Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Alevilikle ilgili bitmeyen tartışma

Yazarlar

Alevilikle ilgili bitmeyen tartışma

Bu tartışmaların, Alevi kitlesindeki bölünmüşlüğün ve ayrışmanın sınıf mücadelesine ne gibi bir katkısı olacak?

Sosyal medyada paylaşın
        
   

Hüseyin DEDESOY

Bu tartışmanın fitilini Faik Bulut yaktı. Bunu da sol adına yaptı. Sol çevreler de bu adama olanak sundular, destek verdiler, sahip çıktılar. Bu adam eski bir Perinçekci. İlk kitaplarını onlar bastı. Sonrasında ise, sosyalist bir yayın evi (Evrensel ve Kor) bunun kitaplarını bastı, dağıttı, onun için özel okuma ve imza günleri düzenledi.

Aleviler bugün, özellikle de Avrupada; “Alisiz Alevilik, Alili Alevilik” adı altında, birbirlerine düşman iki kampa bölünmüşler. Hz.Ali, 12 İmam, Kerbela vb. gibi Alevilikteki tarihi şahsiyetleri, olayları, ruhani önderleri, sembolleri savunanları Şiilikle, Şialıkla, ve İran yanlıları olmakla suçluyorlar.

Tıpkı 1500’lerde, Anadolu Kızılbaşlarını Şah İsmail taraftarı ve İran yanlısı gösteren, Yavuz’un danışmanı İdris-İ Bitlis’in yaptığı gibi. İdris-i Bitlis’in yaptığı bu suçlama ve Kızılbaşları-Alevileri hedef gösterme sonucunda; Yavuz Sultan Selim tarafından, Anadolu’da yüzbinlerce Kızılbaşın kellesi koparılmış, Anadolu tarihinin en büyük Kızılbaş kıyımı gerçekleştirilmiştir. Avrupa’da Alisiz Alevilik fikrini savunanlar, Alevileri İran yanlısı, Şiilik-Şialıkla suçlamakla yetinmediler, “Devrimci Aleviler Birliği” adı altında yeni örgütler kurdular, (aynı çevre ve aynı şahıslar, yine Alevi örgütlenmesini bölmek için öncesinde de “Kürdistan Aleviler Birliğini “kurmuşlardı.)

Bu çevreler ve şahıslar; Alevi İnanç ve geleneklerine, kültürüne bağlı, 1960- 70’ler de Avrupa’ya çalışmak için gelmiş işçilerin, Kendi olanak ve özel çabalarıyla kurdukları Alevi derneklerini, kültür merkezlerini ve Cemevlerini ele geçirip, oraları amacında saptırıp kendi ideolojik amaçlarına hizmet edecek alanlara çevirme amacını güden saçma sapan uğraşları içine de girdiler. Gidip bir sendikada çalışma yerine, bir fabrikada işcileri, emekçileri örgütleme yerine, Alevi derneklerinde, akşam sabah Ali’ye, Alevi değerlerine, inancına hakaret ederek, küfrederek devrimcilik yaptıklarını sandılar.

Bütün bunları ise, ilericilik, devrimcilik, yurtseverlik vs. kisvesi altında yapıyorlar. 17 yaşında idama giden Erdal Eren dahi, o yaşına rağmen bunlarda bin kat daha ileriyi gören, devrimci değerlerin ve devrimci ve sosyalist birinin , halkın inancı ve dini değerlerine karşı nasıl olması gerektiğini açıkça beyan eden bir tutuma ve düşünceye sahipti. idamından önce ona “İmam istiyor musun?” diye sorulduğunda, “Ben halkımın dini inançlarına saygılıyım, ama imam istemiyorum” diye bilmiştir.

Şimdi soruyorum; Devrimciler, sosyalistler ve solcular. Devrimcilik, solculuk ve ilericilik adına; Alevileri bölmekle, Aleviler arasında böylesi anlamsız ve gereksiz tartışmaları başlatmak ve kışkırtmakla, devrimcilik adına ne kazanacaklar? Bu tartışmaların, Alevi kitlesindeki bölünmüşlüğün ve ayrışmanın sınıf mücadelesine ne gibi bir katkısı olacak?

Devrimci, sosyalist ve ilerici basın yayın çevreleri, bu tartışmaları ve düşünceleri yayan, kışkırtan ve savunan yazarların yazılarını, makalelerini yayınlamakla, o yazarların kitaplarını basmakla, onlara destek sunmakla, sınıf mücadelesine ne gibi bir teorik katkı sunmuş oluyorlar?

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
2 Comments

2 Comments

 1. Koho Sur

  20/01/2021 at 00:14

  Çok doğru bir yaklaşım. Alevi karşitları habire ne yapıyor?:Tarif et, yorum yap, sorgula, kıyasla, böl ve parçala. Bölgeye böl, şehire böl, köye böl ufala, ufala ve ufalat.
  Alevilik bütün çeşidiyle birdir, Pirden Pire. Cemden Ceme deşüise, başka olsa bu Aleviliktir, bir bütündür. Bu bizim normalimizdir, böyle olmak geleneğimizdir. Bizim adımıza kitap yazıyorlar, bizi bize tarif ediyorlar, satılan yazar geçinenenler de çok, alkışlarla bunu kullanıyorlar. En çok da Aleviler ve ZAZACA üzerinde oynuyorlar. Bizi yıpratmak için hatta DEMOKRATİK ALEVİ derneklerini kuruyorlar, sanki Alevi faşişleri var, köntencileri varmış da, onun niye kendi inancında, kendi geleneklerinde yapmıyorlar, ????? Bizlerle oynamak onlara zevk veriyor galiba.

 2. Koho Sur

  20/01/2021 at 00:23

  Çok doğru bir yaklaşım. Alevi karşitları habire ne yapıyor?:Tarif et, yorum yap, sorgula, kıyasla, böl ve parçala. Bölgeye böl, şehire böl, köye böl ufala, ufala ve ufalat.
  Alevilik bütün çeşidiyle birdir, Pirden Pire. Cemden Ceme değişe de, başka başka olsada bu Aleviliktir, bir bütündür. Bu bizim normalimizdir, böyle olmak geleneğimizdir.
  Bizim adımıza kitap yazıyorlar, bizi bize tarif ediyorlar, satılan yazar geçinenenler de çok, alkışlarla bunlar kullanılmaya hazır. Bunlar yıllardır en çok da Aleviler ve ZAZACA üzerinde oynuyorlar. Bunlar bizi yıpratmak için hatta DEMOKRATİK ALEVİ derneklerini bile kuruyorlar, sanki Alevi faşişleri varmış da, Alevi köntencileri varmış da? Bunu acaba niye kendi inancında, kendi geleneklerinde yapmıyorlar ????? Bizlerle oynamak onlara zevk veriyor galiba.
  Koho Sur

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 + two =

More in Yazarlar

To Top