Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Alevi Dedelerini Devletin Sadakasına Muhtaç Etmeyiz!

Haberler

Alevi Dedelerini Devletin Sadakasına Muhtaç Etmeyiz!

Mersin’de Alevi Kültür Dernekleri, Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından “Cami-Cemevi Projesi ve Savaşa Hayır, Eşit Yurttaşlık” mitingi düzenlendi.
Dersimnews.com – Alevi kurumları tarafından Tevfik Sırrı Gür Stadı önünde düzenlenen mitinge Adana, Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep gibi illerden gelen vatandaşlar da katıldı.

Mitingte, ‘Savaşa hayır’, ‘Her yer Taksim her yer direniş’, ‘Gezi şehitleri ölümsüzdür’, ‘Faşizme karşı omuz omuza’ sloganları atıldı. Siyasetçilere söz hakkının verilmediği mitingde 3 derneğin genel başkanı konuşma yaptı.

Mitinge CHP Mersin milletvekilleri Vahap Seçer ile Aytuğ Atıcı, Akdeniz Belediye Başkanı Fazıl Türk, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, STK ve siyasi parti temsilcileri ile yüzlerce insan katıldı.

Mitingde konuşan Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, bu ülkede Aleviler için normal olmayan sürecin yaşandığını savundu. Barış sürecinin başlamasında Alevilerin yok sayıldığını iddia eden Demir, “O Aleviler ki bu barış sürecinin dışında bırakılmamıza rağmen analar ağlamasın, ülkemize barış gelsin diye kurultaylar, çalıştaylar yaptı. Biz Aleviler bu ülkeye barışın gelmesi için Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi barış değil, inançlarında özgürleştiği, herkesin özgürce yaşadığı, herkesin hak ve özgürlük taleplerini özgürce ifade ettiği bir ülke özlemi için bir barış talebimizi her platformda dile getiriyoruz. Yine anayasal süreç içerisinde Aleviler yok sayıldı. Parlamentoda grubu bulunan 4 siyasi partinin hazırladığı bir taslak var ama maalesef ki o taslakta Alevilerle ilgili tek bir hak bulamasınız. Kürtlerle ilgili tek bir hak bile bulamasınız. Azınlıklarla ilgili tek bir hak bulamasınız. Anlaştıkları 60 tane madde var diyorlar. Ne olduğunu kimse bilmiyor” şeklinde konuştu.

mersin-alevi-mitingi

 

“AKP SİNSİ OYUNLAR PEŞİNDE”

Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri Başkanı Kema Bülbül, AKP Milletvekili Mehmet Metiner’in ‘Cemevleri terör yuvasıdır’ dediğini ileri sürerek, “Cemevleri terör yuvasıdır diyor bir mahluk. Terör yuvası Ali İsmail’i katledenlerin bulunduğu yerdir. Terör yuvası bizim üzerimize gaz bombası atanların yeridir. Ey vekil müsvettesi, ey mahluk; senin bilgin cemevini tartışmaya yetmez” diye konuştu.

Alevilerin bir oyunla karşı karşıya olduğunu da vurgulayan Bülbül şöyle dedi:

“Dinimizi, inancımızı inkar eden bu iktidara dersini vermek zorundayız. Bu nedenle Taksim’de başlayan eylemlerin devam etmesi gerekir. Ak Parti hükümeti kültürel soykırım yapıyor; biz bunun karşısında görevimizi yapmak zorundayız. Bunlara karşı tavrımızı açık ve net ortaya koymamız gerekir. Yerel seçimde demokrasi güçlerinin bir araya getirilmesi artık bir zorunluluktur. Cami-Cem Evi Projesi bir asimilasyon projesidir. Sorun tektir, çözüm de tektir. Irkçılık ve asimilasyona karşı tek vücut olarak hareket edip, eşit yurttaşlık mücadelesini kapsamayan cemevi projesini tanımıyoruz. İçimizden buna kim hizmet ediyorsa onları da tanımıyoruz.”

“EZAN SESİYLE BAĞLAMA SESİ BİR ARADA OLUR MU?”

Cami-Cem Evi Projesi hakkında da konuşan Demir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Soruyorum size. Ezan sesiyle Bağlama sesi bir arada olur mu? Biz hiçbir zaman, hiçbir şekilde bir Alevi camiye karşı olmuş mu? Hayır. Biz camilere, bütün inançlara kutsallar diye bakıyoruz. Orası toplumun kutsal yeridir. Orası toplumun ibadet, inanç merkezidir. Ama biz diyoruz ki cem evimize dokunmayın. Cem evlerimizi zaten biz bütün içimizdeki Hızır Paşalara rağmen bütün içimizdeki çürük elmalara rağmen kendimiz yapıyoruz. Dedelerimize maaş bağlamayı bırakın. Biz dedelerimizi bugüne kadar kimseye muhtaç etmedik, bu toplum bundan sonra da kimseye muhtaç etmez. Yüz yıllardır boyun eğmemiş Aleviler buna evet mi diyecekler. Tabii ki hayır diyeceğiz. Biz bunun için alanlardayız. Çekin diyoruz elinizi inançlarımızdan, inanç merkezlerimizden. Bırakın gölge yapmayın, başka ihsan istemez.”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül ise Türkiye’de ötekileştirilmiş tüm kimliklerle meydanlarda olmak istediklerini söyledi.

MEHMET METİNER’E TEPKİ

AKP Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner’in bir televizyon programında cem evleriyle ilgili söylemine tepki gösteren Bülbül, “Terör yuvası neresidir biliyor musunuz? Terör yuvası Ali İsmail Korkmaz’ı katledenlerin olduğu yerlerdir. Terör yuvası bizim tepemize gaz bombası atanların, Taksim’i gaz bombasına boğanların,Abdullah Cömert’leri katledenlerin olduğu yerdir terör yuvası. Biz bunu aynı şekilde iade ediyoruz. Edepten yoksun. Senin bilgin Cem Evini tartışmaya yetmez. Haddini bileceksin” diye konuştu

Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez de kimsenin dininden, dilinden, inancından dolayı horlanmamasını istediklerini belirterek, “Biz eşit yurttaşlık istiyoruz. Şimdi Cami-Cem Evi Projesi’ni ortaya attılar. Buna hayır demek için alanlara inmeliyiz. cami-cem evini aynı yere yapmak isteyenler bizim geçmişimizi bilmediklerindendir. Bunlara karşı daha diri olmalıyız. Cem evi, cem evi olduğu için güzeldir. Cami, cami olduğu için güzeldir” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından sanatçılar Tolga Sağ ile Cihan Çelik konser verdi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 + 9 =

More in Haberler

To Top