Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Mustafa Ali’nin Babası: Benim Paramla Benim Oğlumu Vuruyorlar.

Haberler

Mustafa Ali’nin Babası: Benim Paramla Benim Oğlumu Vuruyorlar.

Onlie siteye giriş yap para kazan

İngiliz emniyet güçlerinin, kendi memleketimizde, Fransa’da ve birçok gayrı ülkede

görmeye alıştığımız nemrut kolluk tipinden ne denli değişik olduğunu intikal etmek için, onların boşluk esna para kazan Hyde Park’ta piyasa günleri verdikleri degaje ortam konserini dinlemek üstelik yeter: Bu bir kollukçu bandosu, ya da çeri bandosu değildir. para kazansevilen klâsik parçalar çalınır, opera aryaları söylenir. Orkestranın diğer üyeleri kabilinden al üniformalı tombulca bir polisin, güzel bir tenor sesiyle, İtalyanca olarak bir arya söylediğini duyunca, “demek polisin böylesi bile var” sanarak iyi şaşırmıştım. Fakülteden bir yıllığına izinli olarak, 1956’nın sonbaharında İngiltere’ye ilk gidişimde, altı yaşına basan oğlumu yanıma almış, para kazandü yaşındaki kızımı annem ve dadımla bile evimizde bırakmıştım. bir zaman aradıktan sonra, en büyüğü ilk iki en küçüğü üç yaşında ve insicamlı ingiliz ingilizcesi konuşan ilkokul çocuklu bir ailenin birlikte mutfaklı iki oda tuttum.

 

Mustafa’nın onlarla oynayabilmesi için ailenin hayli çocuklu olması, esaslı ingilizce öğrenebilmesi için de, Londra halkına için Cockney şivesiyle konuşmamaları gerekiyordu. anket doldur para kazanSırası gelmişken, burada bir parantez açıp, beni öteden beri geniş tedirgin eden, kez eda ve toplumsal sınıflar konusuna kısarak değinmek isterim: İngiltere’de cemiyet üçe bölünür: iştirakçi sınıfını da içine vadi aşağı sınıf, ılımlı derslik ve aristokrasi. anket doldur para kazan orta sınıf ise ikiye bölünür: Lower middle class (aşağı orta sınıf) ve higher middle class (yüksek meyan sınıf). ılımlı sınıfın bu dü bölümü arasında dünyalar kadar başkalık vardır. yüce orta klas üzere aristokrasiye doğru sayılırken, dun vasat sınıf, ıvır zıvır burjuvazi sayılıp değersiz görülür. İngiliz ağzını açıp da bir dü nazire söyler söylemez, çok ingilizce bilen bir yabancının, onun hangi sınıftan geldiğini şivesinden vakit kaybetmeden anlaması; “bu zir sınıftan, su ılımlı sınıftan, öbür etkili anket doldur para kazan sınıftan” demesidir kendi kendine. Bu sınıfsal şiveler yetmiyormuş gibi, bir de çeşitli bölgelerin lokal şiveleri sorunu var. Bunlar öyle değişiktir ki, standard English denilen dili öğrenmiş bir yabancı, bir temaşa oyununu evet da bir filmi izlerken, ne denildiğini anlamakta ağırlık çekebilir.

 

“İngilizce konuştukları halde, ben neden anlamıyorum acaba?” diye telâşlanır. internetten para kazanma siteleriBildiğim kadarıyla, İngiltere’de terbiye sistemi öte başarılı ve okullarda standard English öğretiyorlar. Buna karşın, maşerî sınıflar şivesini de, mevzii şiveleri de tıpkı kalıba dökmenin çaresini hâlâ bulamamalarını anlamıyorum. Bence ancak İngilizlerin tutuculuğuyla, geleneklerine ve köklerine körü körüne kapalı kalmak istemeleriyle; kendi kendilerine “madem ki dedelerim böyle konuşuyorlardı, ben de anca konuşacağım” sanarak direnmeleriyle açıklanabilir bu. Cockney şivesiyle konuşmayan bir ailenin evinde oturmaya itina göstermiştim. Gelgelelim, Mustafa, kendi ingiliz ingilizcesi internetten para kazanma siteleri öğreneceğine, bu aileye türki öğretmeye kalktı ilk hafta. Oğlumla birlikte kahvaltı ettikleri odaya girince, bir bile baktım ki, çocuklardan biri, bir bardağı havaya kaldırıp, bir yengi havası içinde, türki olarak, “bu bir bardak!” sanarak bağırdı. Ötekisi, çatalı havaya kaldırıp, “bu bir çatal!” dedi. Bir başkası, “bu ekmek!” dedi vb. tamamı bile şu denli azamet duyuyorlardı Türkçe sözcükleri öğrendikleri için. internetten para kazanma siteleri Bunun tam tersi olması gerektiğini; onların türki değil, Mustafa’nın ingilizce öğrenmesini istediğimi çocuklara anlatabilinceye denli bir hayli arak döktüm.

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 + twenty =

More in Haberler

To Top