Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Ethem’i On Binlerce Kişi Sonsuzluğa Uğurladı (VİDEO)

Alevilik

Ethem’i On Binlerce Kişi Sonsuzluğa Uğurladı (VİDEO)

Ankara’da polis kurşunuyla hayatını kaybeden Ethem Sarısülük’ü  Ankara Valiliği’nin engellemelerine rağmen on binlerce kişi uğurladı. 

Dersimnews.com/Ankara – Ankara’da Kızılay Meydanı’ndaki Gezi Parkı protestolarında hayatını kaybeden ve otopsisinde kurşunla öldüğü tespit edilen Ethem Sarısülük için düzenlenen cenaze töreni polis müdahalesiyle karşılaştı.

Sarısülük’ün cenazesine katılmak isteyen halka polisler saldırdı. Polis TOMAlar’la halka tazyikli su ve gaz bombaları attı. Çıkan olaylarda çok sayıda vatandaş polis şiddeti nedeniyle hastanelik oldu. Kızılay’da başlayan çatışmalar gece boyu sürdü.

Polisin engeline rağmen on binlerce kişi Batıkent Cemevi'ne geldi. Foto: Sol Haber

Polisin engeline rağmen on binlerce kişi Batıkent Cemevi’ne geldi. Foto: Sol Haber

POLİSLER CENAZEYİ ENGELLEDİ

ethemin-cenazesi-ankara

Çevik kuvvet ekipleri yola barikat kurarak Ethem’in cenazesinin Kızılay’a götürülmesini engelledi.

Polis tarafından silahla başından vurularak hayatını kaybeden Sarısülük için yaklaşık 20 bin kişi Kızılay’da bir araya geldi. Polis, 12.30’da Sarısülük’ün vurulduğu yere karanfil bırakmak isteyen göstericilere izin vermedi. Ankara Valiliği hiçbir yürüyüşe izin verilmeyeceğini açıkladı.  Polis Kızılay’da bekleyen halkın üzerine gaz bombası ve tazyikli su attı.

Ethem Sarısülük’ün cenazesi tören için Batıkent Cemevi’nden Kızılay’a götürülürken polis ve jandarma yolu kapattı. Polisin  yolu barikatla kapatması nedeniyle Ethem Sarısülük’ün cenazesi Batıkent Cemevi’ne  götürüldü. Batıkent Cemevi’nde on binlerce kişi Sarısülük için yürüdü. Polisin tüm engellemelerine rağmen halk Cemevi’ne akın etti.

BELEDİYE METRO SEFERLERİNİ DURDU

Ethem Sarısülük’ün cenazesinin Kızılay’a getirilmesine izin verilmemesi üzerine binlerce kişi Batıkent’e doğru hareket etti.  Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin AKP’li Başkanı Melih Gökçek, halkın cenazeye katılımını engellemek için Batıkent Metrosu seferlerini durdurdu. Batıkent’te giden yollar polis ve jandarma tarafından barikatlarla kapatıldı.

Ankara Valiliği ve Emniyetin tüm baskı ve yasaklamalara rağmen on binlerce kişi yürüyerek Batıkent Cemevi’ne vardı.  Batıkent Cemevi’nde Ethem Sarısülük için Alevi Erkânına göre tören düzenlendi.    Törende konuşma yapan Sarısülük’ün ağabeyi  Mustafa Sarısülük Cemevi önünde şunları söyledi:

“Onlar 3 kişiyi alçakça katlettiler. Bu devlet terörüne boyun eğmedik, eğmeyeceğiz. Tayyip Erdoğan halka savaş açmıştır. Bilsin ki bu halk nice tanklar devirmiştir. Şunu bilsin ki bu halk ayağa kalkmıştır, asla boyun eğmeyecektir. Üç düşen karanfile söz verdik. Bu direnişi büyüteceğiz, karabasan gibi üstlerine çökeceğiz. Kahrolsun faşizm!”

ethemin-annesi

 

Törende oğlunun cenazesine sarılarak ağlayan anne yürekleri dağladı.

Cemevi önünde toplanan on binlerce kişi Ankara Valiliğini ve hükümeti protesto etti.

Gazeteci Banu Güven’de Ethem Sarısülük’ün cenaze törenini yakından takip etti. İşte o görünler…


                                               Video: www.banuguven.com

ETHEM’İ BİNLER UĞURLADI

Sarısülük için Batıkent’teki Pir Sultan Abdal Cemevi’nde düzenlenen törenin arından Sarısülük’ün cenazesi Cemevinden alınarak cenaze arabasına konuldu ve saygı duruşunda bulunuldu.

Daha sonra oluşturulan kortej, sloganlar eşliğinde Sarısülük ailesinin oturduğu eve kadar geldi.

ethemsarısuluk-cenazesi

Ethem Sarısülük naaşı köyünde toprağa verildi. Cenaze törenine katılan binlerce kişi polis terörünü kınadı.

Ethem Sarısülük’ün cenazesi, buradan Çorum’un Sungurlu ilçesindeki Beylice Köyü’ne götürüldü.

Ethem Sarısülük’ün naaşı Beylice Köyü’nde toprağa verildi. Törene binlerce kişi katıldı.

 

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen − eleven =

More in Alevilik

To Top