Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Milletin Değil Muaviye’nin Meclisi!

Siyaset

Milletin Değil Muaviye’nin Meclisi!

Abdullah Gül’ün Alevilerin katili Yavuz’u öven sözlerini Meclis kürsüsünden eleştiren Kamer Genç’e 3 birleşim ceza verildi. 

 

Dersimnews.com/Ankara  – AKP’lilerin meclisteki korkulu rüyası haline gelen CHP Dersim Milletvekili Kamer Genç, AKP’lilerin hedefinde.

CHP Dersim Milletvekili Kamer Genç’in  Cumhurbaşkanı Gül’e yönelik “Bu kadar bal kabağı gibi bir laf söylenmez” sözleri AKP’li Meclis Başkanlığını rahatsız etti. Meclis başkanlığı “Cumhurbaşkanına hakaret ettiği gerekçesiyle” Genç’e 3 birleşim Genel Kurul’dan çıkarma cezası verdi.

kamer_genc

TBMM Genel Kurulu’nda Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerinde, değişiklik önergesi üzerinde söz alan Dersim Milletvekili Genç, hükümete yönelik çeşitli eleştirileri dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “Üçüncü köprüye Yavuz Sultan Selim ismini verdik başka bir yere de Pir Sultan Abdal ile Hacı Bektaş Veli ismini verelim” dediğini aktaran Genç, “Ya bu kadar bal kabağı gibi bir laf söylenmez” dedi. Genç’in bu sözlerine, AKP’li milletvekilleri tepki gösterdi.

Kamer Genç, süresinin dolmasına rağmen kürsüde konuşmaya devam edince, Yakut, idare amirlerini göreve çağırdı ve birlemişe ara verdi.

Genç’i bazı CHP milletvetvekilleri kürsüden uzaklaştırdı.

CUMHURBAŞKANI’NA SAYGI DUYMUYORUM

Kendini savunmak için kürsüye çıkan Kamer Genç, “Abdullah Gül’ü kendime Cumhurbaşkanı olarak kabul etmiyorum. AKP’nin noterliğini yapan kişidir. Hiçbir tasarrufunda tarafsızlığı yoktur. Laik Türkiye Cumhuriyeti’ne sahip çıkmamıştır, saygı duymuyorum” eleştirilerini getirdi. “Fırsatınız olsa beni diri diri yakarsınız” diyen Genç, sözlerini, “Bana ne ceza verirseniz verin, vız gelir tırıs gider” diyerek tamamladı.

BU SÖZLER HAKARET DEĞİLDİR

Genç’e konuşmasını ardından üç birleşim Genel Kurul’dan çıkarma cezası verildi. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Genç’in sözlerinin ceza gerektirmediğini öne sürerek, birleşime ara verilmesi halinde Genç’in Genel Kurul’dan ayrılacağını söyledi.

Yakut’un birleşime ara vermesinin ardından Genç, Genel Kurul’dan ayrıldı.

KATİLİ ÖVEN CUMHURBAŞKANI

3. Köprüye  Alevilerin katili “Yavuz Sultan Selim” adının verilmesi fikri Abdullah Gül’den çıkmıştı. Abdullah Gül’ün teklif ettiği isim kabul edilince Aleviler büyük tepki göstermişti.  Aleviler, Cumhurbaşkanı’nın tarafız olması gerektiğini, Gül’ün Alevilerin katili olan birinin adının köprüye vermesini kendilerine yapılmış bir hakaret olarak yorumluyor.

Köprüye “Yavuz Sultan Selim”  adının verilmesine gösterilen tepkilerin ardından Abdullah Gül, geçtiğimiz gün yaptığı bir konuşmasında; “Üçüncü köprüye Yavuz Sultan Selim ismini verdik başka bir yere de Pir Sultan Abdal ile Hacı Bektaş Veli ismini verelim” demişti. Ancak Gül’ün bu sözlerine Aleviler daha da tepki gösterdi.

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

  1. sixo

    06/07/2013 at 01:23

    cok onemli,,,kamer genc,,DERSIM;degil tunceli milletvekilidir,,,Yavuz sultana,elesstirisi guzelde,,,dersim celladi,,,dersim kasabi,alpdogan,,,chp nin dersim kasabi ve katili,alpdoganin dersimdeki mahalleelrine verilen Ismini niye,agzina almiyor.,,dersimin en buyuk imaj katili bu insan,,her konusmasinda biz dersimlileri kulturlu insanlar karsisinda utandiriyor,,bu Adam dersim imaj katili..sokak politikacisi,,

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 − two =

More in Siyaset

To Top