Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Ali Balkız: ‘Cami-Cemevi’ Projesi Bir İhanettir!

Alevilik

Ali Balkız: ‘Cami-Cemevi’ Projesi Bir İhanettir!

Açıklanan demokratik paketten sonra İzzettin Doğan’ın izlediği politikanın iflas ettiğini belirten Balkız; “ Cami- Cemevi projesi bir ihanettir” dedi.

 


Dersimnews.com
– Alevi Bektaşi Federasyonu kurucularından, yazar Ali Balkız,  Aykırı Sorular programında Enver Aysever’in sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı demokratik paketle ilgili değerlendirmelerde bulunan Ali Balkız, paket açıklandıktan sonra İzzettin Doğan’a çok üzüldüğünü belirtti. Ali Balkız, İzzettin Doğan için ; “onca Alevi derneklerinin yaptıkları mücadeleler, mitingler, kongreler, yürüyüşler, anmalar ve protestoları bir kenara attı, hükümetle ile kapalı kapılar ardında ilişki kurdu, pazarlıklar yaptı” dedi. Ali Balkız, İzzettin Doğan’ı Alevilerin haklarını ben korurum görüntüsü verirken hükümetle yan yana olduğu konusunda eleştirdi. Açıklanan demokratik paketten sonra İzzettin Doğan’ın izlediği politikanın iflas ettiğini belirten Balkız; “ Cami- Cemevi projesi bir ihanettir” dedi.

Alevi Bektaşi Federasyonu kurucularından, yazarAli Balkız Aykırı Sorular programında Enver Aysever ‘in sorularını yanıtladı. Balkız’ın hedefinde Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan vardı.

Başbakan Erdoğan ‘ın açıkladığı demokratik paketle ilgili değerlendirmelerde bulunan Ali Balkız, paket açıklandıktan sonra İzzettin Doğan ‘a çok üzüldüğünü belirtti. Ali Balkız, İzzettin Doğan için, ‘Onca Alevi derneklerinin yaptıkları mücadeleler, mitingler, sempozyumlar, kongreler, yürüyüşler, anmalar ve protestoları bir kenara attı, hükümetle ile kapalı kapılar ardında ilişki kurdu, pazarlıklar yaptı” dedi.

Ali Balkız, İzzettin Doğan ‘ı Alevilerin haklarını ben korurum görüntüsü verirken hükümetle yan yana olduğu konusunda eleştirdi.

‘İZZETTİN DOĞAN YALNIZ KALACAK’

Açıklanan demokratik paketten sonra İzzettin Doğan ‘ın izlediği politikanın iflas ettiğini belirten Balkız; ‘İzzettin Doğan bundan sonra çıkıp orada burada ben Alevilerin haklarını koruyorum demesin. Hiç kimse artık kendi yandaşları da etrafında değil. Dedeler de onu pek yakında terk edeceklerdir, yalnız başına kalacaktır. Umre’ye mi gider, inzivaya mı çekilir, ömrünün kalanını öyle tamamlasın. Çünkü yazık etti. Cami- Cemevi projesi bir ihanettir. Hem camiye hakarettir hem cemevine hakarettir” dedi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

 1. KIZILBASOGLU

  18/10/2013 at 21:00

  KURTULUSUN TEK KANUNU ALEVI`LERIN ÖRGÜTLENMESIDIR !

  Alevi´ler 20 Milyona askin Nüfus´la TC.Devlet`inin katliamlarina soykirimlarina ugrayan baski altinda tutulan bir halk olarak 20.ci yüzyilda dünyanin gözü önünde inkarcilikla karsi karsiyadir.
  Alevi`ler Kocgiri´nin,Dersim´in yaralarini sarmadan, Madimak`in atesi söndürülmeden Maras,Malatya,Corum,Gazi katliamlarinin 12.Eylül darbesinin gözyaslari dinmeden Islamin Kindarci AKP´sinin yeniden saldirilarina hedef secilmistir.
  Aleviler Mülki cografyasinda binlerce köy ve mezralarinin yakilip yikildigi atese verildigi, Hayvan`lara bile yasanilmiyacak kadar Doga´sinin dövüldügü,yasak bölge,Barajlarla Parsel´lendigi.Mayin`landigi insansiz issiz Dereler`inde kizilbas ruhun yattigi,Daglar`inda Evliyalari`na uzanan ellerin koparildigi Yaylalar`in da agitlarin yankilandigi Dügünü olmamis „ Isiklar ülkesi Jar`u-dijar „Cehenneme dönüstürülmüstür.

  TC.Anayasa`si iceriginde hic bir güvencesi olmiyan yasal haklardan mahrum ,Millet olarak taninmiyan,kendine özgü halk inanclari olmasina ragmen yasakli olan.Evrensel hukukun tarifine göre Azinlik statüsü olan Alevi´lerin sorunlarini Uluslararasi siyasettine mal ederek dogru plartformlara cekmek zorundadir.

  Düzenin kurumlari ve siyasal mevki-makam örgütlenmeleri,sivil toplum örgütleri dahil bazen Aleviler´le ilgili güzel sözcükler ifade etme bir siyasi taktikten öteye birsey degildir.Devrimciyim diyen örgütlerin Projelerin de bile Aleviler´in kendi kaderlerini kendilerinin tayin etme hakki yoktur.

  Anadolu cografyasinda siyasal faliyet yürüten hic bir örgüt Parti Alevi`leri ne millet görüyor nede Alevi halk inanclarinin kabülüne acik rizalik gösterebiliyor.
  Komplo Tarih ve Tasavvuf teorileri geregi Alevi´lik bir cesit yasam sekli, Mistik Humanizm,Hakikat mantikciligi,Softa´cilik,Dervis`lik,Abdal`lik,Felsefi bakis acisi gösteriliyor. Yönlendirmede Kücük Kamil Eri ,Büyük Kamil Serifi ,Rum ereni,Baciyan neferi,Ahileri,Abdallari vs. tartisilan tokusturulan bütün senaryolarin hedefinde inkar yatiyor.Nedeni Alevilerin maddi ve manevi varlik gücünü kendi siyasal,milliyetci ,sovenist amaclari icindir.Oportonist Alevi´lerin bu harmanlamada rolleri kücümsenemez.Hubyar`ciyim diyerek kendini Oguz boylarina civiliyen Kizilbaslara dikkatle izlenilmesi gerekiyor.Alevi halkinin önünde Dag gibi duran kimlik sorununun cözümlenmemis dosyasi duruyor. Türkler icin din arayisina cikanlardan Türkmeni Osman`li sifatinda sunacak kadar daraltilmis tarih yazmanlariyla karsi karsiyayiz.Hedefin farkli analizleri Alevi gücünü kendileri icin yada Alevi`lere karsi arac olarak kullanmaktir.

  Alevi`lerin halk inanclari kapsaminda reformcu Bektasi`lik ve Ocakzade`lik (Raa-haq ) kurumlasmalari dahil isteklerinin hakkina karsi cikanlarin öncülügünü AKP hükümeti cekmektedir.Alevi inanac Cemaat`lerinin ihtiyaclarina cevap vermesi gereken hükümet bunu yapmadigi gibi,en kati yaptirimlari ve yasal engelleri gündemlestirerek Alevi halkinin yüzyillara dayanan halk inanclarini yasaklamaktan zevk aliyor.Avrupa birliginin kriterleri dahil Evrensel hukuk yasalarini Alevi olunca acik cignemekten geri kalmiyor.Gezi olaylarinda „Capulcu“ dedigi güclere savasim alanlarini Alevi semtleriyle sinirlandirmaktadir.Katledilen 6 Alevi gencinin hesabinin sorulacagi tek yer AKP`dir.AKP hükümeti 2009 Aleviler Raporu ortadadir.En ufak kusur ve olanagin Alevi´lere burakilmamasi gerektigi izah edilerek „Cemevleri“statülerinde Alevi`lerin inanc merkezleri kabul edilemez deniliyor.Alevi hakki sahsi tek kisinin insan hak`ki cercevesini gecmemeli denilmistir. Raporu hazirlayanlar Alevi`leri topluluk olarak ve Grup olarak inanc ve kimliklerinin hatta „Cemevi“ ibadet yeri taninmasinin Türkiye acisindan büyük sorunlarin gündemlestirerek uluslararasilastiracagi korkusunu bu raporda acik ifade etmistir.

  Anliyamadiklarimizdan baslarsak acik kapi olan kimlik sorunu,inanc bicimlenmesi ,tarihini,kültürünü halkimizin halen siyasallastirmadan mesafeli olma tereddütleridir.
  Disimizdakilerin okumalar ve okutturmalarin etkisi gercekten halk hafizasinda derin tahribatlar yaptigi kücümsenemez.Her ne kadar Alevi´ler hakkinda yazilmis cizilmis yazili kaynaklar Komplo Tarih Teorileri cogaltilmissada bunlari kabul gördügü söylenemez.Alevi`ler yine de kendi yasam tarzina, kültürüne,ruhisekillenmesini mantikli gelmiyen siyeset ve idolojik kutuplarda kendini bulamadigi bellidir.Özellikle Alevi gencliligin özel ilgi ve bilimsel varoluslari yaratabilmenin arayisi icinde olmasi kutlu yarinlara isik tutuyor.Alevi parti,örgüt her seyden vaz gecer kimlik olarak idoloji ve siyaset üstü kutsandigi tarihsel miras ve hakikat olarak gördügü Alevi`yim sifatindan vaz gecmez.Bu varlik kanunu bir Yahudi kanun`uydu bu bir Kizildereli ,Filistinli kanun`uydu simdi bu bir Alevi kanunu`dur.

  Alevi halkina bicilen kiliflara acilan kapilara cizilen Komplo Plan Projelere bir göz gezdirelim. Okutturmalari hayal paketlerini acalim.Hikayemizin efsanesi bir varmis bir yokmusla baslatilir. Yol Haritasi Adem´le Nuh`un Gemi´siyle kollektif tasavvuf internasyonali ile baslar.Bu tarihi hikaye Türk`ün Alevi`si varmis,Kürd´ün Alevi´si varmis,Dede soyu Arab´in Ehl-i Beyt`nin devamiymis.Haci Bektasi Veli Hazretleri Güvercin donunda Horasan Ereniy`ken,Ahmedi Yasev i Kelami ile Lokman Perende Selami ile Anadolu Karacahöyüke konmus.Muhammed`in Sahabeleri de aramizdaymis Halilara Kilici`la Ceng adami cizilerek Dua`larla Duvar`lara asilarak karsilanmislar.Bir kac yüzyil sessiz Hazretler her Cemale girip gelmisler,gezmisler,gitmeden Nakibu-l Esraf Not defteri, Sicille`lere Icazet dosyasi burakmislar.Netice de Köprüden gecenler Kizilbaslar icin teselli Recetelerinde biri tarikat ,biri kültür,biri yasam bicimi,biri siyasi islam,öbürleride cana kiymiyandan cana kiyar cikarmak icin,Islam Semsiyesi bayragini teklif etmeyi birde helallesmeyi düsünmüs.Bir ötekisi „Camicemevi „cifte minareli ,sekiz Kub`be köseli „Hakkulahi illalah“„Izzetini bin Allah “beyan etmek icin Sec´deye yapisip risk pesinde mümin degil minafiklasmistir.
  „Ya Hizir carimiza yetis her sey acikca anlatilmis biz bugüne dek nasil anliyamadik“?

  Alevi´ler yasadigi mülki topraklarda ve bir bütün olarak Anadoluda „Ehl-i Kitap „olmadigina göre „Ehl-i Sunne „karsiti görmek Din cemaati görmekten öte bir seyi ifade etmez.Islam son bin yila askin Anadolu tarihinde karsit gördügü Alevi inanaclarinin Cemaat yapilanmalarini,Tekke ve Ocak sistemleriyle kutsanilan var oluslara karsi top yökün düsman olmustur.Alevi`ler farkli millet oldugu icindir ki ;„Katli Vacip „görülmesi Ceddine`dir.Kendi insanina tapma islamistlerin,salafilerin basini döndürmüstür.Kible`yi tanimamasi,Namaz kilmamasi,Hac`ca gitmemesi Saz calmasi,Calgi´li Ayin`lerle kadin ve erkeklerin bir arada Cemaat´te bulunmasi Kadi`larin,Hocalarin boynunun ölcüsüne yüksek geldigi icin „Meccelle Hukuku (Osmanli Hukuku)„ ile dalga gectigi icin dir ki; “ Etrak-ı Bi İdrak “ ilan edilmistir. Fetva üstüne Fetve ,Ferman üstüne Ferman ser yazilmistir„Ferman Padisah´insa Dag`lar bizim`dir „diyenler isyan atesi yakmistir.

  Devletin hükümeti´nin Basvekil´i kalkar „Cemevi Cümbüs Evi „ derse,Dinayet isleri Baskani Ali Bardakcioglu kalkar „Cemevleri`nin islam dini kurallari cercevesin ve hukuksal olarak islam ibadet geregi „ibadetevi „olarak kabul edilemiyecegini „beyan ederse kimden ne beklenebilinir ?

  Osmanlı Araştırmaları Vakfı Başkanı Prof. Ahmet Akgündüz çok açık yazıyor: “İster Sünni ve isterse her iki gruptan Alevi`ler iddia etsinler; Cemevler´i dini ıstılah olarak mabed yahut kanunlarda geçtiği şeklinde ibadethane kabul edilemez. Diyalog adına dinden taviz verilmez.”Devlet dili bu baska anlam vermek yanilgidir.Erdogan`nin kalan görevi bu Ulema`lara Köcek`lik yapmaktir.

  HBV Dergah´i Postnist´inin hakli ve dogru görüslerine tekrar halkimiza duyurmakta fayda vardir.
  Vilayettin Ulusoy „Devlet´in Memur´u bizim Dedemiz olamaz.Parali Kul Kamil olamaz.Devlet Alevi`leri öldürüyordu,simdi Alevi inanclarini devletin istedigi gibi islamlastirmak istiyorlar.Bizi iftara cagiriyorlar ancak biz Orucu Matem icin tutuyoruz inanc mantigimiza ters düser “diyerek kabul etmemistir.Ulusoyun durusu ortadadir.Alevi halkinin inanc fertleri Talib ve Dede`lerin böyle Dede`lere ihtiyaci var.

  Alevi´ler bilmesi kavramasi gereken zorunluluklar vardir.Dil esittir millet olmaz.Inanc esittir millet ilkeside dogru kavram degildir.Alevi`ler in örgütlenmesi “ Alevi´ligin “örgütlenmesi ile karistirmak kavram karisikligidir. Bir halk birden fazla dil konusabilir. Yüzlerce ulus devlet vardir.Farkli nedenlerden baska halklarin dillerini ulusal-resmi dil olarak kabul etmislerdir.Sadece Güney Amerika Kita`sina bakarsak Onlar`ca Ülke Ispanyol`ca konusuyor.Amerika ingilizce ,Avusturya Almanca konusuyor vs.Bir milletin millet olabilmesi icin bugün gelinen bilimsel olgular ve gercekci kriterler cercevesinde illede ulusun bir büyük parca topragi olma sarti da yoktur. Topraksiz Uluslararasi kurulu Devletler vardir. Temsilen Hükümetleri vardir.Farkli merkezlerden yönetmektedirler.Örnek olarak 49.imam IV.Aga Khan Ismailileri 18 milyonluk Devlet`tir Bayragi vardir cografyasi yoktur.20 ülke de kurumlari vardir.Kizildere`liler yüzlerce bölgelerde ic tüzükler ve yerel yasal statüde örgütlü Mülkü cografyalari vardir.Ürdün de halklar var tek ulus olayi yoktur Devlet´tir.Inanc Gruplarini kontenjan temsili hükümetleri vardir.Halife düzeni kaliciliginin benzeri temsilcilerinden olusuyor. Sosyalist Demokrasi ,Burjuva Demokrasi´si ,Kapitaliz`min,Emperyaliz`min,Monarsinin her sekli devlet düzenlerinin ölümsüz ömrü yoktur. Cagimizin güc potansiyellerinin sekillenmeleri cesitliligi cogalmistir.Bazen Wikilis benzeri kisiler,Grup`lar bile devlet düzenini kitliyor, tikiyor,durdurabiliyor. Alevi`lerde kendi var olma haklari icin müdaleci güc olusumlarinin gerceklestigine inanmakta kararli olmalidir.

  TC.Devletinden millet olarak var olma hakkimizi ve temsili hakkimizi yasalastirmaya zorlamaliyiz.Örgütlenme hakkimizi ,Evrensel kurallar cercevesinde kültürel sosyal ve siyasal özgenlik hakkimizi talep etmeliyiz.Var olma hak´kini dayatmak icin Referandum dahil her türden tercihler incelemelidir.Zor ve siddetin hedefinde olmadigi Platformlarada kardes halklarin destekleri bizi sevindirir.Hem Diaspora millet olarak hem Anadolu da mülki cografya sahibi 20 milyonluk halk olarak stratejik hedeflerimizde idolojiyi ve sinifsal mücadeleyi öne cikarma lüksümüz olamaz.Hic bir ulus Daga cikmakla olusmuyor. Aleviler Demokratik ulusalci,uluslararasici kendisi icin özgür örgütlenme becerisini kanitlamak icin,Kurumlarini olusturarak,Uluslararsi Devlet,Kanton,Ayalet,Federal Bölge bazinda merkezlesmis güc merkezleri yaratilmalidir.Bilimin teknigin,basin-yayin iletisimin her cesit araclarini halkimizin cikarlari dogrultusunda kullanma ustaligini yakalamak öz güvenden geciyor.

  CHP nin Kurulus tarihi Türcü turanci fasizmin tarihidir tek millet,tek dil,tekli inanc tarihidir.CHP nin tarihi Kizilbas katliamlari kürt düsmanligi tarihidir.Atatürkcü tarih Kocgiri´yi, Dersim´i kizilbasi yakma tarihidir.Kemalizm´in idologlari,taraftarlari elli kanli katilleri Jitem,Ergenekon Ceteleri Laik olmadiklari gibi milliyetci,soven,gruhlu ve gericidirler.Tarihi kirli bir siyasi parti icinde farkli sürec ve nedenlerle Parlemento`ya girmis Halkvekil`leri olabilir.Bu Parlementer sistemde istisnadir.
  Aleviler icin baglayici olan Hüseyin Aygün´ün durusudur.Acik görüslü olmasi halkinin sesi
  kulagi olmasidir. Saygi deger Hüseyin Aygün`ün özelligi Dersim`linin alni acik cömert Alevi´si olmasidir.

  Dostlar sorarsaniz yazilmadik ne kaldi ?
  Hic sonu gelmiyecek kadar cok sey,Alevi`nin Ahi yerde kaldi. “El ele el Hak`ka “ Ya Duzgi ya Hizir diyecegiz !

  LACE SURESERI

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × 5 =

More in Alevilik

To Top