arasında yapılan İslam temelli barış antlaşmasına tepki gösterdi. 

Dersimnews.com
– Bethnahrin halkının (Süryani-Asuri-Keldani-Arami) politik örgütleri ve aydınları, “Türkiye’nin doğusunda ve anavatanımız Bethnahrin’de silahlı çatışmaların bitmesini selamlıyoruz” dediler ancak, “Biz her zaman barışı destekledik ve destekliyoruz, ama bu barış “bin senelik Türk-Kürt Sünni kardeşliği” temelinde gerçekleşemez. Tarihimizdeki Sünni Ümmetçiliği temelinde yeniden tesis edilmeye çalışılan bu kardeşlikten kaynaklanan toplumsal yaralar ve acılı deneylerimiz, böyle bir ‘bin senelik kardeşliği’ reddetmeyi zorunlu kılıyor” diye eklediler.

Süryani-Asuri-Arami-Keldani halkının yaşadıkları yer, Aramice’de Bethnahrin, “nehirler ülkesi” olarak adlandırılmakta. Yunanca’daki karşılığı da Mezopotamya.

Bethnahrin halkının (Süryani-Asuri-Keldani-Arami) politik örgütleri ve aydınlarının açıklaması şöyle devam etti:

“Türk ordusu ile PKK gerillaları arasında silahlı çatışma, on binlerce kişinin, bu arada onlarca masum halkımız mensubunun da hayatına mal oldu. Binlerce yıl yaşadığımız yerleşim yerlerimiz boşaltıldı ve yıkıldı. Halkımız kitleler halinde göçe zorlandı, şimdiye kadar hiçbir suçlu cezalandırılmadı ve bilinen katillerden hesap sorulmadı.

Tarihimizdeki acılı deneyimler Türk ve Kürt savaşları nedeniyle değil, aralarındaki sözde “İslam kardeşliği” nedeniyle oldu. Halkımıza karşı yapılan 1846, 1895-96, 1909, özellikle 1915 yılında Ermenilere ve halkımıza karşı yapılan soykırımın (SAYFO) ve 1915’ten sonra 1922-23’teki Rum Pontus ve 1937-38 Dersim Alevi Kızılbaş soykırımın yaraları hala kanıyor. Ne Türkiye hükümetleri ne de Kürtler şimdiye kadar bu katliamlardaki tarihi sorumluluklarını kabul etmediler. O yüzden bugünkü “barış süreci” örtüsü altındaki “açılıma” haklı bir şüphe ve mesafeyle yaklaşıyoruz. Bu “sürecin” tarihi anavatanımız Bethnahrin’de ve Suriye’de halkımıza barış değil de çok acılı sonuçlar getirmesinden endişe duyuyoruz.

Ateşkes ve kanlı çatışmaların durmasının ilanı PKK ile Türk ordusu arasındaki barışa bir çözüm için önkoşuldur. Ancak, yapılan çeşitli açıklamalar, özellikle Hıristiyan azınlıklar ve diğer etnik ve dini azınlıklar (Ermeni, Alevi, Ezidi) arasında güvensizlik oluşturmaktadır. 21 Mart 2013’te Diyarbakır’daki Newroz bayramında okunan PKK lideri Abdullah Öcalan’ın mesajı milliyetçi İslamcı sloganlar ihtiva etmektedir. Örneğin “bin senelik İslam bayrağı altında ortak tarih “ ,”Türk-Kürt kurtuluş savaşı” , “Türk-Kürt 1920 meclisi” ve “Çanakkale’de ortak savunma” ve benzeri tarihi olarak şaibeli kavramlar ihtiva etmektedir. “Türk kurtuluş savaşı”, şimdiki Türkiye topraklarında tarihin ilk gününden beri yaşamış olan Hıristiyan halkların tarihi anavatanlarında imhasından başka bir şey değildir. PKK liderinin Rum, Ermeni ve Yahudi diasporası ile ilgili söyledikleri, dostluk işaretleri değildir. Milliyet Gazetesine nasıl aktarıldığı halen belli olmayan ve tüm Türk ve Kürt medyasında iktibas edilen PKK lideri Öcalan’ın açıklamasında, “Rum Ermeni ve Yahudi diasporasının kaybettikleri toprakları geri almak için Türk ve Kürtleri birbirine düşürmek istediğini” iddia etmektedir. BDP ve diğer Kürt yöneticilerinin bu açıklamaları zararsız gösterme çabaları bu sürece gölge düşürmekte ve şüphemizi daha da artırmaktadır.

Ayrıca Türkiye hükümeti bu süreçten beklentilerinin önemli bir kısmının Suriye’de devam eden iç savaşla ilgili olduğu açıktır. Türkiye’nin bu adımı ve Suriye’ye yönelik İslamcı muhalefeti destekleme tutumu, Suriye’de yaşayan halkımız (Süryani-Asuri-Keldani-Arami) ve Suriye Hıristiyanları ve Aleviler gibi diğer etnik ve dini halklar için çok kötü sonuçlar doğurabilir.

Bu sürecin TC’de yaşayan tüm halklara ve bölgedeki (Suriye’dekiler dahil) etnik ve dini azınlıklara gerçek bir barış getirebilmesi için, aşağıdaki taleplerimizin yerine getirilmesini istiyoruz:

• Tarihin tekerrür etmemesi için, Türk ve Kürt halkının 1915’te Osmanlı’da yaşayan Hıristiyan halklara yapılan soykırımı (SAYFO) kabul edip tanımalarını ve tarihte örneği az rastlanan katliam ve cinayetlerinden dolayı Hıristiyan halklardan özür dileme ve 1937-38’de Dersimli Alevi-Kızılbaşlara karşı yapılan soykırımla yüzleşme ve yaptıklarının sorumluluklarını kabul etmelerini talep ediyoruz.

• Türkiye’de gerçekten bu atılımla barış isteniliyorsa, Türkiye’nin doğu illerindeki koruculuğun tümden kaldırılmalı.

• Türkiye, Suriye’deki uluslararası hukuka aykırı saldırgan politikalarından ve Suriye’de İslamcı teröristleri desteklemekten vaz geçmeli.

• Suriye Kürtlerinin İslamcı teröristlerin cephesine geçmesi bölgede son derece tehlikeli sonuçlar doğurabilir ve yeni bir Hıristiyan, Dersim Alevi ve Ezidi soykırımını getirebilir. Özellikle Kürt halkını bu kirli oyunda rol almamaları konusunda dostça uyarıyoruz.

• Dünya kamuoyundan, özellikle AB ve ABD kamuoyundan, Türkiye ve Suriye’deki gelişmelere daha yakın ve gerçekçi bir analizle bakmalarını talep ediyoruz. Türkiye’nin kendi Kürt problemini Suriye aleyhine kötüye kullanmaya kalkışmasına yardımcı olmamaları gerekir. İslamcı teröristlerin Suriye’deki olası bir zaferi, başta Hıristiyanlar olmak üzere bölge halklarına ve dünyaya korkunç bir tehlike getirecektir.

BETHNAHRİN AYDINLARI VE AKTİVİSTLERİ

ALMANYA:

Turabdin Kalkındırma Dernekleri Federasyonu (DETA)

HSA (Almanya Süryani Federasyonu)

Almanya ve Orta Avrupa Asuri Federasyonu (ZAVD)

Mor Gabriel Derneği Hamburg

Hamburg Süryani Kültür Derneği

Sabri Akbaba (DETA Başkanı)

Şabo Akgül (ZAVD Eşbaşkanı)

Fehmi Aykurt, Mor Gabriel Dernegi Başkanı

Aziz Kurt, Hamburg Süryani Kültür Derneği Başkanı

Metin Akyol, Hamburg Süryani Kültür Derneği ikinci Başkanı

Papaz Shemun Bagandi

Kenan Araz

Abut Can

İbrahim Seven

Circis Grigho

Ferit Sağ

Morris Dal

Aschur Babel

Johan Roumee

Cemil Konutgan

Adam Danho

Adnan Oyal Awrohum Geliyo

İSVEÇ

Süryani Demokratik Birliği

Emanuel Poli

Sabri Yıldız

Hanna Beth Sawoce

Augin Kurt Haninke

Munir Rhawi

Fikri Göksal

Denho Özmen

Sait Eser

Nihat Seven

Nail Akçay

İSVİÇRE

İsviçre Antakya Süryani Derneği

Aminuel Akbaş

Miscel Üney

Edip Şenkal

Yaşar Ravi

Gabriel Sare

Johannes Gauro

Josef Hanno

AVUSTURYA:

Dr. Yusuf Güney

Yusuf Haddadoğlu

Gabriel Aslan

ABD:

Hanna Kerkinni

BETHNAHRİN VE TÜRKİYE:

Ayup Danho

Odom Hanno

Shabo Boyacı

Ferit Altınsu

Hazni Aktaş

Yuhanen Denho

Adday Beytisrail

Hamurabi Beth Shammas Stayfo

İshok Aktaş

Yakup Atuğ

Fetrus Aktaş

Suphi Beth Shmuel

Sami Kawme Dik

Ashur Banipal

BELÇİKA:

Nail Beth-Kinne

Aydın Aslan

Nahro Beth-Kinne

Aydın Ünval

Omar Chammoun

Maloul Masud

AVUSTRALYA:

Nuri İzgi

Dr. Zeitoun Athour

Gilgamesh Gabriel

HOLLANDA:

Abut Seven

Yosef Bahdi

Suat Arslanlar

Robert Rhawi

a

Gabriel Uygur

Sanharip Gorgis

Ninos Gorgis

Turan Gülo

Sharil Petros

Richard Malcopour

Adnan Challma Kulhan

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen − 10 =

More in Siyaset

To Top