Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Katliama Çağıran Anonslar

Alevilik

Katliama Çağıran Anonslar

Belediye hoparlörü: Üç din kardeşimizi komünistler öldürdü Askeri telsiz: Aleviler askeri kışlayı bastı.

 

Radikal gazetesinden Ayça Örer ve Abdullah Kılıç’ın hazırladığı Maraş Dosyasında katliamın gizli kalmış yönleneri açığa çıkıyor.  İşte o Maraş Katliamı dosyasının 2. bölümü…

Maraş olaylarında en kanlı sahnelerin fitili, öldürülen iki sol görüşlü öğretmenin cenazesinin kaldırıldığı akşam saatlerinde ateşlendi. Maraş’ta üç Sünni gencin öldürülmesi kentte infiale neden oldu. Bu infiali bir katliama dönüştürecek anons ise 22 Aralık gecesi belediyenin hoparlöründen geldi: “Üç Müslüman din kardeşimiz komünistler tarafından öldürüldü. Bunların kanı yerde kalmayacak!”
Bu anons peşi sıra cami hoparlörlerinden de yapıldı. “Dünkü olaylarda komünist ve Aleviler tarafından şehit edilen üç din kardeşimizin cenazesi kalkacaktır. Bütün din kardeşlerimiz buna katılsınlar, son görevlerini yapsınlar” seklindeki anonslar, kentte artık geri alınamaz bir savaşın habercisiydi. Belediye hoparlöründen yapılan anonslar sabahın erken saatlerinden itibaren devam etti. Halk ölen Sünni vatandaşların cenazesinin kaldırılmasına çağrılıyordu. Asker, yayının yapıldığı belediyeye gittiğinde yayın odasında kimse yoktu. Kime sorulduysa, yayını kendilerinin yapmadığını söylüyordu. Tahrik olan halk, provokatörlerin liderliğinde saldırıya geçti. Trabzon Caddesi’ndeki dükkânlar tahrip edildi.

 

Yörükselim yerle bir 
Aynı saatlerde sloganlarla yüzlerce kişi, Alevi mahallesi Yörükselim’e yürüyüşe geçti. Ellerinde Türk bayrağı, taş ve sopalar bulunan grup içerisinden bazıları, “Yörükselim’de arkadaşlarımız şehit edildi. Haydin” diyordu. Yörükselim, ellerinde uzun namlulu silahlar, tabancalar, av tüfekleri, benzin bidonları bulunan bu kalabalığın saldırısına uğradı. Birçok kişi öldü, pek çok kişi yaralandı. Onlarca ev yakıldı.
Serintepe Mahallesi’nde de kanlı çatışma başlamıştı. Tam bu sırada ikinci öldürücü anons yapıldı. Askerler, “Kışla’ya saldırı oldu. Kışla’yı Aleviler bastı” şeklinde telsiz çağrısı alınca olay yerinden ayrıldı. Bu provokasyon planı harfiyen işledi. Asker gitti, katliam başladı. 93 ev tahrip edildi, 13 kişi öldürüldü. Aradan 33 yıl geçmesine rağmen askerin oradan uzaklaşmasını sağlayan telsiz anonsunu kimin yaptığı da hâlâ meçhul.
Sıradaki mahalle ise Alevi nüfusunun az olduğu Yusuflar’dı. Ellerinde silah ve sopalar bulunan topluluk daha önceden belirlenen evlere girip, içerideki Alevileri darp ediyor, öldürüyor, sonra da evlerini ateşe veriyordu. Kaçmaya çalışan Aleviler de bu saldırılardan nasipleniyordu. Akşama doğru Yusuflar Mahallesi’ndeki kanlı bilanço şöyleydi: 16 ölü, çok sayıda yaralı.
Sakarya, Yenimahalle, Mağaralı, İsadivanlı ve Dumlupınar mahallelerinde de tam bir vahşet yaşanıyordu. Ne yazık ki, asker ve polis yine ortada yoktu. Bütün bu saldırılara rağmen Maraş’ta katliama katılmayan çok sayıda Sünni vatandaş da vardı. Hatta birçok Alevi vatandaşı evlerinde sakladılar.

Ecevit’in anonsu işe yaramadı
Maraş’ta katliam devam ederken kentte Başbakan Ecevit’in sesinden halkı sakin olmaya çağıran anonslar da yapılıyordu. Şehirde sokağa çıkma yasağı olmasına rağmen saldırganlar rahatlıkla eylemlerini gerçekleştiriyordu. İçişleri Bakanı İrfan Özaydınlı, Adalet Bakanı, Sağlık Bakanı, Milli Eğitim Bakanı da şehre gelmişti. Ancak onların gayreti de katliamı önlemeye yetmedi. 2. Ordu Komutanı, Jandarma Genel Komutanı ve Vali ile olayları yatıştırmak için toplantılar yapan bakanların çözüm önerileri sonuç vermedi.
Maraş olaylarını “Solcular çıkardı” diyen dönemin CHP’li İçişleri Bakanı İrfan Özaydınlı, Kahramanmaraş’a geldiğinde durumun ciddiyetini anlamıştı; ancak iş işten geçmişti. Özaydınlı, tepkiler üzerine yerini Hasan Fehmi Güneş’e bıraktı.

MİT her şeyi önceden biliyordu
Dönemin Başbakanı Bülent Ecevit’e gönderilen 3 Ocak 1979 tarihli rapor, olayların organize edilmesinde MİT’in rolüne işaret ediyor. Gazeteci Rıdvan Akar ve Can Dündar’ın Ecevit’in arşivinden elde ettiği raporda, “Yeni vuku bulan Kahramanmaraş olayı başta Türkeş, Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Yusuf Ö. olmak üzere, MİT’ten Şahap H. Ali K., Mehmet K., Avukat Metin E., Nart K.’nın müşterek planlamaları ile çıkarılmış” deniliyor.

Katliamın simgesi o fotoğraf

Esma Suna ve karnındaki bebeği (yukarıda) kurşunlanarak öldürüldü. Bu fotoğraf Günaydın gazetesinde yayımlanınca, Maraş olaylarının vahameti de daha iyi anlaşıldı. Suna ailesinin bir başka ferdinin (sağda) ise sünnetli olup olmadığına bakılmış. 

Maraş’taki vahim tabloyu en çarpıcı biçimde gösteren fotoğraflar Suna ailesine ait. Esma Suna, karnında bebeğiyle beraber kurşunlanarak öldürüldü. Esma Suna’nın karnındaki 8 aylık bebeğini doktorlar ameliyatla çıkararak göstermişti. Katliamdan sonra gazetelere yansıyan haberlerde, Musa Suna’nın sözleri yaşanan trajediyi gözler önüne seriyordu: “Kapıyı kırarak eve girdiler. ‘Size bu dünyada yer yok’ diye bağırıp üzerimize saldırdılar. Evimizi ateşe verdiler. Sonra silahlarını ateşlediler. Gözümü hastanede açtım.” Suna ailesine yönelen saldırganların işlediği cinayetler, daha sonra Maraş Davası gerekçeli kararında şöyle anlatılacaktı: “Esma Suna’nın ‘Kardeşler yapmayın bu vicdansızlığı, biz de Müslümanız, yarın pişman olursunuz, bizim ölümümüzde ne var, biz ölürüz, geri kalanlar yine beraber yaşayacak, yapmayın bunu’ dedikçe saldırganların ‘Neren Müslüman senin, besmele çek bakalım’ dediklerini; besmele çekmesine rağmen inanmadıkları; bu şekilde saat 16.30’a kadar eve saldırdıklarını; saldırganların ‘Size bir şey yapmayacağız, dışarı çıkın, teslim olun’ diye bağırmaları üzerine kızı Fidan Suna ve yeğeni Aziz Tüzün’ün balkona çıktıkları sırada vuruldukları…”

Maraş Katliamını Mit Planladı

YARIN: FİLMİ KENTE GÖTÜREN İSİM KONUŞTU

Sosyal medyada paylaşın
        
   
3 Comments

3 Comments

 1. caferiler

  24/12/2011 at 08:40

  ” Başkasının hakkını gasp etme , aç kal , sokaklarda soğuktan geber fakat yetimin hakkını yeme , gecekonduda çürü , don ama tüyü bitmemişlerin aşına el uzatma oğlum . Fakir gurabanın yemeğine , alın terine uzanmak zorunda kalırsan ordan ayrıl , kilerde sakladığım tabancayı al başına sık oğlum . Kendinden önce başkalarını gözet sen zevkü sefa içinde olsan , semirip , şişsen ne yazar ötende nefes alanlar biçare , mecalsiz , sürünüyorsa nasıl vicdanın rahatlar . Oğlum gündüz ter döküp kazandığını evine , çocuklarına harca onları doyurduktan sonra çevrene faydan olsun ” diyen sözlerini saklayıp evin köşesine asmışımdır . Hergün mutlaka bakıp okurum evet işte bizler böyle neslin evlatlarıyız fetullahın hanifi diyaneti , gel senle bizleri tartalım . Ganimet akbabalığına , zulm edip el koymaya , zorbalığa alışmışsınız nede olsa sanmayın bunlar unutulur avrupaya giriyoz üç beş kimseyi maaşlı edip gerisini kandırırız . Vebaliniz , suçlarınız öyle çokki hala bizim samimi müslümanların sizlerin ardında gidip sizleri eleştirmemeleri manidar . Tabi eleştirenleri , yüzünüze haykıranlara sözüm yok ama büyükçe kesim günaha el uzatıyor . Asırlardır haramla eş – dost olup hakları gasp ediyor . Caferilerin , şafiilerin , alevilerin , azınlıkların hakkıyla – hukuyla artistlik ediyor , hovardalık ediyorlar ulan sen kimin alnın teriyle gidip dışarda hava atıyon alçak , namussuz herifler . Vicdan denen uzuv yokmu , talancı , barbar adamlar . Hadi onu geçtim bu halk neden bunlarla saf tutar farklı arayışa gitmez ? Şerefsiz hanif fettullah bizim , yetimin terini neden başka yerlere harcıyorsunuz ? Anadolu aç , millet perişan fakat bu halkın kanıyla, vergisiyle kime bu kıyaklar sadece kendi cemaatınızamı , benim paramla neden sömürgeciliğe soyunuyorsun ? benim paramla neden okul açıyon ? ulan piçleşmiş alçaklar ağzımı bozdunuz ulan bumu müslümanlık güneydoğu , van , vatandaş perişan , işsiz , sahipsiz hangisini söyleyeyim bu nedir ya yahu bunu emeviler etmedi bunu hitler yapmadı ? Bunların hesabını nasıl ödersizniz şefvfvcvx v… , kafayı sıyırtacaksınız…..ne desek adam ….. birinden girer diğerinden çıkar o , ş , n , h, ……..ekleyin ,ne yapayım neden böyle hiddetlisiniz diyeniniz olcak , ama ne diyeyim hala bunları müslüman sanıp ardında namaz KILMAYIN , GİTMEYİN YOKSAM …

 2. fezalibaba Haci Cırık

  03/04/2012 at 19:40

  AYAKLAN

  Ayaklan emeğin bilinçli gücü
  Örgütlü ol dik dur yıkılsın zulüm
  Yeter at üstünden manasız suçu
  Örgütlü ol dik dur yıkılsın zulüm

  Tanı parsel parsel olan dünyayı
  Silinsin sınırlar bitsin şey payı
  Hayatı birleşsin şehirle köyü
  Örgütlü ol dik dur yıkılsın zulüm

  Cinsiyet adını kaldır de insan
  Duysun bilinmeze o puta tapan
  Bitsin artık soygun kanunlar yapan
  Örgütlü ol dik dur yıkılsın zulüm

  Harcına katılsın emegin teri
  Kurulsun binası sağlamca yeri
  Uğratma semtine sakın serseri
  Örğütlü ol dik dur yıkılsın zulüm

  Hele gör bakalım sen dünyanı
  Fezalim der hacim fedadır canı
  Haklıya çıkmasın ölüm fermanı
  Örgütlü ol dik dur yıkılsın zulüm

 3. fezalibaba Haci Cırık

  03/04/2012 at 19:41

  YÜREKTEN SELAM

  Calışan üreten bütün işciye
  Gerçeği görene yürekten selam
  Haykıran hakları al diye diye
  Gerçeği görene yürekten selam

  Çalışan çalışanı dostu bilince
  Özgürlük adına birlik olunca
  Paylaşım gerçeği eşit görünce
  Gerceği görene yürekten selam

  Sınıfsız toplumu için savaşan
  Birlikte üretim için barışan
  Birlikte paylaşım için yarışan
  Gerçeği görene yürekten selam

  Fezalim der haci tarihi kazar
  Zülmün iktidarı kendine mezar
  Hakikat kalemi doğrusun yazar
  Gerçeği görene yürekten selam

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen − three =

More in Alevilik

To Top