Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Sırrı Sakık”tan MİT’e Teşekkür

Siyaset

Sırrı Sakık”tan MİT’e Teşekkür

BDP’li Sırrı Sakık, çözüm sürecindeki rolleri nedeniyle MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve ekibini kutladı.

BDP milletvekili Sırrı Sakık, Meclis kürsüsünden MİT’e ve Hakan Fidan’a teşekkür etti. MİT’e yönelik eleştirilere karşı MİT’i savunacaklarını söyledi.

TBMM Genel Kurulunda MİT kanunda değişiklik öngören teklifin görüşmeleri sırasında söz alan BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, “MİT görevlerini üstlenmişse ve ilk kez MİT bu süreci götürüyorsa ve saldırıya maruz kalıyorsa biz buna seyirci kalmayız. Ben burada Hakan Fidan ve ekibini kutluyorum. 1 yıldır çatışmasızlık süreci yaşanıyorsa ve burada MİT’in bir katkısı varsa bundan mutluluk duyarız” dedi. BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ise Sırrı Sakık’ın “teşekkür”üne tepki gösterdi.

Sırrı Sakık söz aldığında kendinden önce konuşan AKP  Tekirdağ Milletvekili Ziyaeddin Akbulut’un Şanlıurfa Valisi olduğu dönemde gerçekleşen faili meçhul cinayetlerle ilgili sözlerine tepki gösterdi. Sakık, Akbulut’un “Ben Şanlıurfa’da 6 yıl çok başarılı Valilik yaptım. O dönemde bütün doğu ve güneydoğuda terör olayları çok yaygın olduğu halde, Şanlıurfa ilinde, halkla bütünleşen bir vali imajıyla, çok nadir terör olayları oluyordu ve onların da üzerine gidilip bütün faillerinin en kısa zamanda bulunması için her türlü çalışma yapılıyordu” ifadelerini hedef aldı.

Kürsüye eliyle vuran Sakık, Akbulut’a yönelik olarak şunları söyledi:

“Sizin bulunduğunuz dönemde 1994 yılında Nazım Babaoğlu gazeteciydi, ve Urfa’da katledildi, il başkanımız sizin dönemizde katledildi. Şimdi sizde biliyorsunuz ki, Allahta bilir o dönemin MİT, kontrgerilla,çeteler ve jitem sizinde haberiniz var. Hala buraya siz buraya çıkıp başarılı vali olduğunu söylüyorsunuz. Özeleştiride bulunmalısınız burada. Sizin dönemizde cinayetler işlenmişse, siyasi partinin temsilcileri öldürülmüşse çıkıp buradan ahkamdan ve namustan bahsedemezsiniz bize. Siz karanlık bir ödemede valilik yaptınız ve bu insanlar katledildi. Çıkıp buradan katilleri kollayan bir anlayışa buradan tahammül bekleyemezsiniz.”

Sırrı Sakık: “Hakan Fidan ve ekibini kutluyorum”

Sakık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geriliyoruz çünkü haklıyız. Biz yaralıyız. Binlerce faali meşru cinayetlerin işlendiği topraklardan geliyor ve biz yaşadık nasıl cinayetler işlendiğini. Siz çıkın Allah adına söyleyin siz biliyorsunuz kimlerin onları katlettiğini benden daha iyi biliyorsunuz. Bir yasa görüşülüyor. Bu yasa MİT yasası. Neden ulusalcı ve milliyetçi cephenin bu yasaya karşı durduğunu biliyoruz. Bir dönemden bahsediyoruz. İçinde MİTin JİTEM’in çetelerin aşiretlerin olduğu bir dönemde de faali meçhul cinayetlerden. Bu ulusalcı ve bu milliyetçi cepheler bundan rahatsızlık duymadı. Ses seda da çıkmadı. Ama bugün asıl sorun MİT’in bu konudaki otoriter yapısının yasalarca yeniden dizayn edildiğini biz iyi anlıyoruz. Çünkü siz Oslo’dan başlayan ve bugün İmralı’da devam eden süreçle ilgili ciddi şekilde buna karşısınız. Eğer kanı durduracaksa, eğer bu güne kadar bu görüşmelerde bakın sürekli şerefsizlikle insanlar itham ediliyor. ‘Kim ki görüştüyse şerefsizdir’ diyor. Biz bunu iade ediyoruz. Biz görüşüyoruz biz şerefli insanlarız. BDP görüşmeleri sürdüren bir partidir. Gidip İmralı ve Kandilli ile de görüşüyor, gelip iktidarla da görüşüyor. Bu şerefli bir iştir. Kanı,ölümleri durdurmak şerefli bir iştir. Şerefsizlik nedir biliyormusunuz. Kana seyirci kalmaktır ölümlere seyirci kalmaktır. MİT görevlerini üstlenmişse ve ilk kez MİT bu süreci götürüyorsa ve saldırıya maruz kalıyorsa biz buna seyirci kalmayız. Ben burada Hakan Fidan ve ekibini kutluyorum. 1 yıldır çatışmasızlık süreci yaşanıyorsa ve burada MİT’in bir katkısı varsa bundan mutlulukta duyarız.”

BDP’li Buldan’dan Sırrı Sakık’a tepki

Bu arada BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık’ın  ‘MİT görevlerini üstlenmişse ve ilk kez MİT bu süreci götürüyorsa ve saldırıya maruz kalıyorsa biz buna seyirci kalmayız. Ben burada Hakan Fidan ve ekibini kutluyorum’ sözlerini eleştiren BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan şöyle konuştu:

“Bir önceki oturumda milletvekilimiz sayın Sırrı Sakık’ın ifade ettiği MİT’e özellikle Hakan Fidan’a ‘teşekkür ediyorum’ ifadesine ben katılmıyorum. Roboski, Geber ve Lice olayı ortadayken bizim MİT’e teşekkür etmek gibi bir hakkımız yoktur. Dolayısıyla bunun altın önemle çiziyorum. Ben inanıyorum ki Sırrı Sakık arkadaşımız da bir yanlış anlamadan kaynaklı MİT’e teşekkürlerini sunmuştur. Ben şunu çok açık ifade etmek istiyorum. Teşekkür edilmesi gereken yerler farklı yerlerdir.

Bugün bu süreci başlatmış olan İmralı Cezaevinde yatan sayın Abdullah Öcalan’a ben teşekkür ediyorum. Bugün bu ülkede çatışmasızlık süreci varsa, kan akmıyorsa ve anneler ağlamıyorsa bu sürecin baş aktörü sayın Öcalan’a bir kez daha teşekkür ediyorum ve bu çatışmasızlık sürecinin devam etmesi gerektiğini savunuyor ve bu sürecin garanti altına alınmasını gerektirecek olan yasaların acilen Genel Kuruldan çıkarılması gerektiğini ifade ediyorum.”

ATALAY: ULUDERE’DE İSTİHBARATI MİT VERDİ

Tam da Uludere kaliamıyla ilgili Beşir Atalay’ın itiraf gibi bir açıklaması gündeme düşmüştü. Atalay, Türkiye sınırındaki operasyonlarla ilgili istihbaratın MİT’ten geldiğini bir soru önergesine verdiği cevapta ifade etmişti. Bu cevap Uludere saldırısnın da istihbaratının MİT’ten gittiği şeklinde yorumlandı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

  1. serhad

    19/04/2014 at 14:02

    Sırrı sakık ha eski MİT ha yeni MİT ne fark ederki? Biri gider başka birileri gelir. Sizin siyasi ve dünya görüşünüz sakat bir anlayiştır. MİT İMRALIDA yapılan görüşmeleri kendi istekleri doğrultusundan kamuya aktarırlar. Burda devletin siyasileri nerede Bu sorunu cözeçek olan devletin partilerin siyasi anlayişi nerde kalıyor. Bu ülkede ozaman neden siyaset politika yapiyorsunuz bırakın MİT yapsın siz veya bizler neden uğraşiyoruz? Anlaşılan devleti yöneten MİT ve bir siyasi mahküm partiler yok ortada devlet yok ortada herşeyi devletin küçük bir birimi ve mahküm olmuş bir adam. Bu halkın haklarını bunlarmı alaçaklar? MİT,in bugüne kadar yaptığı zülüm ve katliamları nasıl görmezlikten geliyorsunuz ey bdp liler artık kendinize gelin biraz uyanın halklara hak ve özgürlükler miti savunarak hiç bir yere varamazsınız. Halklar sizden daha ileridedir ve herşeyide farkındadır bu halkları artık eskisi gibi kulanamazsınız.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 + 4 =

More in Siyaset

To Top