Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

‘Ahmet Kaya Yaşasaydı Gezi Eylemlerinde Olurdu’

Siyaset

‘Ahmet Kaya Yaşasaydı Gezi Eylemlerinde Olurdu’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis’teki grup toplantısında Başbakan Erdoğan’ı Ahmet Kaya üzerinden sert eleştirdi.

Dersimnews.com – CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Başbakan Tayyip Erdoğan Ahmet Kaya’nın adını kullanarak istismar ediyor” dedi. “Ahmet Kaya yaşasaydı Gezi Eylemlerinde olurdu, hapisteydi şimdi” diyen Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan’a övgüler dizen Şivan Perwer’i de eleştirdi.

Kemal Kılıçdaroğlu, Şivan Perwer’in Diyarbakır gezisini eleştirerek, “Ben Şivan Perwer’e sormak isterim. Diyarbakır’a gittin sahneye çıktın. Roboski’de öldürülen yurttaşların hesabı sorulmadan sen hangi yüzle Erdoğan’a övgüler düzüyorsun” dedi.  Kılıçdaroğlu Başbakan Erdoğan’ın “Qamişlo’nun derdi benim derdimdir” sözüne de, “O Nusaybin’de örülen duvarı peki kim örüyor. Oralarda yakılan ağıtların bütün sorumlusu sensin bunu nasıl bilmezsin” şeklinde yanıt verdi. 

İşte Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının o bölümü:

‘Ahmet Kaya Mücadelesiden Asla Vazgeçmedi’

 

Giderken pek çok kişi eleştirdi onu. O bir sanatçıydı, o bir devrimciydi. O hiçbir zalimin yanında olmadı. O zulme uğrayanların yanında oldu. 12 Eylül’den sonra işkence gören binlerce insanın sesi oldu, türküsü oldu. Haksızlığa hukuksuzluğa direndi. Direnen birisiydi Ahmet Kaya. Mücadelesinden asla vazgeçmedi. Onu saygın kılan da bu duruşudur.

Onu sanatçı kılan da zaten bu duruşudur. Tek başına mağrurca yoluna devam etti. Ben devrimciyim dedi, halkın çıkarlarını savunurum ben dedi. O çok iyi biliyordu, iktidar yalakasından sanatçı çıkmaz. Bunu biliyordu.

Diktatörlerin temel bir özelliği vardır. Her şeyi istismar ederler. Dini istismar ederler, etnik kimliği, sanatçılığı istismar eder. Bunların temel görevlerinden birisi de budur. Erdoğan Ahmet Kaya’yı da istismar etti.

 

‘Yaşasaydı Gezi Eylemcilerinin Yanında Olurdu’

Diyarbakır’da  “Ahmet Kaya bugün yaşasaydı o da bugün yanımızda olurdu.” dedi.  Ben söyleyeyim, Ahmet Kaya bugün hayatta olsaydı Gezi eylemcilerinin yanında olurdu ve şimdi hapisteydi.

Gezi eylemlerinde 7 bin 478 yurttaşımız yaralandı. 91 kişi kafa travmasına uğradı. Binlerce genç insan işkence gördü. Gencecik çocuklarımızdan onu aşkın gözünü yitiren çocuklarımız var. Bir kişinin dalağı alındı. Hayatının baharında 7 gencimiz öldü, öldürüldü.

Ahmet gibi bir duyarlı sanatçı böyle bir olay karşısında Recep Tayyip Erdoğan’a övgüler düzebilir miydi? Ahmet Kaya yaşasaydı aramızda olurdu diyor. Bırak sen Ahmet Kaya’yı istismar etmeyi. Ahmet Kaya Gezi eylemcilerinin yanında olurdu, sen de onun karşısında olurdun.

Ahmet Kaya, Ethem Sarısülük için, Ali İsmail Korkmaz için türküler yazardı. Ağıtlar yazardı. O bu toprakların insanıydı. Mazlumun yanındaydı. Zalimin karşısındaydı. Sen Ahmet Kaya’yı tanımıyorsun. Onu bile bilmiyorsun. Çünkü sen içinden geldiği gibi konuşamıyorsun. Cama yazıyorlar oradan okuyorsun. Camdan adam olmaz.

Ahmet Kaya farklı bir adamdır. Ahmet Kaya devrimcidir. Yüreklidir, Ahmet Kaya böyledir. Senin o özel yetkili mahkemelerin Ahmet Kaya’nın dışarı gitmesine yol açtı. Sen bunları savunmuyor musun? Ahmet Kaya’nın bir türküsü var meşhur. Şöyle diyor türküsünde.

“Haydi sen işine git, herkes kendi işine. Sokaklarında zulüm var Taksim’de . Düşemem zalimin Tayyib’in peşine” diye seslenirdi Ahmet Kaya.

Hiçbir sanatçının sürgüne gönderilmesini istemeyiz. Rahmetli Ruhi Su. Tedavisi için yurt dışına gidecekti. Kenan Evren ve arkadaşları buna izin vermedi.

Şivan Perwer önemli bir sanatçımız. O Halepçe vahşetini en güzel okuyan insanlardan birisidir. Kürtçeyi bilmesek bile o türküyü dinlediğimizde tüylerimiz diken diken olur. Bir yerinde şöyle söylüyor:
“İmdat imdat yine bize fermandır. Yukarıdan jetlerin gümbürtü sesleri geliyor. Her yeri ateş duman içinde bırakıyor.”

 

‘SANATÇI ZALİMİN YANINDA YER ALMAZ!’

Şunu söylüyor Şivan Perwer. Ben Şivan Perwer’e sormak isterim. Diyarbakır’a gittin sahneye çıktın. Uludere’de öldüren 34 vatandaşımızın hesabı verilmeden sen hangi yüzle Recep Tayyip Erdoğan’a övgüler düzüyorsun?

34 yurttaşımız öldürüldü. Kanları bile kurumadı. Adam gibi muhalefet şerhi yazan biziz. Dışarda oturacaksın, Uludere’de öldürülen yurttaşlarımız var diyeceksin, talimatı veren Erdoğan ve sen ona övgüler düzeceksin. Nasıl olur böyle bir şey. Sen sanatçısın, sanatına sesine saygı duyarız. Ama sanatçı zalimin yanında yer alanın yanında değildir. Otur Ahmet Kaya’nın gösterdiği yürekliliği göster.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 × two =

More in Siyaset

To Top