Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Suriye’deki Alevi Katliamları Protesto Edildi

Alevilik

Suriye’deki Alevi Katliamları Protesto Edildi

Suriye’de AKP destekli cihatçı teröristlerin Alevilere yönelik katliamlar protesto edildi.

Dersimnews.com- Suriye’de AKP Hükümetinin desteklediği terör örgütü El Kaide bağlantılı cihatçı teröristlerin Alevilere yönelik katliamları İstanbul ve Mersin’de protesto edildi.

Alevi derneklerinin çağrısıyla bir araya gelen yurttaşlar Suriye’de Maan’daki Alevi katliamını protesto etmek için Taksim’de eylem yaptı.

“Suriye Maan’daki Alevi katliamına seyirci kalma” pankartı taşınan eylemde, AKP ve Suriye’deki silahlı çeteler aleyhine sloganlar atıldı.

Galatasaray Lisesi önünde yapılan basın açıklamasında, Alevi katliamı kınanırken, mezhep çatışmasına dayalı politikalara son verilmesi çağrısı yapıldı.

taksim-alevi-eylemi
Suriye’de cihatçı teröristlerin Alevilere yönelik katliamları Mersin’in Tarsus ilçesinde protesto edildi. Tarsus Musalla Mahallesi halkı Alevi katliamlarını basın açıklaması yaparak kınadı.

mersin_cemevi_suriyedeki_alevi_katliami_protesto_etti

MERSİN’de Alevi Kültür Dernekleri Şubesi’nce bir süre önce Suriye’de Alevilere yönelik gerçekleştirilen katliam protesto edildi.

Mersin Cemevi önünde toplanan Alevi vatandaşlar, saldırı ve katliamların durdurulmasını istediler. Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Efe Engin, Hama’ya bağlı Maan köyünde aralarında çocukların, özürlü ve yaşlılarında bulunduğu 60’a yakın sivil insanının katledildiğini söyledi. Suriye’de yaşanılan bu vahşetin ilk olmadığını, zaman zaman çıkar ilişkileri yüzünden birbirleriye çatışan çetelerin söz konusu olduğunu vurgulayan Engin, “Maan’da yapılan katliamı El Kaide’ye bağlı içlerinde El Nusra’nın da bulunduğu 3 çete ortak bir operasyonla gerçekleştirmiştir. Bu çetelerden biri Türkiye hükümetinin destek verdiği İslami Cepheye bağlı Ahraru’ş Şam’dır. Katliamı gerçekleştiren 3 çete de ağustos ayında Lazkiye’de yapılan Alevi katliamına katılmıştır. Tüm bu yaşanılanlara baktığımızda, katillerin ‘Maan köyünü Alevilerden temizledik, pisliklerden temizledik, bu köye ezan getirdik’ söylemleri de ortaya koymaktadır ki aslında yapılan katliamdan öte bir soykırımdır. Türkiye’de baskı ve asimilasyon planlarıyla bizleri sindirmeye çalışan ve son olarak Alevi dedelerini hacca götürme organizasyonları yapan AKP hükümeti Suriye’deki katliamcı çeteleri TIR’lar dolusu silah ve mühimmatla beslemekte ve Alevilere yönelik uygulanan kıyıma ortak olmaktadır. Yandaş medya tüm dünyanın gözleri önünde, üstelik katillerin kimliklerini açıkça beyan ettiği bu katliamı haber yapmamakta ya da katliamı gerçekleştiren çetelerin isimlerini yazmamaktadır” dedi.

Engin, oynanan oyunun farkında olduklarını, insanlık katliamına sessiz kalanların da suça ortak olduğunu söyledi.

Eylem yapılan basın açıklamasından sonra sona erdi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × 1 =

More in Alevilik

To Top