Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Bardakçı: Osmanlı’da Hoşgörü Yoktu!

Gündem

Bardakçı: Osmanlı’da Hoşgörü Yoktu!

Tarihçi yazar Murat Bardakçı: Osmanlı’da Hristiyanlar’ın ibadetlerinde serbest bırakılıp İslamiyet’e geçmeye zorlanmamalarının sebebi hoşgörü falan değil, sadece paradır!

Dersimnews.com– Habertürk gazetesi yazarı Tarihçi Murat Bardakçı, açıklamalarıyla gündem yarattı. Osmanlı devletinde hoş görü olmadığını söyleyen Bardakçı;  “gayrımüslimlere para için için dokunulmamıştır” dedi.

İşte Bardakçı’nın açıklamaları:

HOŞGÖRÜ DEĞİL PARA!
Osmanlı’da Hristiyanlar’ın ibadetlerinde serbest bırakılıp İslamiyet’e geçmeye zorlanmamalarının sebebi hoşgörü falan değil, sadece paradır! Gayrımüslimlerin ödediği haraç ve cizye adındaki yüksek vergiler hazine için asırlar boyunca önemli bir gelir kaynağı olmuştur, bu vergiler bütün İslam devletlerinde vardır ve hiçbir devlet böylesine büyük bir geliri kaybetmek istememiştir.

YASAKLAR ÇOKTU
Uydurmamıza, kıvırmamıza ve eğip bükmemize gerek yok: Osmanlı döneminde Hristiyanlar için konmuş birçok yasaklar vardır. Meselâ şehirlerde atla gezememiş, yüksek bina yapamamış ve çanlarını kilise duvarının dışından işitilecek şekilde çalamamışlardır. Hattâ, bazı devirlerde sokağa ayaklarına çıngırak takarak çıkmak zorunda bile bırakılmış, belli renklerde elbise giymeleri bile yasaklanmıştır.

BU TOPRAKLARDA HOŞGÖRÜ HİÇ BİR ZAMAN OLMADI
Eski asırlarda bu topraklara şimdi Pax Ottomana yani Osmanlı Barışı denen bir sükûn hakimdir ama barışın kaynağı karşılıklı anlayış yahut hoşgörü değil, devletin gücüdür. Devletin kuvvetli olduğu devirlerde ister Müslüman, ister Hristiyan olsun, teb’adan hiç kimsenin din bahanesiyle bile tek söz etmesine izin verilmemiştir.Sözün kısası: Hoşgörü, bu topraklarda hiçbir zaman vârolmamıştır, dolayısıyla şimdi söylediklerimiz sadece kendimizi kandırmaktan ibarettir.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
3 Comments

3 Comments

 1. Arif

  15/01/2013 at 20:19

  Türkiye de gündem olmak için yapılan klasik ve artık banal ayak oyunlari ; milletin deger yargılarına salya at tamam , fakat bu donem artık bitti. Bunlarda türünün az restlananlardan

 2. Dersimli

  19/01/2013 at 07:11

  Aynen osmanli müslüman olmiyan lara zulum agir vergi ve katliamlar yasatmis tipki cumuriyet gibi!!

 3. objektif

  08/04/2015 at 16:12

  şimdi roma’ ya da mı hoşgörülüydü diyeceğiz?

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sixteen + 16 =

More in Gündem

To Top