Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Radikal İslamcılardan Paris’te Mizah Dergisine Saldırı: 12 Ölü

Haberler

Radikal İslamcılardan Paris’te Mizah Dergisine Saldırı: 12 Ölü

Paris’te, Hz. Muhammed karikatürleri yayımlayan Charlie Hebdo dergisine silahlı saldırı; en az 12 ölü!

charlie_hebdo

Dersimnews.com – Paris’te mizah dergisi Charlie Hebdo’nun merkezine Kalaşnikof ve roketatarlı saldırı düzenledi. Saldırının cihatçı terör örgütleri tarafından yapıldığı belirtiliyor.

Fransa’nın başkenti Paris’te mizah dergisi Charlie Hebdo’nun merkezine silahlı kişilerce saldırıldı. En az 12 kişinin ölümüne neden olan saldırganlar kaçtı. Dergi daha önce Hz. Muhammed‘in karikatürlerini yayımlamış ve tartışmaya yol açmıştı.

Derginin Paris’in 11’inci bölgesindeki Nicolas Apper Caddesi’nde bulunan merkezine saat 11.30 sularında (TSİ 12.30) silahlı en az iki kişi tarafından saldırı düzenlendi. Reuters, AFP ve AP saldırıda 12 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu. Saldırıda beşi ağır toplam 20 kişinin yaralandığı da gelen bilgiler arasında

SALDIRGANLARI BİNAYA SOKAN KADIN ANLATIYOR:

Saldırıdan kurtulmayı başaran dergi karikatüristlerinden Corinne “Coco” Rey, Fransız L’Humanité gazetesine yaptığı açıklamada, “Kreşten kızımı almıştım. Gazetenin kapısına geldiğimde iki silahlı ve kapüşonlu adam bizi tehdit etti. İçeri girmek, yukarı çıkmak istiyorlardı. Şifreyi tuşladım. Wolinski’ye, Cabu’ya ateş açtılar. Beş dakika sürdü. Ben bir masanın altında sığındım. Fransızcaları mükemmeldi. El Kaide’den olduklarını söylediler.” dedi.

CHARLIE HEBDO: KATOLİK KİLİSESİ DAHİL TÜM DİNLERİ HİCVEDEN DERGİ

BBC’nin Paris muhabiri Hugh Schofield, Charlie Hebdo’nun Fransız mizahında 1789 İhtilali öncesinde Marie-Antoinette ile dalga geçen “skandal broşüler” geleneğini sürdürdüğünü söylüyor. Derginin tarzı ise zaman zaman aşırıya varan bir provokasyon olarak tanımlanıyor.

18. yüzyılda kraliyet ailesindeki seks skandalları ve yolsuzlukları hicveden bu gelenek, bugün daha çok siyasetçileri, polisi, bankacıları ve dinleri hedef alıyor.

Kırk yılı aşkın bir süre önce yayına başlayan Charlie Hebdo dergisi de geçmişte Katolik Kilisesi’ni de hedef almış, prezervatif takan Papa karikatürleri yayımlamıştı.

Derginin 2006 yılında bir Danimarka gazetesinde çıkan Muhammed Peygamber karikatürlerini yayımlamasından sonra, adı dünya çapında duyuldu. 2011 yılında da “Şeria Hebdo” başlığı altında Peygamber’in bir karikatürünü yayımlaması ardından dergi binasına motolof kokteyli ile saldırı düzenlendi.

Bir yıl sonra da, Muhammed Peygamber’e hakaret etmekle suçlanan “Innocence of Muslims” (Müslümanların Masumiyeti) filmiyle ilgili olarak birçok ülkede düzenlenen gösteriler üzerine, Peygamber’i çıplak gösteren karikatürler de yayımlamıştı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × four =

More in Haberler

To Top