Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Taksici Ali Haydar Kaya MKP tarafından İnfaz Edildi

Dersim

Taksici Ali Haydar Kaya MKP tarafından İnfaz Edildi

Dersim Ovacık’ta  10 gün  önce,  MKP / HKO tarafından kaçırıldığı belirtilen taksici 43 yaşındaki Hadar Kaya’nın, başına sıkılan tek kurşunla öldürülmüş cesedi bulundu.

 

Dersimnews.com / Ovacık – Dersim Ovacık’ta  10 gün  önce,  MKP’nin askeri kanadı Halk Kurtuluş Ordusu (HKO)  örgütü tarafından kaçırıldığı belirtilen taksici 43 yaşındaki  Ali Hadar Kaya’nın, başına sıkılan tek kurşunla öldürülmüş cesedi bulundu.

Ovacık’ta taksi şoförlüğü yapan, evli ve 3 çocuk babası Haydar Kaya, bir hafta önce yolcu götürdüğü bir köyden dönüşünde önü  HKO üyesi bir grup tarafından kesildi. Örgüt üyeleri Kaya’yı götürürken, olaydan haberi olan ailesi ve yakınlarının kaçırılmayı gizli tutup, güvenlik güçlerine bilgi vermediği ortaya çıktı.

Kaya’nın, cuma günü Ovacık’ın Hanuşağı köyünde başına tek kurşun sıkılarak öldürüldü öğrenildi.  Örgüt tarafından yapılan açıklamada  Ali Haydar Kaya’nın,  “işbirlikçilik yaptığı”  ve bu nedenle  infaz edildiği belirtildi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
13 Comments

13 Comments

 1. malim

  15/10/2012 at 16:03

  Allah kar etsin ne zaman bitecek bu dersimin cilesi.

  • gızem

   13/11/2012 at 13:02

   ali haydar kaya benım dayım ve bizim içimizdekı atesı kımse bılemez evınde buzdolab ıtelevızyon vb. seylerı olmayan ali haydar kayaya yanı dayıma sımdıde suc atıyosunuz o cocuklarının cıglıkları ve en kucuk kızınındaha 2 ye gıttıgını bılıyomusunuz cocuk daha bılmıyo babasının oldugunu ben dayımı oldurenlerrı KURBAN OLDUGUM ALLAHIMA havale edıyorum ALLAHIN KI agardır pekı 83 yasındakı anneye bu qcı verılır mı? size soruyorum benım dayım kucuklugunden berı onların elındeydı hep dayak atıyorlardı dayım evınde bır ekmek olsa gıdıp olmayanlara verırdı derdıkı olsun ben cocuklarıma alırım buna ne dıceksınız bız polıse syleseydık bızıde oldururlerdı o zaman dayımı kım kurtarıcaktı neys edayım merak etme kanın yerd ekalmayacak KURBAN OLDUGUM ALLAHIM SANA İŞBİRLİKÇİ DİYENLERIDE SENI OLDURENLEREDE YAPACAGINI BILIR ..

 2. erdal

  16/10/2012 at 07:49

  dersımlı olmak onurdur ıbooocu

 3. Hasan

  16/10/2012 at 08:50

  -Kinama-

  Dersim´de kim ne adina hareket ederse etsin. 38 den beri kusatma altindaki Dersim de islenen bütün cinayetleri esefle karsiliyor, nefretle kiniyorum. Islenen cinayetlerin hic bir hakli gerekcesi olamaz. Örgüt derhar o aileden özür dilemeli….Ali Haydar Kaya, ya allahtan rahmet, ailesine bas sagligi diliyorum..

 4. Bawer-dersim

  18/10/2012 at 06:58

  yine mi başladiniz siz gücünüz ancak sivil vatandasa yetsin mahocu kargalar bunun hesabini vereceksiniz

 5. cem

  21/10/2012 at 17:48

  “Ölümü alkışlayanlar, çocuklarımızı bir hiç uğruna ölüme itenler, ölüme alkış tutanlar, ölümden siyasi menfaat umanlar, cenazelere basarak yükseleceklerini sananlar, evet bu sözüm sizlere.
  Suçlusunuz ve suç ortağısınız.”

  Evlatlarımızın ölümünden PKK/BDP de en az devlet kadar sorumlu ve suçlu olacaktır

  Kenan Fani Doğan

  Kürtlere özgürlük, kurdara azadi demek çokmu zor?
  Bunu söylemeyip Öcalan’ı k
  endi düştüğü yine kendi zindanından kurtarmaya çalışmak kürtlere hangi özgürlüğü getirir, türk bayrağıyla buluşma özgürlüğünü mü?
  Bu kardeşlerimizin özgürlük kazanımı diye bir dertleri yok, önce kendileri özgür değiller, ruhi ve felsefi şekillenmeleri, mantıkları, düşünce sistemleri özgür değil. Sistemin ve hele sömürgeci yönetimin bir parçası olmayı erek olarak önlerine koymuşlar.
  Ne demek kürt sorunu?
  Kürdistan demek çokmu zor?
  Kürdistan’a özgürlük demek, kürtlerin yaşama hakkıyla koşut olan ülkesini istemek, sahiplenmek çokmu marjinal bir talep?
  Yeryüzünde hangi sömürge ulusun siyasetçileri ülke kavramını kendi ulusu için öcü haline getirir ve onun yerine sömürgeci devlete ve egemen ulusa bağlılığı telkin eder?
  Böylesine bir bağımlılığa, işbirlikçiliğin bu türüne dünyanın hiçbir yerinde özgürlükçülük anlamı yüklenmeyip hangi sıfatın uygun görüldüğünü hepiniz adınız gibi bilmezmisiniz?
  Ülkesi elinden alınmış olan bir millet bir başka ulusun ve devletin yönetiminde hangi özgürlüğü yaşama geçirebilir?
  PKK/BDP kurmayları kendi ülke gerçeğini bırakınız bütün dünyanın kabul ettiği ve her halkın tecrübesinde yaşam bulan bağımsızlık ve özgürlük kavramlarından bu kadar uzak insanlar. Bugünlerde “pratik” sözcüğünü çokca kullanmaya başladılar, bu son dönemde başlıca sığınakları bu sözcük oldu. 30 yıl savaş verildikten sonra bir milim hak kazanamayıp her birinin devlet maaşlısı durumuna düşmeleri, komşu/kardeş halk dedikleri ulustan bula bula ancakki bir Kürkçü’yü, ancakki bir Sırrı Süreyya’yı bulup sadece bu kemalistlerin dostluğunu kazanabilmeleri bugünkü yönetici ekibin yegane pratiğidir. Bu tür siyasetin otuz yıl savaşa karşılık kazanımı bundan ibarettir. Hak kazanımı derseniz hak getire. Sadece Öcalan’ın itaatkar yanlıları meclise birer devre biat etmeye karşılık süper emeklilik kazanmışlardır. “Pratik” dedikleri budur ve ortada başkaca hiçbir kazanım yoktur. Buna karşılık herhangi bir kazanım için diretmek de yoktur.
  Ölüm oruçları bir dramdır.
  Binlerce kürdün şehadeti de öyle.
  Ülkesinin kurtuluşu için yaşamlarını feda eden insanların emeğini, kahramanlığını Öcalan’a özgürlük mecraına kanalize etmek, kölelikten ve yoksulluktan gına gelmiş halkın özgürleşme talebinin yerine Öcalan’ın özgürlüğünü öne çıkarmak ve Öcalan’ı da parti kongresinde “türk bayrağıyla buluşturmak” millete ve evlatlarına ihanet değilse ihanet nedir o zaman?
  Her biriniz yetişkin ve bilinçli insanlarsınız bu denli açık ve çelişik olan, bu denli bariz bir şekilde sırıtan BDP ve Öcalan’ın toptan sömürgeci devlete yedeklenmesini hepiniz görüyor, en fanatik dinciden daha feci bir tevekkülle tavuğun dinozor yumurtası yumurtlayacağını umuyor ve duaya duruyorsunuz.
  Bu olmayacak duaya amin dememenin, yanılsamanın ve kürt halkını mainpule etmenin yerine doğruyu koymanın zamanı gelmedimi?
  Hepiniz ölüm orucundakilere, yaşamını feda edenlere, bunların ailelerine, kürt milletine karşı suçlu durumundasınız!
  Ölüm oruçlarına’ “yandaşız, destekliyoruz” sloganlarıyla, pankart açmakla, yollara dizilmekle destek verilmez. Eviniz yanarken davul çalmanın yangını söndürmeye yetmeyeceğini hala öğrenemedinizmi yada doğruları dillendirmeniz örgüt iradesiyle yasaklanmışmı?
  Ölüm oruçlarının ancak siyasi talep yükseltmekle, bu taleplerin arkasında kararlı bir şekilde durmakla destekleneceğini bilmiyorsanız neyin siyasetini yapıyorsunuz, kimleri ölüme itiyorsunuz ve niçin itiyorsunuz?
  İnsan yaşamını bu denli ucuz bir politikaya kurban etmekte sakınca görmeyecek kadar önemsizleştirdiğiniz hatta hiçleştirdiğiniz için insanlığa ve yaşama karşı suçlusunuz!
  Hele PKK/BDP kurmaylarının ölüm orucuna ekledikleri “Öcalan” kuyruğuna dair beyanatlarını bir de özgürlük kavramının içeriğine sadık kalarak yorumlamaya ve sonuçlarını kestirmeye çalışın bakalım. Bu ne kadar özgürlük talebidir, kürtlere ne kadar özgürlük getirecek, kürtlerin yaşamında neyi değiştirecek, kendinizce bir irdeleyin bakalım hangi kanıya varıyorsunuz?
  Güzel kardeşlerim, bu ülke Öcalan’ın ve Demirtaş’ın tapulu malı değil. Bu mücadele onların keyfi ve ilkel tercihlerine göre yürümek zorunda değil. Kavgamız bebelerin, daha doğmamışların, işkence görmüşlerin, sürülmüşlerin, yedi kuşak soykırıma uğramışların, her kuşak ayaklanmışların, kadınların, gençlerin, yaşlıların, yetimlerin, açlık sınırının altında yaşayanların, ülkesi tarumar edilmişlerin kendi mukadderatını kendi eline alma, yani bağımsız devletini kurarak kendi yaşamını yönetme kavgasıdır.
  Yapmayın, zulmün ve köleliğin hizmetin girmeyin.
  Kemalizmi ve kemalist devleti ne kadar cilalarlarsa cilalasınlar bu lafazanlara kanmayın, bunun yerine dönüp ülkenizin ve milletinizin haline bakın.
  Kemalizmin ve kemalist devletin niteliğine en doğru tanım milletimizin bugünkü halidir. Birileri elini mengeneye kıstırıyorsa milleti de beraber elini kıstırması için teşvik etmesine alkış tutmayın.
  Halkınızın eli nasıl serbest kalır bunun çarelerini bulmaya yoğunlaşın.
  Niye milleti kışkırtıyorsunuz, BDP’yi zaten meclisin kalbine yürütmüş ve meclise sokmuşuz. Gerilla komutanlarını ta Oslo’ya kadar yürütmüş/uçurmuşuz.
  Fukara ve bilinçsiz insanlardan yararlanacağınıza meclise soktuklarınız mecliste oturma eylemi yapsınlar, mecliste açlık grevi başlatsınlar.
  Öcalan da kendisi için açlık grevine başlasın. Bu çokmu zor? Yoksa bunlar dokunulmaz ilahmıdır?
  Biz onları Kemal’i selamlasınlar, “türk bayrağının bekçisi bizleriz, Atatürk temel direktir, Öcalan’ı türk bayrağıyla buluşturacağız” demeleri için meclise göndermedikki.
  Sahiden, biz bu sayın bayları niçin meclise gönderdik?
  Bu sorunun bir cevabı olmalı. Cevap verirken mecliste ne yapmakta oldukları, beyanatları, flörtleri, yaltaklanmaları, gizli görüşmeleri daha ciddi ve dikkatli bir şekilde sorgulanmalı, değilmi?
  Mehmet Öcalan BDP parti meclisine seçildi, abisi Abdullah’ın özgürlüğü için önce kendisi açlık grevine başlasın görelim. Devrimcilik öyle yağma Hasan’ın böreği değilse önce Öcalan soyadından açlık grevi beklentimiz çokmu aşırı bir istektir?
  Kürtlerin varlığı ve özgürlüğü önce kendi örgütlerinin ve siyasetçilerinin işgaline maruzdur. Kürtlerin ülkesi önce bunların zihinlerinde inkara ve iğfale uğramaktadır. Kürtler herkesten çok kendi siyasetçilerinin istismarına uğramaktadır. Kürtlerin bu gidişata tavır almamaları halinde kölelik katmerlenerek sürecektir ve milletin özgürlük çırpınışı hiç bir olumlu sonuç vermeyecektir. Bu yergi mücadeleye güvensizlik değildir, yanlış yol ve yönteme, devlete endekslenmeye yükseltilen karşı tutumdur. Sonuçta hepiniz bu noktaya geleceksiniz. Bugün ardına takıldığınız siyaset bezirganlarının, vatan satıcıların hepsi kaybolacak ama dünyada esen özgürlük rüzgarları yön değiştirdikten ve kürtler koca bir asrı celladına demokrasi kurmak adına celladın ipini yağlamakla geçirdikten sonra..
  Hepiniz suçlusunuz!
  Bir millete yapılacak en büyük kötülük, yine o milletin evlatlarının beynini yıkayarak kendi ülkesinin kurtuluşu ve bağımsızlığı yerine bir şahsın bağımsızlığı ve hükümranlığı için ölüme sürmektir.
  En az kötü cezaevi koşullarının, kötü muamalenin suçlusu olan devlet kadar suçlusunuz. Aynı devletten maaş alırken, aynı devlete karşı çıkmazken, bütünlüğünü savunurken, bayrağını sahiplenirken bu insanlık dışı uygulamaların da ortağı durumundasınız. Yoksa tavşanın etini yemiyor da sadece et suyunu mu içiyorsunuz?
  Hepiniz suçlusunuz, devlet bu cüreti sizin gibilerin devletin temeline karşıt olmak yerine bu temele omuz vermenizden alıyor, bu halinizle sizler bizzat evlatlarımızın katilleri ve işkencecilerinin fiili işbirlikçisi ve suç ortağısınız. Niyetiniz ne olursa olsun duruşunuzun fiili sonucu budur ve sizlerin objektif konumunuz budur.
  Ölümü alkışlayanlar, çocuklarımızı bir hiç uğruna ölüme itenler, ölüme alkış tutanlar, ölümden siyasi menfaat umanlar, cenazelere basarak yükseleceklerini sananlar, evet bu sözüm sizlere.
  Suçlusunuz ve suç ortağısınız.

 6. Azad

  30/10/2012 at 19:37

  Burdaki yorumlara bakılırsa Dersim halkının işide zor zira Devletten gelen katliamlara seslerini çıkartmıyorlar…. Bu onların seçimi gerçi….. DEvrimci hareketler de Evrensel olarak emperyalisme faşizme karşı her zaman duracaklar bu böyle devam edecek

 7. gızem

  13/11/2012 at 13:12

  kucuk kızı hal dıyorkı babam bıze odun kesmeye gıttı buna ne dıyecksınız sız haydar gıbı bir yoldası bır daha bulurmusunuz ailesini inandırın sucluları oldurun sucsuzları degıl

 8. Usaro. Newe

  14/11/2012 at 16:55

  Dersim

  Dersim´de taksi şöförlerini öldürenler hakikatten kim?, Ovacık’da genç savcıyı öldürenler hakikatten kim?
  Askerleri öldürenler hakikatten kim?
  Birini devrimci diye öldürenler, diğerini ajan diye öldürenler, birini devrimci eden güç, eline silah veren güç, diğerini ajan veya işbirlikçi iftirasına tutan güç, bu güçlerin arkasındaki güç nedir?
  Görüyoruy ki, bu gücün, bu güçlerin tek hedefi öldürmek, öldürmek, öldürmek veya…. öldürtmek, öldürtmek, öldürtmek ……

  Bu güçlerin tek hedefi: Dersimi bitirmek, Dersimi eritmek, Dersim tüketmek !
  Bunların hepsinin arkasında hangi hayın plan var? Hangi güçler var? Hangi tek güç var? Hangi tek el var? Hangi tek parmak var? Hangi enerji, hangi tek şirket, siyasi şirket var?

  Acaba büyük maksat: Dersimi habire çeşıtli kollara, zıt yollara, zıt fikirlere, düşmanca renklere, karşıt seslere bölmek, ayırmak böylece bitirmek mi?
  ________________

  Dersim sürekli kanayan yara. Dersim sahipsiz. Dersim hukuksuz bir yer. Dersim en çok katliamların ve sürekli şiddetin sürdüğü bir bölge
  Dersim, Türkiye´de en küçük bir şehir, en otoritesiz şehir, en zayıf ve en güçsüz şehir. Kimsesiy bir bölge. Korunmasız bir bölge.
  Dersim´e bu güçler sayesinde hakim olan hayat budur: İnsanlarımızı öldürmek, sürmek, bölmek ve harcamaktır. İnsanlarımızı iftiraya tutmaktır, korkutmaktır, haraç almak ve hakaret etmektir. Bu olaylar Dersimlilere başka bir kazanç getirmiyor!

  Geriye dönüp baktığımızda: Bu son 30-40 yıl içinde en çok ölenlerin ve en çok kolay öldürülenlerin Dersimli olduğunu görüyoruz. Dersimliyi öldürmek, Dersimliyi unutmak en kolay şeydir Türkiyede! 1938 katliamı ve bunun sonrası bunun açık bir örneğidir!
  Yanlış mı?

 9. tokatlı

  17/11/2012 at 14:03

  bir insan daha belirsiz bir sebepten dolayı daha öldürüldü ölüm nasıl olursa olsun bir insanın yaşama hakkı elinden alınamaz.düşmana kurşun sıkamayanlar yıllardır kendilerini besleyen destek veren bir insanı bu kadar kolaymı öldürebelir,karadenizden kovulmalrının tek sebebi yardım aldıkları insanları bir örgüt elamanı gibi sanıp onu her gün sıkıştırmalarından kaynaklıdır..bir akrabam yıllardır yardım yaptı bu gruba ekmek erzak ayakkabı,ve dağdakilerin 3 ele geçirildi,asker tarafından ve köy meydanınına gtrilireek yardım edenlerin isimlerini açıladılar.sonuç akrabam günlerdir işkence ve sonunda kanser olup öldü,arkasında 1 kadın 3 kız çocuğu ve bir ailenin parçalanıp hayatlarının altüst olması kalmştır…

 10. Mert

  28/11/2012 at 17:55

  Haberleri seyrediyor musunuz? Taksici Ali Haydar Kaya’yı “işbirlikçi” diye öldüren MKP’liler, askerlerin “Teslim ol!” çağrısı üzerine teslim oluyorlar. Şu an bu teslim oluşun haber videosu internette…

  Silahlarını bırakıp, büyük bir İŞBİRLİĞİYLE askere teslim olarak canlarını kurtarıp, yaşamaya devam eden MKP’liler, askerlere teslim olmanın tadını da çıkartıyorlardı. Biri yaralı ayağını askere uzatarak, askerin ayağına tıbbı tedavi yapmasını sağlıyor. Bir diğeri askerden sigara istiyor ve sigara tellendiriyor. MKP’li kadın gerilla, askerden aldığı sigarayı tellendirirken; “beni korkutuyorsunuz” diyor. askerde; “Niye korkuyorsun ki? Korkulacak herhangi bir şey mi var ki?” falan diyor. Diğerleri askerlerin sularını alıp içiyorlar, ellerini yüzlerini yıkıyorlar. Hayatlarından memnun bir şekilde askerlerin helikopterlerine atlıyorlar…

 11. Usaro Newe

  02/12/2012 at 16:29

  Bu videoya baktım, bu videoda ne gördüm?
  Bu videoda asker sanki ilk yardım hizmetinde görev yapan Kızılay elemanları gibi yardım ediyor. Yumuşak ve sabırlı görünüyor. Olay kameraya alınıyor. Yakalanların yüzleri gölgeleniliyor. Acaba saygıdan mı?
  Bu manzara bugüne kadar Dersim ve çevresinde görülmedi! Acaba bu durum yeni bir adım mı, yeni bir başlangıç mı?

  Dersimlilerin, Dersimli gençlerin Türkiye’de hiç bir değeri yok. Dersime yıllardır hep korku hakim.
  Son 30-40 yıldır Dersim hep bir huzursuzluk diyarı, hep tehdit ve yılgı diyarı. Dersimin üzerinde hep karabulutlar geziyor. Dersimin başı hep belada.
  Niye?

  gençler çeşitli gruplar ve şirketler tarafından, karalık güçler tarafından sürekli kullanılıyorlar, tuzağa düşüyorlar!

  Acaba,
  Dersimli gençlerin, Dersim halkının bu karanlık tuzaklara düşmeme özgürlüğü var mı? Bu karanlık tuzaklara, bu ölüm tuzaklarına düşmeme hakkı, düşmeme inkanı var mı? Kendini bu olaylardan uzak tutma, bu tuzaklardan uzak tutma özgürlüğü var mı?
  Acaba niye yok?

 12. Dersimli

  04/07/2013 at 11:55

  Cem bu infazin BDP ve PKK ile ne alakasi var..önce haberi adam gibi oku..isiniz gücünüz kürtlere saldirmak..pes

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seven + sixteen =

More in Dersim

To Top