Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Zazaca öğretmenlerinden velilere çağrı

Haberler

Zazaca öğretmenlerinden velilere çağrı

Ortaokullarda seçmeli ders tercihi döneminin başlaması nedeniyle Zazaca öğretmenleri ve Zaza-Der, Zazaca’nın seçilmesi için çağrıda bulundu.

Sosyal medyada paylaşın
        
   

Zazaca öğretmenleri ve Zaza-Der, 2020-2021 Eğitim ve Öğretim yılında ortaokullarda Zazaca dersinin seçilmesi için velilere ve öğrencilere çağrıda bulundu.

Zaza-Der, “Bilfiil okul idareleri ile görüşüp, çocuklarımızın seçmeli ders tercihlerinin en başına Zazacayı yazdırmalıyız”, çağrısı ile velileri konu hakkında duyarlı olmaya davet etti.

Ortaokullarda seçmeli ders tercihi döneminin başlaması nedeniyle Zazaca öğretmenleri ve Zaza-Der, Zazaca’nın seçilmesi için çağrıda bulundu.

Bingöl’deki Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokullarda görev yapan Zazaca öğretmenleri, 2020-2021 Eğitim ve Öğretim yılında seçmeli ders olarak Zazacanın seçilmesi için velilere çağrıda bulundu.

Seçmeli dersler için son günün 9 Ocak olduğuna dikkat çeken Zazaca öğretmenlerinin açıklamasında; “Zazalar diyarı Bingöl bu dile en çok sahip çıkan ildir. Ders kitapları da Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bingöl Üniversitesi işbirliğiyle oluşturulan komisyon tarafından yazıldı. Zazaca dersleri, Zaza Dili ve Edebiyatı Lisans mezunu ve Yüksek Lisans mezunu öğretmenler tarafından verilmektedir. Ders öğretmenleri kaybolma tehlikesi olan bu dile sahip çıkma adına velileri bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz.” denildi.

Öğretmenlerin verdiği bilgiye göre 2019-20 eğitim ve öğretim yılında Bingöl Merkez, Solhan ve Genç ilçelerinde 5’inci, 6’ıncı, 7’inci ve 8’inci sınıflarda 4 bine yakın öğrenci Zazaca’yı seçti.

Yapılan çağrıda; “Türkiye genelinde 2014-2019 yılında 18 Zazaca Öğretmen ataması yapıldı. Bu atamaların 15’i Bingöl’e yapıldı. 2020 Şubat atamasında da 1 kontenjan verilmiştir. Ders öğretmenleri olarak kaybolma tehlikesi olan bu dile sahip çıkma adına ve öğretmen sayımızı artırmak için bütün velilerimizi bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz” denildi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 + 9 =

More in Haberler

To Top