Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

TİKKO’nun Kaçırdığı Cemal Beyazgül Toprağa Verildi

Dersim

TİKKO’nun Kaçırdığı Cemal Beyazgül Toprağa Verildi

Dersim’de TİKKO  tarafından kaçırılan ve arazide ölü bulunan taksici Cemal Beyazgül’ün cenazesi, Ovacık ilçesinde toprağa verildi.

Dersimnews.com/Ovacık – Dersim Ovacık’ta  TKP/ML TİKKO örgütü tarafından kaçırıldıktan sonra yakınları tarafından cesedi bulunan taksici 45 yaşındaki Cemal Beyazgül’ün cenazesi, bugün toprağa verildi.

23 Haziran’da Ovacık’a bağlı Çakmaklı köyüne yolcu götürdükten sonra dönüşte yolu kesilerek kaçırılan Cemal Beyazgül’ün (46) cesedi, dün ilçeye yakın bir noktada bulundu. Vücudunda darp ve mermi izi bulunmayan Sarıgül’ün cesedi otopsi için Malatya Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Buradaki otopsinin ardından Cemal Beyazgül için Ovacık ilçesinde cenaze töreni düzenlendi. Ailesinin yanı sıra çok sayıda vatandaşın katıldığı cenaze töreninde Beyazgül’ün yakınları gözyaşı dökerek ağıtlar yaktı.

 

Cemal Beyazgül'ün Ovacık'ta toğrağa verildi

Cemal Beyazgül’ün Ovacık’ta toğrağa verildi

“DUYARLI DAVRANALIM”

Cenaze törenine katılan Alevi Dedesi Ahmet Göçmen, artık bu tür cinayetlerin durması gerektiğini belirterek, “Ovacık halkı artık duyarlı davranalım. Bu olaylara dur diyelim. Benim elimde bir kuru soğanım, bir de ekmeğim vardır. Bundan sonra böyle acıları görmeyelim” dedi.

Alevi inancına göre düzenlenen cenaze töreninden sonra tabutun başında kısa bir konuşma yapan Alevi Dedesi Ahmet Göçmen, artık bu tür cinayetlerin durması gerektiğini belirterek, “Ovacık halkı artık duyarlı davranalım. Bu olaylara dur diyelim. Benim elimde bir kuru soğanım, bir de ekmeğim vardır. Bundan sonra böyle acıları görmeyelim. Buradan dur deme vakti gelmiştir, dur diyelim. Sizden ricam, minnetim biz hepimiz yol evladıyız. O da benim talibimdir, ciğerimdir, canımdır. Ben gerekirse bunun için, bunlar için canımı feda ederim. Ölüm benim için tozlu yoldur. Başbakan’a diyorum ki, ben olamazsam, sen olamazsın. Çanakkale’yi kazanan kim? Diyarbakırlısı, Vanlı’dır, Muşlu’dur. Kardeş olalım, bir araya gelelim. Başbakan’a veCumhurbaşkanı’na sesleniyorum; artık kardeş kanı akmasın, çözüm bulunsun bu ölümlere karşı, hepimiz tepkimizi koyalım” dedi.

“OVACIK HALKI SUSKUNLUĞUNU BOZMALI”

İlçe sakinlerinden Ali Kaya isimli vatandaş ise , “Türkiye’de bir örgüt masum insanları götürerek 10 gün, 15 gün sonra katledip ailesine teslim ediyor. Bu var olan cinayetlerin böyle devam etmesinin nedeni Ovacık halkının buna tepki göstermemesi. Halk tepki gösterse bu örgütleri yaptıkları eylemlerden vazgeçecek, çünkü karşısına halkı alamaz. Örgüt şunu iyi bilmelidir ki bugün Cemal Beyazgül öldüyse yarın binlerce Cemal Beyazgüller çıkacak. Burada cumhuriyet savcımız öldü. Bu halktan bir şey çıkmadı. Geçen sene birini öldürdüler. Bu süreç böyle her yıl devam ediyor. Ovacık halkı artık ayağa kalkmalı, tepki göstermelidir.” diye konuştu.

Cemal Beyazgül’ün cenazesi, cenaze töreninin ardından ilçe mezarlığında gözyaşları arasında toprağa verildi.

18.07.2013

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 + 16 =

More in Dersim

To Top