Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

İstanbul ve Ankara’da 1 Mayıs Savaşı

Gündem

İstanbul ve Ankara’da 1 Mayıs Savaşı

1 Mayıs Emek ve Dayanışma gününü Taksim Meydanı’nda kutlamak isteyen sendika ve sivil toplum kuruluşlarına polisten TOMA’lı ve biber gazlı sert müdahale geldi.

1mayis-disk

Dersimnews.com/İstanbul – 1 Mayıs İşçi Bayramı  Taksim Meydanı’nda kutlamak isteyen sendikalara polis saldırdı. Onlarca kişi yaralandı, yüzlerce kişi gözaltına alındı.

DİSK KORTEJİNE POLİS SALDIRISI

DİSK korteji genel merkezin önünden Halaskargazi caddesine indi. Saat 11:00’de yürüyüşe başlayan kortejin önü Şişli Atatürk Evi önünde barikat oluşturan polis tarafından kesildi.

Polisle DİSK yöneticileri pazarlık yapmaya başladı. Taksim’e yürümekte ısrarlı olduklarını söyleyen DİSK Genel Başkanı Kani Beko’yla, ” Arkanızda yüzleri maskeli gruplar var” diyen polis müdürü arasındaki konuşma sürerken kalabalık içinden polise taş atılmaya başlandı. Taş ve şişelerin sayısı artınca polis TOMA’dan tazyikli suyla müdahale başladı. Kısa bir süre sonra gazlı müdahale de geldi. Müdahalenin ardından gruplar DİSK Genel Merkezi ve ara sokaklara dağıldı.

 

1mayis2014-2

Taksim’e çıkan tüm yollar polis barikatlarıyla kapatıldı. Taksim’e gitmek isteyen işçilere polis TOMA’larla, gaz bombaları ve plastik mermilerle saldırdı.

1mayis2014

 

KIZILAY’DA POLİS SALDIRISI

Ankara’da ise Kızılay Meydanı’na yürümek isteyen göstericiler de müdahale ile karşılaştı. Çok sayıda yaralanan ve gözaltına alınan olduğu belirtiliyor.

1 Mayıs tablosu

Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul’daki gösterilerde 250 kişinin gözaltına alındığını, 50 kişinin ise yaralandığını belirtti.

Ankara’da ise gözaltı sayısı 102 olarak açıklandı.

İstanbul Tabip Odası’nın resmi twitter hesabından atılan tweetlerde ise, olaylarda en az 4 kafa tramvası, 1 kol kırığı ve yüzlerce yaralanma olduğu belirtildi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty + 15 =

More in Gündem

To Top