Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Abdullah Öcalan’dan ‘İslam Kongresi’ Çağrısı

Siyaset

Abdullah Öcalan’dan ‘İslam Kongresi’ Çağrısı

PKK lideri Abdullah Öcalan,”İslam kardeşliği”nden sonra  “İslam Kongresi” çağrısı yaptı.

Dersimnews.com – AKP Hükümeti ile Öcalan arasında yapılan pazarlıktan sonra “İslam kardeşliği” çağrısı yapan Öcalan, bu defada “İslam Kongresi” çağrısı yaptı. Öcalan, hükümetle derin müzakerelerinde sürmesini istedi.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) heyeti İmralı ziyaretinden Abdullah Öcalan’ın mesajıyla döndü. Öcalan, ‘derinlikli müzakerelerin sürmesi’ gerektiğini belirtip ‘Demokratik İslam Kongresi’ çağrısı yaptı.

Abdullah Öcalan, İmralı adasında bir araya geldiği BDP’nin vekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken aracılığıyla yayımladığı mesajda, “4 yıldır büyük bir çaba içerisinde olduğunu ve son bir yıldır başlattıkları çabanın büyük olduğunu” belirtti.

Fırat haber ajansının internet sitesinde yer alan habere göre Öcalan, sürecin ertelenmemesi gerektiğini belirtip “Zaman kaybetmeden derinlikli müzakerelerin hayata geçmesi gerekir. Bu müzakere anlamlı ve sonuç alınan bir müzakere olmalıdır” dedi.

‘Derin müzakereler için devletin tavrını beklediğini’ ifade eden Öcalan’ın mesajında şu ifadeler yer aldı:

“Yürüttüğümüz çalışmalar önemlidir. Büyük bir çaba ile yürüttüğümüz bu çalışmalar toplumu rahatlattı. Büyük zelzele dindi. Fakat büyük dağ gibi sorunlar önümüzde durmaya devam ediyor. Yürüttüğümüz bu çalışmaların formatı, hatasıyla sevabıyla bir yılını tamamladı. Önerilerimi devlete yazılı ve sözlü olarak sundum. Anlamlı derin müzakereler için devletin tavrını bekliyorum.”

“Ertelemeye tabi tutulması gereken ve sürecin hassasiyeti nedeniyle zaman kaybetmeden derinlikli müzakerelerin hayata geçmesi gerekir. Bu müzakere anlamlı ve sonuç alınan bir müzakere olmalıdır. Bir yıl içinde yasal herhangi bir zemin oluşmadığı gibi, ne bir red, ne de bir ilerleme sağlanamamıştır. Süreç ile ilgili umudumu korumakla birlikte bu umudun hayal kırıklığına dönmemesi için tarihi çağrımı bir kez daha tekrarlıyorum.”

‘Demokratik İslam Kongresi’ Çağrısı

PKK lideri Abdullah Öcalan, BDP heyeti aralığıyla yayımladığı Bayram mesajında el Kaide ve el Nusra gibi, ‘İslama ihanet içinde olan kesimlere’ karşı, Diyarbakır’da ‘Demokratik İslam Kongresi’ çağrısı yaptığını ifade etti.

Öcalan, “Bu kongre çalışmalarında Alevisi, Sünnisiyle tüm halkımızın derinlikli tartışmalar yürütmesi, kongrenin anlamlı kararlaşmalarla ve kurumsallaşmalarla sonuçlanması son derece önemlidir. Hz. Muhammed’in Medine Şûra çalışmaları örnek alınarak, Şeyh Said gibi tarihi kişiliklerin ruhuna uygun olarak bu çalışmaların yapılması önemlidir. Bu temelde tüm halkımızın Kurban Bayramı’nı bir kez daha kutluyorum” mesajını verdi.

Öte yandan Öcalan’ın çağrısının ardından BDP’nin kongre için çalışmalara başlayacağı belirtiliyor.

‘İslam Kardeşliği’ Çağrısına Aleviler Tepki Gösterdi

Abdullah Öcalan’ın 21 Mart’ta Diyarbakır’da okunan mesajında Türk-Kürt İslam kardeşliği çağrısı yapılmıştı. Kürtleri ve Türkleri İslam bayrağı altında birleşmeye çağıran Öcalan, Alevilerin adını anmaktan kaçınmıştı.
Aleviler Erdoğan ve Öcalan’ın “İslam kardeşliği” çağrısına tepki göstermişti.

Sürece tepki gösteren BDP Dersim İl Başkanı Şerefafettin Halis, il başkanlığı görevinden istifa etmişti.

ÖCALAN’DAN  İSLAM KARDEŞLİĞİ ÇAĞRISI İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × three =

More in Siyaset

To Top