Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Ethem Sarısülük’ün Beyin Ölümü Gerçekleşti

Haberler

Ethem Sarısülük’ün Beyin Ölümü Gerçekleşti

Ankara’daki protestolar sırasında polisin açtığı ateş sonucu başından ağır yaralanan Ethem Sarısülük’ün beyin ölümü gerçekleşti.

Dersimnews.com – Ankara’daki eylemlerde bir polisin açtığı ateş sonucunda başından yaralanan Ostim işçisi Ethem Sarısülük‘ün dün beyin ölümü gerçekleşti.

ethem_sarisuluk

Sarısülük’ün yoğun bakımdaki 11’inci gününde abisi Mustafa Sarısülük, doktorların kardeşinin beyin ölümünün gerçekleştiği bilgisini verdiğini açıkladı.

Mustafa Sarısülük kardeşinin hala yaşam destek ünitesine bağlı tutulduğunu söyledi, “bu da bittiğinde artık adli tıp süreci başlayacak” dedi.

Alevi olan Ethem Sarısülük Çorum Sungurlu nüfusuna kayıtlıydı.Ethem Sarısülük, 1 Haziran 2013 tarihinde Ankara’daki eylemlerde polisin ateşi sonucu vurulmuştu.

VURULMA ANI KAMERALARDA

Ethemn Sarısülük’ün vurulma anı olay yerinde çekim yapan CNNTürk kameramanı tarafından çekilmişti.

EMNİYET KATİL POLİSİN KİMLİĞİNİ AÇIKLAMIYOR

Ethem Sarısülük’ün ailesi olayın ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Olayla ilgili tüm delilleri savcılığa teslim eden Sarısülük ailesi, Ethem’i vuran polisin kimliğinin Ankara Emniyeti tarafından gizlendiğini açıkladı. Savcılığın kararına rağmen katil polisin kimliği henüz açıklanmadı.

ETHEM’İ VURAN POLİSİN KASK NUMARASI BELLİ İDDİASI

Ankara Emniyeti’nin savcılık kararına rağmen Ethem Sarısülük’ü vuran polisin kimliğini açıklamıyor.
Ancak facebook üzerinden yayınlanan bir video ve fotoğraf karesinde Ethem’i vuran polisin kask numarası deşifre edildi.

Ethemi vuran polisin kask numarasının 62412 olduğu iddia ediliyor.  İşte facebok’ta yayınlanan o görüntüler…

https://www.facebook.com/fakesgod/posts/134156443452922

 

İHD: Ethem Sarısülük’ü Vuran Polis Derhal Yargı Önüne Çıkarılmalıdır

27 Mayıs 2013 günü İstanbul, Taksim Gezi Parkı’nda başlayan protestolar, polisin aşırı/orantısız güç kullanması nedeniyle kısa sürede tüm Türkiye’ye yayıldı. 1 Haziran 2013 günü Ankara Kızılay’daki protesto gösteri sırasında bir polis memuru, İnsan Hakları Derneği (İHD) üyesi 1987 doğumlu Ethem Sarısülük’ü başından vurdu. Ethem’in beyin ölümünün gerçekleştiği haberi 13 Haziran 2013 günü akşam saatlerinde açıklandı.

Ethem Sarısülük o sırada gösterilere katılan onbinlerce kişiden biriydi. Ethem’in vurulduğu anın görüntüleri ortadayken ve vuran memurun kask numarası bilinmesine rağmen, Ethem’i öldüren polis memuru henüz savcılığa bildirilmiş değil.

İHD olarak Türkiye’deki cezasızlığa bir yenisinin daha eklenmesine izin vermeyip davanın takipçisi olacağız.

Ethem’i vuran polis memuru ve birçok kişiyi yaralayan güvenlik güçleri derhal yargı önüne çıkarılmalı ve yargılanmalıdır. Güvenlik güçlerine orantısız güç kullanma emri veren yetkililer istifa etmeli ya da görevinden el çektirilip yargılanmalıdır.

Ethem Sarısülük’ün durumuyla ilgili gelişmeleri düzenli olarak kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz.

 

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

 1. dersimo

  13/06/2013 at 16:48

  MÜCADELENİN YAYGINLAŞMASI , TOPLUMSALLAŞMASI , HERKESİN KAZANILMASI – ÖNYARGILARIN AZALMASI VESAİRE / ALTERNATİF TARZLAR / Gezi parkını , meydanları tomalarla , polislerle ,paletlerlen , sivil faşistlerlen beraber ezip geçecem der akepeliler , başbakan , vali peki ne yapacağız çiçek çocukları , gandi , kızılbaşlar gibi sağ yanağımızı açıp vurun oda yetmedi sola yetmedimi popomuza sopa yetmedimi paletlerin altında ezip geçinmi denecek . Meydanlarda farklı halk kitleleri var , sağı , solu , ülkücüsü , kürdü , genci , yaşlısı , inananı , inanmayanı vesaire tamam aklı selim barış , dostluk olsun demekte fakat yarın ezip geçecekler buna karşın alternatifler gelişmeli zalimlere dersler verilmeli . Birçok aktivisti , barış yanlısını , aleviyi , çevreciyi , insan hakları savunucularını katledecekler acımadan devlet maskesinin ardında ne yapmalı . Yarın ortam daha kızışacak buna göre önlemler düşünülüyormu , kolay avlamasınlar . Belki çok kimseyi kaybedebiliriz fakat o akepe hükümeti , başbakanı , cumhurbaşkanı , diyaneti falan bu kararlarının bedelini vereceklerdir . Yarın birçok şeye gebe , hazır olmalıyız meseleyi çok basit , sıradan yorumluyorlar sonuçta alternatif planlarımız olmalı bize acımayan , dinlemeyenler , öldürülenlere karşı özsavunma gerçekleşmeli deriz .

  İkinci konu halkı kazanmak , herkese hitap etmek , küçük hesapları , kaygıları bırakmak . Ortak amaçta geniş , etkili taban yaratmak , hareketin , mücadelenin herkesin kazancı , birikimi olduğu ortaklaşmalı . Çünkü karşımızda ayakları , elleri , başı heryana ulaşan bir canavar var , polisi , devleti ,diyaneti , mahkemeleri falan var buna karşın haklılığımızı herkesi kazanarak yapmalı . Mücadelede ülkücüyle , kürt beraber akepeye karşı savaşırken şehit olabilirler yani eski paradigmalarla değil bu dava bir azgın , sömürücü , dikta akepeye , tayyibe , diyanetine karşın yapılacak . Bir selefiyle , bektaşi beraber ortak kavgada şehit düşebilir düşman , işbirlikçi , amerikan , sionist uşaklarına karşın bir patronla amele şehit düşebelir gibi örnekler umarım meselenin önemini kavramışız ona göre tavırlarımıza dikkat ederiz . Yani bu mücadelenin başarısı herkese kazandıracak , herkes hakkını alacak , önyargılara , vesveselere , kara propagandalara avlanmayın büyük tartın deriz . Komple ülkedeki bütün halk damarlarının beraber , ortaklaşarak verdikleri mücadele , ikinci bağımsızlık , özgürlük , adalet , eşitlik savaşı denebilinir .

  Taksim gezi parkında yanan meşale tüm yurda yayıldı sonra dünyaya domino etkisi yaptı . Yani onurlu halkımız dünya sosyal , siyasal , çevresel , ekonomik tarihine bir ışık saçtılar , not düştüler kanlarıyla , kendi öz becerileriyle , cesaretleriyle zalim yönetimlere korku saldılar ezilenlere , mazlumlara filan umut oldular . Etki heryanda hissedildi bu şerefli duruşu başarıyla taçlandırmak ellerimizde gelecekte daha çetin , dar yollar bekleyecek birçok vatandaşımızı şehit verebiliriz , ülke karışabilir yani herşeye hazırlıklı olunmalı bu haklan gurur duymamak imkansız . Hiç çekinmeden , korkmadan önce ben şehitlik şerbetinden içmek isterim diye yarışanlar hangi millette var burda var . Alanlarda ülkenin özgürlüğü , bağımsızlığı , eşitliği için her bedele hazır milyonlarca vatan evladı var ,yeraltı yerüstü kaynaklarına , değerlerine sahip çıkmak için çabalayan on milyonlar var !

  YEREL HALK SAVUNMA BİRLİKLERİ / 13 . 6 . 2013

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 − five =

More in Haberler

To Top