Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

İşte Bağış Rüşvetin Belgesi! Bilal’in Ses Kaydı da Çıktı

Haberler

İşte Bağış Rüşvetin Belgesi! Bilal’in Ses Kaydı da Çıktı

Bilal Erdoğan’ın, TÜRGEV Başkanı’na, “Ağaoğlu’nun bağışladığı araziyi takip et” dediği internete sızdı.

Büyük Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu, hükümetin anayasası askıya alarak engellediği 100 milyar dolarlık yolsuzluk operasyonu ile gündeme gelen, ancak hükümetin kapatmaya çalıştığı iddialar arasında yer alan “rüşvet bağış”a ilişkin konuşmalar da ortaya çıktı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu önceki gün Amasya’da yaptığı konuşmada, “Oğlunun bir vakfı var. Adı TÜRGEV. Ağaoğlu diye bir firma var. Bakırköy’de pırlanta değerinde bir arsa var. Başbakan’a gidiyor. Bu arsanın imar durumunu düzelt diyor. O da, karşılığında Ataşehir’deki 20 dönüm araziyi oğlumun vakfına ver diyor. Bu rüşvet değil mi?” diye sormuş, bunun “nüfuz ticareti” ve rüşvet olduğunu söylemişti.

YALANLAMIŞTI…

Kılıçdaroğlu’nun konuşmalarında olayı halka anlatmayı sürdürmesi üzerine AKP döneminde baş döndüren bir hızla zengileşen işadamlarından biri olan Ali Ağaoğlu dün yazılı bir açıklama yapmıştı. Büyük Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu’nda gözaltına alınarak tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Ağaoğlu, “Adı geçen vakfa (TÜRGEV) hiçbir biçimde böyle bir arsa verilmediği gibi bu tür bir pazarlık da söz konusu olmamıştır” demişti.

“O ARAZİYİ ALALIM”

Sözcü gazetesinin haberine göre; soruşturmada yapılan teknik takip sonucunda, oğul Erdoğan’ın Ahmet Ergün’e, Ağaoğlu’nun arazisi ile ilgili verdiği talimat da var. Erdoğan’ın, Ergün’e “Bu Ağaoğlu’nun bize bağışlayacağı araziyi takip etmemiz gerekiyor, o zaman onu sen yap” diye talimat verdiği iddia ediliyor. 30 Mayıs 2013’te gerçekleşen görüşmede yine iddialara göre Erdoğan, Ergün’e “Altunizade’dekinin tapusunu aldık” diyor, Ergün de “Öyle mi tamam elhamdülillah”diye karşılık veriyor.

Soruşturmada polisin, Bilal Erdoğan ile Ali Ağaoğlu’nun 7 Mart 2013 ve 23 Nisan 2013 tarihlerinde 2 defa toplantı yaptıklarını ve imar durumlarının halledilmesi karşılığında arazi bağışı konularını konuştuklarını belirlediği öne sürülüyor. İlk toplantı talebinin Bilal Erdoğan’dan geldiği ve buna dayanak olarak da 4 Mart 2013’te TÜRGEV Başkanı Ahmet Ergün ile Ali Ağaoğlu arasında yapılan telefon görüşmeleri gösteriliyor. Ergün, Ağaoğlu’na “Bilal’le gelmek istiyoruz” diyor, Ağaoğlu da“Memnuniyetle” diyor.

20 DÖNÜM 100 MİLYON DOLAR

Polis kayıtlarındaki iddialara göre; Ağaoğlu’nun Bilal Erdoğan ile TÜRGEV’de yaptığı toplantının ertesi günü, Erdoğan’ın arkadaşı A. Ç. ile bir inşaat firmasının Yönetim Kurulu Başkanı C. A. arasında bir görüşme oluyor. Görüşmede, Ağaoğlu’ndan Ataşehir’deki 20 dönümlük 100 milyon dolar değerindeki arsasının istendiği, Ağaoğlu’nun önce yutkunduğu, ancak sonradan vermeye razı olduğu iddia ediliyor. Daha önce basına değeri 200 milyon lira olarak yansıyan arsaya ilişkin toplantı içeriğinin çok gizli tutulmaya çalışıldığı da soruşturmade belirtilen konular arasında. Ağaoğlu’nun pazarlık kapsamında “Ben bunu veririm ama ondan sonra bir işim olduğunda ikiletmez kimse” dediği de öne sürülüyor.

gazetecileronline

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 + 15 =

More in Haberler

To Top