Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Sultangazi Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanına Silahlı Saldırı

Alevilik

Sultangazi Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanına Silahlı Saldırı

Sultangazi Pirsultan Abdal Kültür Derneği Cemevi Başkanı Zeynel Odabaş, 6 Ağustos akşam saatlerinden Cemevi’nden evine gittiği sırada eli silahlı ve sopalı kimliği belirsiz kişi yada kişilerce takip edilerek silahlı saldırıya uğradı.
Dersimnews.com – Alevi Kültür Dernekleri Sultangazi Şubesi Pir Sultan Abdal Cemevi Başkanı Zeynal Odabaş, Cemevinden evine giderken silahlı saldırıya uğradı.

sultangazi-cemevi-baskanina-silahli-saldiri

Edinilen bilgilere göre, dün akşam saat 20.30 sıralarında Cemevi’nden çıkıp evine gitmek üzere yola çıkan Odabaşı, 3 kişi tarafından takip edilmeye başlandı. Ailesi ve arkadaşları ile telefon görüşmesi yapan Odabaş, Sefaköy Beşyol mevkiinde ailesi ve arkadaşları ile buluşarak, araç değişikliği yaptı. Florya kavşağında Odabaş ve yanındakilere 5 el ateş edildi. Olayda şans eseri ölen yada yaralanan olmazken, trafik polisinin olaydan haberdar edilmesine rağmen hiçbir şey yapmadığı belirtildi.

“İKRARIMIZDAN DÖNMEDEN MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Alevi dernekleri, yaşananlara Sultangazi Pirsultan Abdal Cemevi önünde yaptığı basın açıklaması ile tepki gösterdi.

Saldırı hakkında Sultangazi Cemevi’nde demokratik kitle örgütlerinin de desteğiyle bir basın açıklaması düzenlendi. Açıklamada, “Gazi Mahallesi Alevi, Kürt ve devrimci kimlikleri ile tanınan bir mahalledir. Mahallemizde Alevi kimliğinin ibadetinin öne çıkmasını devlet de kendi kirli mücadelesi açısından engel görmektedir. Halkın Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi mücadelesine destek olması, bazı güçleri rahatsız etmiştir. Kadın, erkek Alevi yolu gereğinde birliğimizden, yolumuzdan, ikrarımızdan dönmeden mücadelemize devam edeceğiz” denildi.

Çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada konuşan Odabaş, son dönemde tüm kesimlere yönelik saldırı ve yönelimlerin gerçekleştirildiğini belirterek, barıştan yana olan tüm kesimlerin hedef alındığını belirtildi.

Odabaşı, “Buradan şunu söylemek isterim ki eğer barıştan, kardeşlikten yana olmak bedel gerektiriyorsa her türlü bedele hazırız” dedi.

CAN GÜVENLİĞİMİZ YOK

Alevi dernekleri adına açıklamayı yapan Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, daha önce de saldırıya maruz kaldığını ve can güvenliğinin olmadığını söyledi.

Demir, “Olay devlet destekli değilse saldırı hemen aydınlatılsın. Aksi halde organize bir şekilde ve Zeynel Odabaş’ın canına kast etmek amacıyla olduğu kanıtlanmış olacaktır” dedi.

Açıklamaya Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Kültür Dernekleri, Hacı Bektaş Veli Alevi Anadolu Kültür Vakfı, Demokratik Alevi Dernekleri, Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri, Alevi Vakıfları Federasyonu, Gazi Cemevi, Garip Dede Dergahı, Hubyar Sultan Alevi Kültür Dernekleri, Yalıncak Sultan, Habibler Cemevi, Şah Hatayi Cemevi, Bahçelievler Hacıbektaş Veli Kültür Derneği, Okmeydanı Cemevi, Esenyurt Cemevi, Silivri Cemevi, Nurtepe Cemevi, HDP İstanbul, HDK, CHP İstanbul, ÖDP İstanbul, Halkevleri, Gezi Gazileri Dayanışma Platformu, GOP Ahmet Yesevi Cemevi, Mannheim Cemevi de destek verdi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 − 9 =

More in Alevilik

To Top