Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

98 Yıl Sonra Dersim’de Ermeni Soykırımı Anması Yapıldı

Dersim

98 Yıl Sonra Dersim’de Ermeni Soykırımı Anması Yapıldı

Merkezi İstanbul’da olan Dersim Ermenileri Derneği, 98 yıl sonra ilk kez Dersim’de basın açıklaması yaparak, Ermeni Soykırımı’nı protesto etti.

Dersimnews.com/Dersim – 24 Nisan Ermeni Soykırımı’nı Anma Günü’nde 98 yıl sonra ilk kez Dersim’de anma yapıldı. Dersim Ermenileri Derneği üyesi yaklaşık 15 kişi Belediye Yeraltı Çarşısı üzerinde toplananlara karanfil dağıttı.

dersim-1915-anmasi1

Dernek yöneticisi Serkan Sarıateş, 98 yıl önce Ermenilerin yazgısına dünyadaki herkesin üzüldüğünü belirterek, DersimiErmenilere karşı işlenen suçu lanetlemek ve kurbanlarını anmak için toplandıklarını söyledi. Sarıateş, “Biz Dersim’in iki kadim halkı, Ermeni ve Kızılbaş Alevi halkı soykırım hikayeleri ile büyüdük. Bu kadar çok kötülüğü, katliamları, sürgünleri, asimilasyonları, devlet terörünü yaşamış insanların hatıralarını, belleğini, türkülerdeki ağlatıyı kazırsanız, altında soykırım gerçeğini görürsünüz” dedi.

On yıllardır sustuklarını ifade eden Sarıateş, yaşadıkları trajediye ağlayamamanın ezikliğini yaşadıklarını savunarak, “Tam 98 yıldır sustuk. Hakikatı söyleyememenin kendimizin yaşadığı trajediye ağlayamamanın, cemaatini yitirmiş, manastırları ziyaretsiz kalmış, mezarlakları görüpte yutkunmanın bizdeki acısını duyumsamayan köreltilmiş yürekler ne bugünümüze ne de acılarımıza ortak olamazlar” diye konuştu.

“DERSİMLİ ALEVİLERE TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

1915 olayları sırasında Dersim’e sığındıklarını söyleyen Sarıateş, “Dersim’in Kızılbaş Alevileri’ne, Dersim Ermenileri adına teşekkür etmek istiyorum. Dersim’in Kızılbaş Alevileri, insanlıklarının komşuluklarının gereğini yaptılar, bu komşularımız olmasaydı, belki bugün burada bu soykırımın kurbanlarını anacak insan olmayacaktı. Dersim’e sığındık ve ölmedik ama tam 98 yıldır susuyoruz. Susmak, yutkunarak yaşamak zorunda olmak, belleğindekini ve hikayeni konuşamamak zamana terk edilmiş manastırlarda mum yakamamak, insanın içindeki ağlatıyı mırıldanamaması, bazen ölümden daha ağır bir duygudur. 98 yıl sonra ilk kez kendimiz olarak konuşuyoruz, adımızla konuşuyoruz” dedi.

dersim-1915-anmasi2

Yapılan konuşmaların ardından, Ermeni Soykırımı nedeniyle Türkiye’den göç ederekYunanistan’a yerleşen Ermenilerin torunu olan Takovi Minassian‘ın Ermenice okuduğu ilahilerle basın açıklaması sona erdi. İngilizce konuşan Takovi Minassian, “Ben buraya Ermeni soykırımını anlamak için geldim. Benim yakınlarım da dahilTürkiye’de yaşayan Ermeniler’in soykırıma uğraması hala içimizde çok büyük bir acı. Adalet yeryüzünde herkese gerekli, ancak Türkiye’de bizlere karşı adaletli davranmadılar ve Türkiye’de yaşayan Ermeniler, 1915 yılından itibaren büyük acılar yaşadı, büyük katliamlara uğradı ve bizler hala o üzüntüyü yaşıyoruz. Şu an konuşurken ağlamamak için çok çabalıyorum.

Fotoğraflar: Ercan TOPAÇ

Sosyal medyada paylaşın
        
   
3 Comments

3 Comments

 1. cevo

  25/04/2013 at 09:38

  Dersim belediyesi “onlarin” (bizim bir parçamiz olduklari için bu terimi kullanmak zor olsa da) anisi için de bir seyler yapmali.
  En azindan Londra’da ki Hyde parkta ki gibi bir yer hazirlasinlar, ermeni jenosidi kabul edilinceye kadar, Ermeniler gelip orada açiklama yapsinlar… Bu diger tabulastirilmis, konusulamayan meseleler için de geçerli olsun, Dersim’e çok yakisir.

 2. Hardo Pil

  29/04/2013 at 21:45

  Türk Devleti Dersimi 1938de (Alevileri/Zazaları) katletti, sonra askeri darbelerlen ve solcu gruplar aracılığıylan hayali DEVRiMLER için kurban etti.
  Dersimi derinden yaraladılar, ezdiler, sürdüler.

  Sonra
  Kürtler için, Kürt projesi için bizi kurban ettiler, şimdi sırada Ermenistan projesi mi var?
  Şimdi de Ermenistan için mi kurban aranıyor? Kurban hazır, Kurban Dersimlidirler, Kurban Alevidirler.

  Bir Dersimli fakir ailenin çocugu ve Ermeni kökenli olan Gültekin, yeni adıylan Mihran Pirgiç kendi başına bir Dersim Ermeni derneğini kuramaz, Ermenistana gidemez, orada “Dersimlilerin % 75 Ermenidir” diyemez!
  İki yıl sonra Yunanistandan Dersime Ermenileri getirip 24.04.13 tarihinde Tuncelinin merkezinde bir toplantı ve anma yapamaz. Bunun hemen peşinden İstanbul Ermeni Patriği vekili Aram Ateşyan diyor ki: “Bu ilin %90 Ermenidir”.

  Bu taze olaylar bizi çok düşündüyor.

  Bu açıklamalarda sanki biz Dersimlilere yeni bir kurbanlık teklifi var. Sanki bizi yeni kurbanlığa davet ediyorlar !

  Abilerimiz bizi düşünmüş çok sağ olsunlar (!)
  Hardo Pil

 3. Vengdar

  01/05/2013 at 07:44

  İstanbul Ermeni Patriği ve gerici Türk basını Alevilere, Dersimlilere karşı el ele!

  Aşağda ilginç bir haber var, anlaşılıyor ki her iki taraf: Gerici Türk basını, yani Türk politik gücü ve Ermeniler ortaklaşa yeni projeler için yeni Kurbanlar arıyorlar.

  Bu yeni kurbanlık için, yine de en iyisi eski kurbanlardır. Seçimi yine Dersimliler için yaptılar, Dersimli kurbanlar en uygun kurbanlardır, Alevidirler, Zazadırlar, daha doğrusu zavalıdırlar, çaresizdirler, her tuzağa düşmeye hazırdılar. Bunlarda mili bilinç eksik, halk bilincinde bocalıyorlar, sürekli ve çok yönlü ezildikleri için kendi kültürel değerlerini koruyamadılar, dili Zazaca tehlikede, dini Alevilik Türkiyede tanınmıyor, alay konusu ediliyor, azarlanılıyor bu yüzden kendi identitesinde oldukça gevşekdirler. Geçmişde (1938) ve günümüzde hep açık kitlesel hem de bireysel baskılardan kurtulamadılar. Ebedi kurbandırlar ve ebedi yaralıdırlar.
  Bu yüzden biz Dersimlilerden daha iyi kurban mı olur? Abilerimiz, Ağalarımız bizi seçiyorlar!

  Kürt ve Kürdistan projesi için aşırı derecede kurban edildik, nufğsumuza kıyaslan Kürtlerden daha çok feda edildik. Soyalizm ve yeryüzene ceneti getirecek devrim hayalleri için herkesten çok Dersimli olarak, Aleviler olarak kurban edildik.
  Şimdi de sırada yeni projeler var: Ermeni projeleri. Yarın başka projeler.

  Bu konuda iki soru:

  1)Acaba Türk basınının güçlü bir bölümü neden bizi Ermeni gösterme hevesinde, neden bize dönme Ermeni sıfatını yapıştırma arzusunda ve neden bunun yaygarasını her fırsatta aşırı abartıylan yapmaktadır? Bunların yüksek hedefi nedir, ileri hedefleri nedir? Bu stigmaların, bu yanıltmaların asıl ileri hedefi nedir? Bunlar neye hazırlıktır?

  2) İkinci soru: İstanbul Ermeni Patriğinin karı nedir, Dersim Ermeni Derneğinin karı nedir? Ermeni lobisinin ve bunların arkasındaki güçlerin karı nedir? Dersimli Alevilere, (genelinde Zazaca ve önemli oranda Kırdaşki (Kürtçe) konuşan) biz Alevilere durup dururken Ermeni dönmesi demesinin yani Ermeni olmasının Ermenilere getireceği kar nedir? Ve bizi Ermeni göstermede Ermenilerin yüksek amacı nedir, Ermenilerin ileri hedefi nedir? Bu yalanların arkasında, bu propaganda sloganlarının arkasında Ermenilerin yüksek hedefi ve karı nedir?

  Hele bir tartışalım. Belki bir Ermeni dost bize bu amaçları hakkında bilgilendirme yapabilir.
  Selamlar, Vengdar

  Aşağda verilen bu haberi bir çok internet, Türk ve Ermeni (Agos) gazetelerinin internet sayfalarında okuyabilirsiniz.

  …………………………….
  Haber budur
  Tarih: 29.04.2013

  Tunceli’nin yüzde 90’ı dönme Ermeni’dir

  Ermeni Patrik Genel Vekili Ateşyan, Tunceli’nin yüzde 90’ı belki dönme Ermeni’dir dedi.
  Tunceli’nin yüzde 90’ı dönme Ermeni’dir

  Bugün TV de Erkam Tufan ile Analiz programına katılan Ermeni Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan’ın açıklamaları Tunceliler’i ayağa kaldıracak.

  Erkam Tufan, ‘ ‘Tunceli civarında çok fazla sayıda Kripto Ermeni olduğu söyleniyor bu doğru mudur?” şeklindeki sorusuna Ateşyan şu yanıtı verdi:

  DÖNME ERMENİ

  “Doğrudur Tunceli’nin yüzde 90’ı belki dönme Ermeni’dir. Neden derseniz 30 yaşlarında bir çocuk geldi bana ve ”benim köküm Ermeni” dedi. ”Ben dönmek istiyorum” dedi. Ben de ”ispatla dedim” ispatlayamadı, kabul etmedim.

  Ama inatla gitti geldi, vazgeçmedi. Gitti, geldi rahatsız etti beni, daha sonra babası aradı. Beyefendi dedi ”ben belediye çalışıyorum emekli olayım bende İstanbul’a gelip döneceğim. Buradaki halkın yüzde 90’ı Ermeni’dir, lütfen kabul et” dedi. Bende kabul ettim ders aldı, vaftiz oldu, kilisemizin üyesi oldu.”

  Kaynak: http://www.internethaber.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 1 =

More in Dersim

To Top